Predstavo Hamletovanje je po motivih Shakespearovega Hamleta priredila in režirala Tjaša Črnigoj. V središču predstave je vprašanje, kako bi se Shakespearov Hamlet oziroma to, kar predstavlja - izraz strahu in nemoči v svetu brez središča in temelja nasploh - lahko udejanjil danes. Foto: Miha Fras
Predstavo Hamletovanje je po motivih Shakespearovega Hamleta priredila in režirala Tjaša Črnigoj. V središču predstave je vprašanje, kako bi se Shakespearov Hamlet oziroma to, kar predstavlja - izraz strahu in nemoči v svetu brez središča in temelja nasploh - lahko udejanjil danes. Foto: Miha Fras
BiTeater je projekt Lutkovnega gledališča Ljubljana, ki je nastal na pobudo režiserja Borisa Kobala in s podporo Mestne občine Ljubljana. Namenjen je mladim gledališkim ustvarjalcem. Vsako leto se v Kulturnici LGL zvrsti pet predstav. Foto: Miha Fras

Predstava Hamletovanje, ki je nastala v okviru projekta mladih gledaliških ustvarjalcev BiTeater, bo premierno predstavljena drevi v kulturnici Lutkovnega gledališča Ljubljana. Po motivih Shakespearjevega Hamleta v prevodu Srečka Fišerja jo je režirala Tjaša Črnigoj, vsak svojega Hamleta pa bosta odigrala Rok Kravanja in Iztok Drabik Jug.

Shakespeare je Hamleta napisal na začetku 17. stoletja, v obdobju, ki ga je zaznamovala drastična sprememba kulturnega ozračja. Po številnih radikalnih družbenopolitičnih preobratih svet ni imel trdnega temelja in človeški dvom se je razcvetel.

Izraz strahu pred nezmožnostjo udejanjanja
Hamlet poskuša biti tragedija maščevanja, a v svetu, ki dvomi o starem redu stvari, tovrstna tragedija ne najde več svojega izraza. Shakespeare piše Hamleta, formo tragedije pa ruši z ljudsko nizkotnostjo in burkaštvom. V Hamletu ni več središča v enem samem dejanju, besedilo se giblje v razpršenosti večno neuspešnega delovanja. Hamlet je strupeni krik, izraz človekovega najglobljega strahu pred lastno nezmožnostjo udejanjanja v svetu, so o predstavi, ki tematizirala Hamletov problem neodločnosti, zapisali v gledališču.

Hamlet danes kot karnevalski spopad
Hamletovanje v režiserkinem avtorstvu pa je dogodek, karnevalski spopad dveh performerjev, posameznikov, ki s polno mero miselne ostrine in krčevite telesnosti – vsak zase in drug proti drugemu – udejanjata Shakespearjevega Hamleta.

Pri predstavi so sodelovali lektorica in sodelavka za dramaturgijo Maša Jazbec, glasbeni opremljevalec Gregor Kocijančič in kostumografinja Minka Rozman.

Prostor za ustvarjalno delo mladih
V sklopu projekta BiTeater se je letos zvrstilo pet predstav mladih režiserjev. Na ogled so bile že Zdrava predstava Nike Bezeljak, Junak našega časa Zale Sajko, predstava Eve Nine Lampič Ampak to nima nobene zveze s Proustom in igra v režiji Jerneja Kobala Lov na podgane.

Predstave na ogled v Kulturnici na Židovski stezi sestavljajo drugo sezono projekta, ki je nastal na pobudo režiserja Borisa Kobala. Projekt, ki ga v Lutkovnem gledališču Ljubljana pripravljajo v sodelovanju z Društvom gledaliških režiserjev, finančno podpira Mestna občina Ljubljana. Zastavljen je kot platforma, ki ponuja mladim gledališkim ustvarjalcem možnosti za ustvarjalno delo.