Po sprva skeptičnem posmehovanju ideji o striptizu povsem običajnih fantov, ki so bodisi presuhi, bodisi premočni, nekateri pa prestari, se junaki vendarle opogumijo in odločijo, da gredo do nazga. Foto: Špas teater
Po sprva skeptičnem posmehovanju ideji o striptizu povsem običajnih fantov, ki so bodisi presuhi, bodisi premočni, nekateri pa prestari, se junaki vendarle opogumijo in odločijo, da gredo do nazga. Foto: Špas teater
Do nazga
Za izbor prave šesterice je potrebna 'naporna' avdicija , na kateri izbirajo sostriptizerje 'strogi' žiranti. Foto: Špas teater
Do nazga
Matjaž Pograjc je okoli sebe zbral pestro igralsko zasedbo, ki jo sestavljajo tako igralci kot pevci in celo pravi striptizer. Foto: Špas teater
Do nazga
Nekdanjo Jernejevo ženo, ki je tik pred svojo drugo poroko, igra Sabina Kogovšek Zrnec. Foto: MMC RTV
Špas teater, do nazga

Zgodba, ki jo vsi dobro poznamo iz britanske filmske uspešnice Do nazga (The Full Monty), je že pred desetimi leti požela navdušenje broadwayskega občinstva, zdaj pa je Špas teater prinaša muzikal še na slovenski oder. Pred predpremiero predstave v Cankarjevem domu (projekt je tako velik zalogaj, da bi bil mengeški oder premajhen), smo si ogledali generalko predstave in se pogovarjali z glavnimi igralci.

Slovenskemu okolju je zgodbo priredil Lado Bizovičar, ki je dogajanje postavil v Ravne na Koroškem, a kot pravi režiser Matjaž Pograjc, se lahko to odvija v katerem koli slovenskem mestu ali vasi. V tej spoznamo skupino z življenjem nezadovoljnih odpuščenih delavcev, ki so naveličani ždenja na zavodu za zaposlovanje in se odločijo, da bodo vzeli stvari v svoje roke. Ko najbolj glasen med njimi, Jernej Lukowski, osupel spozna, da so njihove (nekdanje) žene pripravljene plačati nerazumno velike denarce, da bi videle gole slačifante Chippendales, se mu porodi ideja. Zakaj ne bi tega poskusili tudi sami? Sprva seveda niti sami ne verjamejo v izvedbo ideje, saj so sami daleč od izklesanih postav 'profesionalnih' slačifantov, a so kljub temu vse bolj odločeni, da jo izpeljejo do konca.

Odlomke iz predstave si oglejte v priloženem videoprispevku.


Lepota je v nepopolnosti

"Bistvo predstave je ravno to, da niso vsi popolni," meni Maja Martina Merljak, ki igra Jernejevo ljubico. Da je smisel njihovega striptiza ravno v nepopolnosti junakov, je poudaril tudi glavni igralec Uroš Smolej, ki pravi, da je njegov lik pravzaprav enak tistemu v filmu. "Gre za človeka, ki je ostal brez službe, ločen, praktično na dnu. Je nezadovoljen s svojim življenjem in nezmožen plačevanja preživnine za svojega sina. Po duši dober, hkrati pa je zaradi nespametnih odločitev v življenju zašel tudi na stranpota. Ampak je v svojem bistvu 'pozitivc'," pravi.
Pisana igralska zasedba
Kot je za MMC povedal režiser, so pri zasedbi iskali predvsem to, da so igralci čim bolj različni. 'Nekakšen United colors of Sloveniton', se je pošalil. In pestrost opazimo že pri hitrem preletu igralske zasedbe, ki jo poleg omenjenih sestavljajo še Sabina Kogovšek Zrnec (Jernejeva bivša žena), Damir Leventić, ki ga bo junija zamenjal Vid Valič, Gašper Jarni, Danijel Malalan, Brane Vižintin, Sandi Pavlin, Sebastjan Starič, Žigan Krajnčan, Nuška Drašček, Magdalena Kropiunig, Lara Jankovič, Vesna Slapar, Barbara Krajnc, Rebeka Dremelj in Deni iz skupine Total Knockout.
A čeprav temelji predstava na večkrat nagrajenem filmu iz leta 1997, se, kot tudi sicer velja za odrske muzikle, se posamezne vloge precej razlikujejo od filmskih različic. "… Ker je pristop do igre popolnoma drugačen," pojasnjuje Smolej. "Tu gre za večje odre, za večje razsežnosti. Kar se tiče igralskih pristopov, gre za nekaj povsem drugega." Sam si je film ogledal dvakrat, oziroma enkrat in pol, a iz njega ravno zaradi naštetih razlogov ni črpal idej za svoj lik.
Žanr, ki pri nas še ni doživel prave priljubljenosti
Matjaž Pograjc, ki ga poznamo predvsem kot režiserja in soustvarjalca v skupini Betontanc, meni, da je Do nazga tipični primer predstave, ki pri nas ni doma. "Gre torej za družinski muzikal, ki je v tujini precej bolj priljubljen kot pri nas." Tam je njihov ogled organiziran kot nekakšen dogodek za vso družino, ki precej odšteje za karte, a je ob tem priloženo še kosilo, pijača …
Zgodba o prijateljstvu, iskrenosti in predvsem ljubezni
Igralko Laro Jankovič v predstavi najbolj navduši to, da znajo ljudje v težkem položaju stopiti skupaj. "Zdi se mi, da manjka pri nas ljudem ravno to, da bi znali stopiti skupaj in nekaj narediti … Znajti se, si pomagati, ne pa stati vsak zase," poudarja Jankovičeva, v predstavi učiteljica plesa in žena Harryja, ki pred ženo spretno skriva, da je že pol leta na cesti.
Režiser pa vidi bistvo predstave v ljubezni. "Zato, ker imaš nekoga rad, narediš stvari, ki ti sicer ne bi padle na kraj pameti," pravi. Bodo torej fantje iz ljubezni do svojih žena, otrok in drugih ljubljenih odvrgli tudi zadnjo krpico? Vse to bo jasno kmalu ... Predpremieri predstave bosta 16. in 30. maja, prremiera pa 31. maja v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma.