Hendrixov grob se nahaja v Rentonu v ameriški zvezni državi Washington, kamor še danes zahajajo njegovi oboževalci. Foto:
Hendrixov grob se nahaja v Rentonu v ameriški zvezni državi Washington, kamor še danes zahajajo njegovi oboževalci. Foto:
Horacij je umrl na današnji dan leta 8.

Hendrix velja za enega najboljših in najvplivnejših kitaristov v zgodovini rockglasbe. Najprej mu je uspelo osvojiti angleško občinstvo, po nastopu na festivalu Monterey Pop leta 1967 pa je postal svetovno znan. Temu nastopu je leta 1969 dodal še ikonični koncert na festivalu Woodstock. Bil je pionir tako na področju novega kitarskega zvoka kot glasbene produkcije.

Hendrix, po njegovih žilah se je pretakala afroameriška in indijanska kri, je umrl 18. septembra leta 1970 v Londonu, star komaj 27 let. Okoliščine njegove tragične smrti še danes niso popolnoma pojasnjene, najverjetneje pa je podlegel usodni kombinaciji alkohola in mamil, nekateri so namigovali celo na samomor.

Leta 8 je umrl starorimski pesnik Horacij, s polnim imenom Quintus Horatius Flaccus. Horacij se je rodil osvobojenemu sužnju v Venuziji. Med študijem v Atenah se je pridružil Brutovi vojski, po njenem porazu pri Filipih pa se je vrnil v Rim, kjer je služil kot uradnik. Vergil ga je uvedel v Mecenov krog. Leta 35 pr. n. št. je izdal prvo knjigo Satir (Sermones). Pesniško slavo je dosegel z odami, nastalimi po starogrških zgledih.

VEČ ZGODOVINE
Prvi program Radia Slovenija: Na današnji dan

Med pripetimi sorodnimi novicami si osvežite spomin in poglejte del tistega, o čemer smo poročali na današnji dan pred letom, dvema, tremi ...


Leta 1570
je umrl italijanski kipar in arhitekt Jacopo Sansovino.

Leta 1804 se je rodil nemški skladatelj Julius Benedict.

Leta 1867 se je rodil francoski skladatelj Charles Koechlin.

Leta 1895 je švedski kemik, inženir in izumitelj Alfred Nobel sestavil oporoko, ki je postala temelj Nobelove nagrade.

Leta 1907 se je rodil ameriški pisatelj L. Sprague de Camp.

Leta 1916 je umrl belgijski pesnik Emile Verhaeren.

Leta 1921 se je rodil slovaški politik Aleksander Dubček.

Leta 1940 se je rodil hongkonško-ameriški filmski igralec in mojster borilnih veščin Bruce Lee, s pravim imenom Lee Džun Fan.

Leta 1951 se je v Mostarju rodil Dražen Dalipagić, v drugi polovici 70. in na začetku 80. eden najboljših evropskih košarkarjev. Leta 1978 je z jugoslovansko reprezentanco, za katero je skupno odigral 243 tekem, postal svetovni, dve leti pozneje pa še olimpijski prvak. "Praja", ki je igral na položaju krila, je s Partizanom leta 1978 osvojil tudi Koraćev pokal.

Leta 1953 je v Bostonu umrl Eugene O'Neill. Znane so njegove drame Pred zajtrkom, Onkraj obzorja in Strast pod bresti, Elektra v črnini, Dolgega dne potovanje v noč. V svojih dramah je odkrival pomembnost človekovega podzavestnega doživljanja, njegovi junaki so razklani med duhovnostjo in čutnostjo. Velja za največjega ameriškega dramatika. Leta 1936 je prejel Nobelovo nagrado za književnost.

Leta 1955 je umrl francoski skladatelj švicarskega rodu Arthur Honegger. Njegov slog ni enoten, ampak se ravna po vsebini predloge in zajema iz vseh slogov, od predklasičnega do skrajno modernističnega.

Leta 1988 je umrl ameriški igralec John Carradine.

Leta 1992 je umrl hrvaški slikar Ivan Generalić.

Leta 1992 je francoski nogometaš Eric Cantona za 1,2 milijona funtov prestopil iz Leeds Uniteda v Manchester United. Z njegovim prihodom na Old Trafford se je začel preporod rdečih vragov.

Leta 1996 je slovenska košarkarska reprezentanca v 7. krogu kvalifikacij za evropsko prvenstvo v gosteh premagala Češko s 84:65. Teoman Alibegović je dosegel 23 točk.

Leta 2001 so nogometaši Bayerna po 25 letih drugič v zgodovini evropskemu naslovu dodali še naslov najboljšega kluba na svetu. V medcelinskem pokalu v Tokiu so po podaljšku z 1:0 premagali argentinsko Boco Juniors. Strelec odločilnega zadetka je bil v 109. minuti Samuel Kuffour.

Leta 2003 so košarkarji Uniona Olimpije v 4. krogu Evrolige s 63:69 izgubili proti Barceloni. Katalonci so v Tivoliju slavili prvič. Pri zmajih se je z 18 točkami izkazal Vladimer Boisa, pri gostih pa je Dejan Bodiroga dosegel 15 točk.

Leta 2006 je Nogometna zveza Slovenije sporazumno prekinila pogodbo s selektorjem Branetom Oblakom.