V nekaj letih je lahko okužen celoten vinograd, zaradi česar so pridelki nižji in slabše kakovosti, trte pa lahko tudi propadejo. Foto: BoBo
V nekaj letih je lahko okužen celoten vinograd, zaradi česar so pridelki nižji in slabše kakovosti, trte pa lahko tudi propadejo. Foto: BoBo
false
Fitofarmacevtska sredstva so nevarna za čebele, zato je treba skrbno upoštevati navodila za uporabo. Foto: freedigitalphotos.net

Bolezen zlata trsna rumenica, ki jo povzroča karantenska fitoplazma Grapevine flavescence doree, se v vinogradih hitro širi s pomočjo prenašalca ameriškega škržatka, ki s sesanjem na okuženih trtah prenese fitoplazmo na zdrave trte.

V nekaj letih je lahko okužen celoten vinograd, zaradi česar so pridelki nižje in slabše kakovosti, trte pa lahko tudi propadejo. Zato je zatiranje ameriškega škržatka s fitofarmacevtskimi sredstvi poleg odstranjevanja okuženih trt ključni ukrep za preprečevanje izbruhov in širjenja te nevarne bolezni, so navedli na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Prvo škropljenje, ko trta odcveti
V skladu s pravilnikom o ukrepih za preprečevanje širjenja in zatiranje zlate trsne rumenice je zatiranje ameriškega škržatka obvezno v vinogradih za pridelavo grozdja ter na brajdah oz. ohišnicah na razmejenem območju zlate trsne rumenice. V vinogradih zunaj razmejenih območij zatiranje ameriškega škržatka ni obvezno, je pa priporočljivo. Prvo škropljenje je treba opraviti, ko trta popolnoma odcveti, so sporočili z uprave.

Fitofarmacevtska sredstva nevarna za čebele
Na upravi so še opozorili, da je treba fitofarmacevtska sredstva uporabljati v skladu z navodili za uporabo ter navedbami in opozorili na etiketi. "Sredstva so nevarna za čebele," so opozorili.

Fitosanitarni inšpektorji izvajajo nadzor nad izpolnjevanjem obveznosti zatiranja ameriškega škržatka in v primeru ugotovitve kršitve predpisanih obveznosti ukrepajo po zakonu o prekrških.