Sive vrane postanejo napadalne zaradi obrambe lastnega zaroda. Foto: EPA
Sive vrane postanejo napadalne zaradi obrambe lastnega zaroda. Foto: EPA

Gnezdenje sivih vran se začne sredi maja in traja mesec dni. V tem času lahko predvsem v urbanih naseljih, kjer je lov prepovedan, postanejo težavne in nevarne. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je zato izdalo opozorilo, naj bodo ljudje v tem času bolj pozorni na njihovo obnašanje.

V redkih primerih lahko sive vrane napadejo ljudi, če se ti preveč približajo mladičem. Zato na ministrstvu odsvetujejo približevanje bolj, kot je potrebno, saj to vrane dodatno vznemirja. Ob prvih znakih agresivnega vedenja teh ptic naj se takoj čim mirneje oddaljijo od takega mesta in po potrebi zaščitijo izpostavljene dele telesa.

Večinoma gre za simulirane napade
Pri napadih sivih vran gre po podatkih ministrstva večinoma za simulirane napade z bližnjim preletavanjem, izjemoma lahko pride tudi do fizičnega napada. V redkih posameznih primerih fizičnega napada po navadi poškodujejo kožo glave ali drugih izpostavljenih delov telesa. Običajno siva vrana napad konča, ko se človek dovolj oddalji od gnezda oz. ptičjega mladiča.

Kmetijsko ministrstvo je prek ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport obvestilo tudi šole in vrtce o ravnanju zaposlenih ob morebitnem agresivnem vedenju sivih vran v bližini šol in vrtcev. Zadolžilo pa je tudi Zavod za gozdove Slovenije za pripravo akcijskega načrta za reševanje problemov, povezanih s sivo vrano.

Siva vrana si gnezdo običajno naredi na visokih osamljenih drevesih, od koder ima valeča samica dober pregled nad potencialnimi plenilci. Gnezdi od marca do maja in ima običajno samo eno leglo na leto.