Ljubljanski župan meni, da podatki o njegovih kreditih niso javni. Foto: BoBo
Ljubljanski župan meni, da podatki o njegovih kreditih niso javni. Foto: BoBo

Po poročanju Večera je Zoran Janković kot predsednik PS-ja pet dni pred volitvami Pozitivni Sloveniji (PS) posodil 100.000 evrov, ki naj bi mu jih stranka decembra 2012 vrnila. A če so denar porabili za pokrivanje stroškov volilne kampanje, bi ga moral Janković nakazati na tedaj odprti posebni volilni račun in ne na strankinega, stranka pa bi morala to zapisati tudi v poročilu Računskemu sodišču.

V PS-ju so pojasnili, da je Janković 100.000 evrov posojila res nakazal na račun PS-ja, stranka pa je nato del sredstev prenakazala na volilni račun. Kolikšen del posojila je šel v predvolilne namene, pa je po navedbah PS-ja težko reči. Stranka je namreč sredstva dobila iz več virov in iz te skupne vsote so del namenili v predvolilne namene na poseben račun, pravijo v PS-ju.

Ob vprašanju, zakaj so posojilo v letnem poročilu navedli kot posojilo pravne in ne fizične osebe, pa pojasnjujejo, da klasifikacija Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) ne pozna posebnega okenca za pravne ali finančne osebe in se tega zato tudi ne da evidentirati. Vsa posojila se tako vpisujejo na isto mesto in zato so v letnem poročilu navedli prav vse podatke. Poročilo je že pregledalo tudi Računsko sodišče, tako da po njihovem mnenju ni šlo za nobeno prikrivanje.

Janković najel četrt milijona evrov posojila
Večer je tudi poročal, da naj bi Janković za pokritje minusa na računu najel 250 tisoč evrov posojila. Potreboval naj bi ga, ker ga je njegova matična banka (Banka Koper) pozvala k poravnavi dobrih 211 tisoč evrov minusa, ki ga je imel na računu, piše časopis Večer, ki dodaja, da ima Janković za svoj račun sicer 300 tisoč evrov dovoljenega limita.

Koliko minusa lahko pridela navaden komitent
Ta znesek predstavlja 17-kratnik plače, ki jo je imel kot prvi mož Mercatorja, oziroma 114-kratnik plače, ki jo prejema kot župan. Večer se sprašuje, kako je mogoče, da banka nekomu z 2.632 evri plače (to je Jankovićeva županska plača) dovoli 300 tisoč evrov limita. Pravila za druge komitente bank sicer dovoljujejo "minus" v vrednosti največ 5-kratnika plače, ki jo je komitent prejemal zadnje pol leta.

Jankovićevo novo posojilo naj bi bilo sicer označeno z visoko stopnjo tveganja, rok vračila pa kratek, le 36 mesecev. Županov kabinet informacije ni želel komentirati z obrazložitvijo, da stanje na županovem računu ni v interesu javnosti.

Podatki o posojilih ne spadajo v javnost
Janković pa je za medije dejal, da ima ta limit odobren že 15 let. "Ali ni vprašanje kredita med stranko in banko podatek, ki ne sodi v javnost? Tedaj nisem bil župan. SDS naj se ukvarja sam s seboj, menda imam pa tudi jaz pravico do neke zasebnosti? Podatek kredita med banko in fizično osebo ni za javnost, to nima nobene zveze z mestno občino," je povedal Janković.