KPK naj pri kandidaturi Bulčeve ne bi našel nepravilnosti. Foto: BoBo
KPK naj pri kandidaturi Bulčeve ne bi našel nepravilnosti. Foto: BoBo
Zaradi suma zlorabe položaja poteka predkazenski postopek zoper Alenko Bratušek, v sredo pa so na njenem domu, na stranki ZaAB, ki jo vodi, v DZ-ju in na vladi potekale tudi hišne preiskave. Foto: BoBo

Komisija je sicer omenjeni postopek že končala, a ugotovitve uradno ne bodo znane, dokler odločitve ne prejmejo stranke v postopku, so povedali na Komisiji za preprečevanje korupcije.

STA pa poroča in se ob tem sklicuje na neuradne, a zanesljive informacije, da KPK ni ugotovil kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ne pri kandidiranju Bulčeve ne pri Tanji Fajon, ki je bila ena izmed treh kandidatov v prvem poskusu.

Primer je dvignil precej prahu po tistem, ko je KPK pri več ministrih poizvedoval glede njihovih političnih stikov s kandidati za evropske komisarje. Premierju in predsedniku SMC-ja Miru Cerarju, ministru za javno upravo Borisu Koprivnikarju in ministrici za notranje zadeve Vesni Györkös Žnidar je komisija očitala stike z Bulčevo, ministru za kmetijstvo in prvaku SD-ja Dejanu Židanu pa s Fajonovo.

Vlada: Imenovanje Bulčeve transparentno
Cerar je takrat v dopisu KPK-ja, s katerim je seznanil tudi javnost, opozoril, da je tako pravno kot politično in širše popolnoma jasno, da politični stik med politiki, ki jim ga očita KPK, ne more biti v ničemer sporen.

Tudi drugi člani vlade so takrat zatrdili, da je bilo imenovanje Bulčeve za kandidatko transparentno, javno in v skladu s pričakovanimi ravnanji. Židan pa je takrat dejal, da je v politiki običajno, da se na politične funkcije imenuje v skladu z volilnimi izidi.

Vlada je že takoj po imenovanju Bulčeve za kandidatko pojasnila, da se je Bulčeva izločila iz glasovanja o svoji kandidaturi.

Sporno kandidiranje Alenke Bratušek
Bratuškova je med vodenjem vlade v Bruselj poslala tri kandidate, in sicer sebe, prvaka DeSUS-a Karla Erjavca in evropsko poslanko iz vrst SD-ja Fajonovo. Med temi je Jean-Claude Juncker priložnost dal Bratuškovi, ki pa je po neuspeli predstavitvi pred evropskimi poslanci kandidaturo umaknila. Zatem je Cerarjeva vlada za kandidatko za evropsko komisarko uspešno predlagala Bulčevo, ki je danes komisarka za promet.

V primeru kandidiranja Bratuškove je sicer komisija oktobra ugotovila nasprotje interesov, saj je glasovala sama zase, a se je zgodba končala s sodno prepovedjo objave končnega poročila, zaradi česar je KPK ugotovitve moral umakniti s spletne strani, so pa pojasnili, da v primeru Bratuškove vodijo še eno preiskavo, in sicer preiskujejo tudi sum korupcije in sum ravnanja v nasprotju s pričakovano integriteto.

Zaradi suma zlorabe položaja pa poteka tudi predkazenski postopek, v sredo pa so na domu Bratuškove, na stranki ZaAB, ki jo vodi, v DZ-ju in na vladi potekale tudi hišne preiskave.