Slovenija od vstopa Hrvaške v EU nima več sosed, ki ne bi bile članice, zato carina v taki obliki ni več potrebna. Foto: BoBo
Slovenija od vstopa Hrvaške v EU nima več sosed, ki ne bi bile članice, zato carina v taki obliki ni več potrebna. Foto: BoBo

"Obe instituciji že od 1. julija pospešeno delujeta skupaj. V praksi velik del tega, kar je v zakonu, že živi, zdaj pa je čas, da se to tudi formalizira," je po seji vlade pojasnil finančni minister Uroš Čufer in dodal, da bo zakon začel veljati s 1. januarjem. Zagotovil je še, da je zakon usklajen tudi s sindikati.

"To je priložnost, da povečamo število resursov, ki se ukvarja z davčnimi postopki in inšpekcijami, ter da del virov, ki so se ukvarjali s carinskimi postopki, prenesemo na finančno upravo," je še dejal in dodal, da so finančno upravo zasnovali v odzivu na "spremembe v okolju"

O ustanovitvi enotne finančne uprave je Slovenija začela razmišljati pred vstopom Hrvaške v Evropsko unijo, saj od takrat na mejah z njo carina ni več potrebna. Poleg tega pa zaradi širitve EU-ja nadaljnji razvoj sistema pobiranja obveznih dajatev ter spremenjene okoliščine za delo carinske službe zahtevata spremembe tudi pri organiziranju služb, pristojnih za pobiranje obveznih dajatev, piše v predlogu zakona.

Pobiranje obveznih dajatev bo tako temeljna naloga novoustanovljene finančne uprave. Ta bo sestavljena iz Generalnega finančnega urada in finančnih uradov. Zaposlene, ki so doslej opravljali naloge carinske službe, bodo razporedili na delovna mesta znotraj davčne službe.

Stroški združitve bodo po oceni vlade znašali 944.000 evrov, v prihodnjih letih pa napovedujejo prihranke. Pričakujejo pa tudi povečanje prilivov obveznih dajatev v javne blagajne.

Predlog dala prejšnja vlada
Predlog združitve davčne in carinske službe je pripravila še prejšnja vlada in ga letos spomladi tudi poslala v obravnavo v DZ, vendar ga je po nasprotovanju sindikatov mesec dni pozneje umaknila in napovedala dodatna pogajanja s sindikati in pripravo novega predloga.