Predsednik, ki se je v uvodnem nagovoru ozrl tudi na izkušnje Slovenije v ZN-u, je dejal še, da je uspešno kandidaturo za članstvo v Varnostnem svetu ZN-a leta 1997 omogočil tudi ugled, ki ga je Slovenija pridobila kot redna plačnica. Foto: Reuters
Predsednik, ki se je v uvodnem nagovoru ozrl tudi na izkušnje Slovenije v ZN-u, je dejal še, da je uspešno kandidaturo za članstvo v Varnostnem svetu ZN-a leta 1997 omogočil tudi ugled, ki ga je Slovenija pridobila kot redna plačnica. Foto: Reuters
Karl Erjavec
Erjavec, ki je simpozij odprl, je prav tako ocenil, da je obletnica priložnost za pregled doseženega, predvsem pa za pogled naprej. Foto: BoBo
20 let slovenske diplomacije

Predsednik republike Danilo Türk je na simpoziju ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Združene narode v Ljubljani ocenil, da je obletnica dobra priložnost za širši in globlji premislek o položaju Slovenije v svetu, o njenih ciljih in poslanstvu, o izbiri prioritet zunanje politike in o praktičnih vprašanjih slovenske diplomacije.

Po njegovem mnenju je čas za tehtno politično oceno in opredelitev pomena ZN-a v okviru celotne slovenske zunanje politike. Kot je dejal, bi bilo koristno, če bi "vlada in državni zbor sprejela oceno našega sedanjega angažiranja v ZN, in v kolikor bi ocenila, da je potrebno to angažiranje povečati, to tudi jasno povedala".

"Človekove pravice povsem naravna izbira"
Treba bi bilo znova pregledati prioritete Slovenije. "Določiti bi bilo treba, v katerih pogledih bomo delovali najprej v okviru EU, kje pa bomo zadržali lasten, individualni profil." Kot je namreč izpostavil, položaj Slovenije v ZN-u v vse večji meri opredeljuje njeno članstvo v EU-ju. Delovanje in krepitev položaja Slovenije znotraj EU-ja pa sta v zdajšnjih razmerah prednostnega pomena tudi za uspešnost njenega dela v ZN-u, je dejal in poudaril, da moramo oboje znati povezovati na najboljši način.

Med vsebinskimi prioritetami, ki jih želi razvijati Slovenija, so po mnenju predsednika človekove pravice povsem naravna izbira. Zato bi se dozdajšnje in prihodnje zanimanje Slovenije za človekove pravice in za članstvo v Svetu ZN-a za človekove pravice, za kar Slovenija znova kandidira, moralo razumeti kot povsem pričakovano.

Slovenija pa mora urediti plačevanje članskih prispevkov za ZN, je bil kritičen. "Spomnimo se, da je Slovenija že bila na častnem spisku tistih, ki plačujejo članarino v celoti in pravočasno. V tem, kako neka država plačuje članarino in druge prispevke ZN, se dobro izraža tudi njen dejanski politični odnos do svetovne organizacije," je dejal. Kot je poudaril, s sedanjim stanjem plačevanja članskih prispevkov ne moremo biti zadovoljni, je pa prepričan, da se bo z določenim naporom in v določenem časovnem okviru to lahko spremenilo.

Predsednik, ki se je v uvodnem nagovoru ozrl tudi na izkušnje Slovenije v ZN-u, je dejal še, da je uspešno kandidaturo za članstvo v Varnostnem svetu ZN-a leta 1997 omogočil tudi ugled, ki ga je Slovenija pridobila kot redna plačnica. Dveletno nestalno članstvo v VS-ju ZN-a pa je označil kot "vrhunec prvega obdobja našega članstva v ZN".

Erjavec: Obletnica priložnost za pregled doseženega
Zunanji minister Karl Erjavec, ki je simpozij odprl, je prav tako ocenil, da je obletnica priložnost za pregled doseženega, predvsem pa za pogled naprej. Slovenija je veliko dosegla, postala je članica vseh pomembnih organizacij, kot so ZN, EU, Nato, Ovse, OECD.

Ni pa le članica, ampak tudi "dokaj aktivno deluje in zna tudi prevzeti odgovornost", je dejal ter izpostavil nestalno članstvo v ZN-u, predsedovanje EU-ju, Svetu Evrope, Ovseju. "Vse to so seveda dragocene izkušnje, ki jih naša zunanja politika tudi potrebuje za to, da bomo lahko nadaljevali z dobro, učinkovito zunanjo politiko, ki ščiti slovenske interese," je dejal.

Poudaril pa je, da članstvo v mednarodnih organizacijah ne prinaša samo pravic in koristi, ampak tudi obveznosti. Pri tem je izpostavil skoraj popolno soglasje, ki jo je v odborih DZ-ja za obrambo in zunanjo politiko ta teden dobilo sodelovanje Slovenije z enim opazovalcem v opazovalni misiji ZN-a v Siriji. Podpora je po njegovi oceni v skladu z vrednotami, ki jih zastopa Slovenija, kot so miroljubna politika, preprečevanje nasilja, spoštovanje človekovih pravic.

Tako Türk kot Erjavec pa sta poudarila, da se dan vstopa Slovenije v ZN, 22. maj, upravičeno zaznamuje kot dan slovenske diplomacije.

Predsednik je pri tem opozoril, da je bila "Slovenija vključena v ZN od začetka, odkar so bili Združeni narodi med II. svetovno vojno še vojaško zavezništvo za boj proti fašizmu, nacizmu in japonskemu militarizmu. Po II. svetovni vojni je bila Slovenija - v okviru federativno urejene Jugoslavije - del korpusa ustanovnih članic ZN."

"Na to moramo biti ponosni, kot tudi na številne prispevke Slovencev - diplomatov in strokovnjakov na različnih področjih - v delovanju ZN od začetka naprej," je dejal predsednik, ki je tudi sam vrsto let dejaven v ZN-u tudi kot prvi veleposlanik Slovenije pri ZN-u in pomočnik generalnega sekretarja ZN-a.

20 let slovenske diplomacije