Za poplačilo plačnih nesorazmerij enega izmed vojakov je rubežnik pretekli teden zasegel avtomobil, ki pa ne zadošča za poplačilo dolga. Če dogovora ne bo, bodo rubež nadaljevali naslednji teden. Foto: MMC RTV SLO
Za poplačilo plačnih nesorazmerij enega izmed vojakov je rubežnik pretekli teden zasegel avtomobil, ki pa ne zadošča za poplačilo dolga. Če dogovora ne bo, bodo rubež nadaljevali naslednji teden. Foto: MMC RTV SLO

Za poplačilo plačnih nesorazmerij enega izmed vojakov je rubežnik minuli teden zasegel avtomobil, ki pa ne zadošča za poplačilo dolga. Če dogovora ne bo, bodo rubež nadaljevali naslednji teden.

V Sindikatu vojakov Slovenije (SVS) so pojasnili, da so rubež izvedli nad premičnimi stvarmi na naslovu vlade na podlagi dobljene sodbe v kolektivnem sporu zaradi nezakonitega neizplačevanja plačnih nesorazmerij v letih od 2010 do 2012.

S tem so želeli preizkusiti delovanje pravne države in pridobiti sodno prakso za vse druge člane, saj imajo pravnomočno sodbo iz kolektivnega spora za plačilo dolga iz naslova nesorazmerij vsem članom sindikata že leto dni in po njej bi vsem dolg moral biti poravnan v 15 dneh.

Rubežnik je sredi tedna skušal opraviti rubež na vladi, a mu to kljub vztrajnosti ni uspelo, saj mu v prostorih vlade tega niso dovolili. "Ali je to zakonito, ne vemo, je pa najmanj čudno, da se prepreči izvajanje zakonitega dejanja," opozarjajo v sindikatu.

Ob tem dodajajo, da so med pogajanji z vladno pogajalsko skupino lani od zdaj že nekdanjega ministra Gregorja Viranta osebno večkrat zahtevali, da je treba sodbo sodišča spoštovati in izplačati dolg iz naslova nesorazmerij takoj, ne po obrokih ter pozneje, kot je bilo njegovo stališče in je bil pozneje sprejet tudi takšen zakon.

Zato so se odločili, da poskusno sprožijo postopke izvršbe za dva člana sindikata. Izvršitelj jim je zagotovil, da bo rubež nadaljeval, saj deluje zakonito in je dolžan zarubiti premične stvari na vladnem naslovu do plačila dolga v celoti.

"Žalostno ob tem je, da gre pri konkretnem članu za 600 evrov dejanskega dolga. Zarubljeni clio je vreden le nekje okoli 300 evrov, zato bo treba zarubiti še kakšen stol, mizo, omaro ali računalnik, saj se za rabljene stvari na dražbi doseže nizka cena," poudarjajo v sindikatu. Navajajo tudi, da država javnim uslužbencem iz naslova nesorazmerij po podatkih resornega ministrstva dolguje okoli 190 milijonov evrov.

Nesmotrno najemanje rubežnika
Na državnem pravobranilstvu so v zvezi s konkretnim primerom pojasnili, da mu mora ministrstvo za obrambo izplačati še drugi obrok tretje četrtine v višini dobrih 300 evrov neto, ob tem pa so potrdili, da je ljubljansko okrajno sodišče izdalo sklep o izvršbi. Sklep še ni pravnomočen, zato o upnikovi uspešnosti ni mogoče govoriti. Država se je namreč zoper sklep pritožila in zahtevala predlog za odlog izvršbe.

Pravobranilstvo je še pojasnilo, da poplačilo plačnih nesorazmerij država izvaja v skladu z za to sprejetim zakonom. Tudi v tej zadevi je bil vojaku prvi obrok že izplačan, drugi pa bo v skladu z določbami zakona obračunan in izplačan pri plači za januar 2015. Glede na to, da bo država dolgovani znesek izplačala, je smiselnost vlaganja predlogov za izvršbo po njihovem mnenju vprašljiva.

Na pravobranilstvu ob tem poudarjajo, da rubež premičnin ni potreben. Če sodišče njihovemu ugovoru zoper sklep o izvršbi ne bo ugodilo in bo ta postal pravnomočen, ima dolžnik dovolj sredstev za poplačilo terjatve, zato povečevanje stroškov postopka z najemom izvršitelja in cenilci po njihovem ni smotrno.