Na junijskih volitvah v DZ bo nastopila tudi približno leto dni stara Socialna stranka Srbov Slovenije (SSSS), ki si prizadeva za priznanje srbske manjšine v Sloveniji ter ohranjanje njihovega jezika in kulturno-verske identitete. V programu pa imajo predvidenih 650 evrov minimalne plače in najmanj 500 evrov regresa za upokojence.
Predsednik stranke Saša Gajić, ki vodi tudi Zvezo srbske diaspore Slovenije, je na novinarski konferenci poudaril, da Srbi v Sloveniji ne iščejo več pravic, kot jih ima slovenska manjšina v Srbiji ter Bosni in Hercegovini. Podpredsednik stranke Igor Mitič pa je ob tem pojasnil, da po njihovih podatkih v Sloveniji živi 218.000 Srbov, edina možnost, da se lotijo vprašanja ustanovitve manjšine, pa je na politični ravni. Slovenija je po njegovih besedah edina od republik nekdanje Jugoslavije, ki nima urejenega statusa manjšin.
V program so med drugim zapisali sorazmerno zaposlitev manjšinskih strokovnjakov v državnih ustanovah, uskladitev pokojnin s cenami živil dvakrat letno, višji otroški dodatek ter brezplačne knjige in malice za dijake. Prav tako je treba po njihovem mnenju poštene in strokovne sodnike in tožilce nagrajevati, kršitve pri njihovem delu pa kaznovati. Zavzemajo se tudi za združitev nekaterih javnih ustanov in za dvig ravni organiziranosti vojske in vojaške tehnike.
Prve ovire že pri registraciji stranke
Gajić verjame, da bodo v primerjavi s strankami, ki so bile na oblasti doslej, na področju sociale veliko prispevali. Po njegovih pričakovanjih zanje ne bodo glasovali samo Srbi, ampak tudi pripadniki drugih manjšin, ki prav tako sodelujejo z njihovo stranko. S kandidati sicer ne bodo nastopili v vseh okrajih, za zdaj je dogovorjen nastop v Ljubljani, Kranju, Celju in Mariboru. Po Gajićevih besedah bi lahko, če ne bo političnih pritiskov nanje, na volitvah prejeli 45.000 glasov. To bi jim glede na prejšnje volitve zagotovilo vstop v DZ.
Ob tem je Gajić izpostavil nekatere težave in pritiske, s katerimi se spoprijemajo, med drugim so naleteli tudi na nekatere ovire pri registraciji stranke. Prav tako niso imeli možnosti izpeljati prijavljenega protesta, na njihovo stran pa je stopil tudi varuh človekovih pravic, je povedal Gajić. Po njegovih besedah se stopnjuje pritisk na posameznike iz stranke, da bi onemogočili njihov nastop na volitvah.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
Nobena stranka ne more biti na nacionalni osnovi, manjšini pa imata z Ustavo zagotovljena mesta v parlamentu.
ni kaj, "lepa" preobleka za
Samo sloga Srbina spasava
Vendar tako to gre. Slej kot prej se bo pojavila tudi kakšna šeriatska ali podobna stranka. Začetki so že vidni. Islamska skupnost je vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona, ki prepoveduje obredno klanje živali.
Je pa vsekakor mimo, sploh, če se baje hočeš it neko socialno politiko. Tega se pač ne da doseči s promoviranjem delitev na nacionalni osnovi.
Potem je Bosancev v sloveniji koliko ? 600 000 ?
V kolikor res pride do konkretnih sprememb na tem področju, bo treba pač organizirat en referendum na to temo.
"Najbolj smešno je, da ima Slovenija v Srbiji status manjšine pa jih je manj kot 5.000, srbi pa v Sloveniji nimajo statusa manjšine... :)"
Zdaj pa še napiši, katere pravice ima slovenska manjšina v Slovenija, ki jih Srbi v Sloveniji nimajo.
Zanimivo, ko gre za patriotsko stranko migrantov in njihovih potomcev, ki se nimajo za Slovence in ki direktno nagovarja volilce na podlagi nacionalnosti in to na območju Slovenije, pa nekako nisem zasledil nobene besedne zveze ''skrajno desna'' stranka ali kakršnihkoli negativnosti.
P.S.: To je sicer načeloma dobro, ker potem, ne eni ne drugi, ne bodo prišli v parlament. :)
Kaj bi si še naj mislil?
Po mojem bodo to najbrž največji patrioti...
:)
---------------
srbov 220 000,ostalih narodnosti tudi po toliko.
kdaj bomo manjšina v lastni državi ?
Spomnimo se, kaj dejansko pomeni SSSS oziroma CCCC: Srbin Slobo Srbiju srušava.
Najnovejši pomen: Sada Srbi srušavamo Sloveniju.
Pa table mest, vasi in ulic, in dokumenti deset jezični, noro.
In ti slucajno ustanavljas sdranko francoske manjsine? Ce je ne, potem nisi v istem kosu.
Leta 2002 se je na popisu za Srbe izreklo 2% prebivalcev. V grobem je to 40.000.
Če na čem stoji srbska in balkanska politika je to mitologija in demagogija. Že dolgo vrsto let.
Kako so pa omenjeni "premostili" migracije? Teleport? Bili prisotni že pred prihodom naših prednikov?
Narodne manjšine pri nas so tiste, ki so nastale ob postavitvi mej, Srbi so pa tu kaj... posledica kvantnega tuneliranja? Ekonomski migranti so ali pa potomci kakšnih jugoslovanskih idej, slednje je pa konec, tako da...
V vednost: Prešeren je precej znan po Balkanu, obravnavajo ga tudi Hrvati v šoli. Jenko jim je pa uglasbil himno.
Tole piše
" Nacionalni svet slovenske narodne manjšine je partner in svetovalno telo državne oblasti, njegovi predstavniki pa sodelujejo pri odločanju o vprašanjih, ki so pomembna pri uveljavljanju pravic in posebnosti slovenske narodne manjšine. Nacionalni svet obenem predstavlja krovno organizacijo za obstoječa slovenska društva in njihove člane, ter tiste pripadnike manjšine, ki niso včlanjeni v nobeno obstoječe društvo."
Ok, so svetovalno telo državne oblasti. Kakor razumem na hitro, imajo načelno posvetovalno vlogo, ampak ni eksplicitno definirano kako in kje (v katerem telesu). Dobro bi bilo zdaj imeti primer problematike, kjer se je srbska vlada z njimi posvetovala.
@DRegusa sem želel opozoriti, da so razlike v pojmovanju manjšin in da njegova primerjava ne vzdrži.
# 16.04.2018 ob 14:37
Meni pa te volitve izgledajo bolj kot en velik svinger party, ko se ne ve kdo, koga, kako.
----------------------
Nič novega!
želim samo odgovor Binderju Dandetu (eno leto sem delal v Beogradu):
- ni ravno zvezano s slovensko manjšino, a z zakonom ima vsak član verske (priznane) skupnosti v Srbiji pravico dopusta (delodajalec mu ne sme odreči) za čas "večjih" praznikov (božič in velika noč, bajram, židovski prazniki, ipd)
- delovanje v svetu narodnostnih manjšin (http://www.rik.parlament.gov.rs/arhiva-izbori-za-nacionalne-savete.php);
Koliko slednje resnično pripomore k zaščiti interesov manjšin in kako v praksi deluje ne poznam.
Poleg tega sta v Beogradu dve šoli z imenoma slovenskih velikanov (Davorin Jenko in France Prešern).
Bi pa raje videl, da se ljudje aktiviramo/-jo v stilu Pernarja na Hrvaškem, zato pozivam novonastalo stranko, da se vključi v reševanje primera Pošta Slovenije in srbskih (ter tujih) delavcev
Srbi spet poskušajo v Sloveniji. Z osamosvojitvijo se nismo osvobodili, saj Murgle še vedno vladajo (balkanska mafija). Imam samo eno pravšanje, kako lahko v tej državi ustanovi stranko tuja država? Kje ste vsi, da se nič ne ukrepa, spet samo hlapci?