Blanka Vlašić je potrdila vlogo favoritinje, saj je v sezoni klonila le enkrat. Njen najboljši izid letos je 207 centimetrov. Foto: EPA
Helena Javornik
Helena Javornik je na stadionu potrebovala pomoč zdravnika Rasta Stoka. Foto: EPA
Catherine Ndereba
Catherine Ndereba kroji vrh ženskega maratona v zadnji petletki, v kateri je prav na vsakem velikem tekmovanju osvojila odličje. Foto: Reuters
Tero Pitkämäki
Tero Pitkämäki nadaljuje tradicijo uspešnih finskih metalcev kopja. Foto: EPA
Jeremy Wariner
Jeremy Wariner je po slavju na 400 metrov s štafeto osvojil še drugo zlato. Foto: EPA
Nepozabno prvenstvo za Slovence
Vlašićeva upravičila vlogo favoritke

Zadnji dan atletskega SP-ja je Helena Javornik v maratonu zasedla 30. mesto, Hrvati pa slavijo zlato medaljo Blanke Vlašić v skoku v višino.

V Osaki so podelili še šest kompletov medalj. Izstopata dosežka Američanke Alyson Felix, ki je v štafeti 4 x 400 metrov osvojila svoje tretje zlato na Japonskem, in kenijskega Američana Bernarda Lagata, ki je kot prvi v zgodovini združil naslova na 1.500 in 5.000 metrov.

Prva medalja za Hrvaško na SP-jih
197 centimetrov visoka Vlašićeva je upravičila vlogo favoritinje in slavila s preskočenimi 205 centimetri. Trije poskusi na višini svetovnega rekorda 210 cm niso bili uspešni. To je sploh prva medalja za Hrvaško na svetovnih prvenstvih. "Bila sem favoritinja, zato je bil pritisk ogromen. Tako sem si želela te medalje, da sem kar malce v šoku. Ni bilo lahko. Odleglo mi je šele, ko sem preskočila 203 in 205 centimetrov," je povedala 23-letna Splitčanka, ki je letos pred Osako dobila 11 od 12 tekem.

Javornikova "vozila" slalom
Javornikova je v vodilni skupini vztrajala do 20 kilometrov, čez deset kilometrov je zapadla v krizo, ki jo je prebrodila in prišla v cilj s časom 2:42,03. "Namesto da bi tekla, sem zaradi izčrpanosti 'vozila' slalom. Na srečo to ni trajalo dolgo in sem se 'pobrala'. Kljub težavam pa nisem niti za trenutek pomislila, da bi odstopila," je povedala izčrpana Javornikova.

Keniji po moškem še ženski maraton
Zmagala je Kenijka Catherine Ndereba (2:30:37), svetovna prvakinja že leta 2003. Nderebejeva je na 38. kilometru silovito pospešila in zlomila odpor tekmic ter po olimpijskem srebru in 2. mestu iz Helsinkov znova posegla po zlatu. To je bil prvi letošnji maraton za 35-letno tekačico, ki je tokrat imela močno konkurenco v svojih rojakinjah, Kitajkah in Japonkah, ki so zasedle 7 od prvih osmih mest. Mednje se je vrinila najboljša Evropejka Romunka Lidia Simon (5.), prvakinja iz Edmontona leta 1999.

V paradni disciplini končno do stopničk
Ženski maraton je bil tudi zadnja priložnost za Japonsko, da osvoji tako želeno in pričakovano odličje. Ob fanatični podpori gledalcev ob progi se je Reiko Tosa pridružila vodilni trojki, v kateri so bile Kenijka in Kitajki DŽou in Džu. Tosejeva je nato zasedla tretje mesto, Čunšju DŽou pa drugo. "Razmere za nastop so bile veliko težje kot leta 2003 na SP-ju v Parizu, kjer sem bila vodilna tekmovalka kenijske reprezentance. Na tem SP-ju pa smo izjemno močni kot ekipa, osvojila sem enajsto odličje za svojo državo, od tega četrto zlato," je bila zadovoljna Ndereba.

Džamalova dobila zadoščenje
Marjam Jusuf Džamal, sicer rojena v Etiopiji, je v podaljšanem finišu v teku na 1.500 metrov z zadnjimi močmi odbila napad Jelene Soboljeve. "To je bilo maščevanje za Helsinke, ko sem bila v dobri formi, vendar so me porinili in sem končala na 5. mestu," je povedala Džemalova.

Počasen tek ustrezal 20-letniku
20-letni Alfred Kirwa Yego je na 800 m postal najmlajši svetovni prvak v tekih na razdaljah pod 1.500 metrov. V najpočasnejšem teku v zgodovini SP-jev je v zadnjih korakih prehitel Garyja Reeda. "Ko sem prečkal ciljno črto, nisem vedel, da sem zmagal. Občutek je fantastičen," je povedal prvi Kenijec z zlatom na tej razdalji po letu 1993.

Finec vrgel kopje prek 90 metrov
Tero Pitkämäki je v metu kopja 90-metrsko znamko presegel v zadnjem poskusu, ko je že vedel, da je osvojil zlato. Nekdanji tekač na smučeh je Finski priboril prvo in edino medaljo v Osaki.

Tretja najhitrejša štafeta v zgodovini
V štafeti 4 x 400 metrov prepričljivo slavje Američanov, ki so dosegli tretji najboljši čas v zgodovini. Za rekordom so zaostali več kot sekundo. To je osma ameriška zlata medalja v tej disciplini na 11 prvenstvih.