Olimpijski prvak v teku na 200 metrov Andre De Grasse se je pred svetovnim prvenstvom okužil s koronavirusom. Na obeh posamičnih sprintih ni bil v pravi formi, najbolje pa je prihranil za konec SP-ja.  Foto: Reuters
Olimpijski prvak v teku na 200 metrov Andre De Grasse se je pred svetovnim prvenstvom okužil s koronavirusom. Na obeh posamičnih sprintih ni bil v pravi formi, najbolje pa je prihranil za konec SP-ja. Foto: Reuters

Melissa Jefferson, Abby Steiner, Jenna Prandini in Twanisha Terry so za zlato v štafeti tekle 41,14 in postavile izid sezone na svetu. Predaje so bile sijajne, pri Jamajčankah pa druga in tretja predaja štafetne palice nista najbolje uspeli.

Twanisha Terry je uspela ohraniti štiri stotinke naskoka pred Shericko Jackson. Foto: Reuters

Dvakratna olimpijska zmagovalka Elaine Thompson-Herah je v drugi predaji tekla 10,10, Abby Steiner pa 9,86. Petkratna svetovna prvakinja v sprintu na 100 metrov Shelly-Ann Fraser-Pryce je nato v tretji predaji z 9,97 malce znižala zaostanek. Shericka Jackson, ki je osvojila zlato na 200 metrov z izjemnim časom 19,45, je v zadnji predaji z 9,66 skoraj ujela Twanisho Terry, ki pa je uspela ohraniti štiri stotinke naskoka.

Prva medalja za Nemčijo na tem SP-ju
Nemčija, ki je bila dolga desetletja atletska velesila, osem dni tega prvenstva ni osvojila nobene medalje. Kritike po medijih so bile vse bolj ostre. Vsi so računalo na sijajno skakalko v daljino Malaiko Mihambo zadnji dan prvenstva, brona v štafeti 4 x 100 metrov pa niso pričakovali. Velika Britanija je bila na dobri poti, a se je njihova zvezdnica Dina Asher-Smith poškodovala v tretji predaji. Tatjana Pinto, Alexandra Burghardt, Gina Lückenkemper in Rebekka Hasse so se veselile bronaste medalje.

Ženski štafetni tek 4 x 100 metrov
Nepopisno veselje Nemk po bronasti medalji. Zgovorna Gina Lückenkemper je na televizijski postavi ZDF kar napovedala zlato medaljo na evropskem prvenstvu v Münchnu. Foto: Reuters

Izjemni De Grasse šokiral Američane
Kanadčani so s časom 37,48 za sedem stotink ugnali favorizirane Američane, Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney in Andre De Grasse so navdušili.

De Grasse, ki je izpadel v polfinalu na 100 metrov in nato ni startal teka na 200 metrov, je z 8,79 v zadnjih 100 metrih ugnal Marvina Bracyja. Američani so bili zelo kislih obrazov, saj so načrtovali zlato medaljo na domačem prvenstvu. Kanadčani so se veselili prve zlate medalje po letu 1997, ko je blestel nekdanji svetovni rekorder Donovan Bailey.

Američani so se še posebej zavzeto pripravljali na štafetni tek. Od leta 2001 so le trikrat osvojili zlato medaljo, na olimpijskih igrah pa so bili zadnjič najboljši v Sydneyju leta 2000. Nekdanji svetovni prvak Christian Coleman je dobro startal, a slabo predal do junaka teka na 200 m Noaha Lylesa. Elijah Hall je prevzel vodstvo pred zadnjo predajo, a ga Bracy ni uspel zadržati proti odličnemu De Grasseju.

Moški štafetni tek 4 x 100 metrov
Anderson Peters je maja v Dohi postavil izid sezone 93,07 metra. Tokrat je trikrat presegel 90 metrov in tekmeci niso imeli pravega odgovora. Foto: Reuters

Peters edini presegel 90 metrov pri metu kopja
V metu kopja je naslov ubranil Anderson Peters iz Grenade (90,54 m). Že v prvi seriji je z 90,21 metra zanesljivo prevzel vodstvo. Trikrat je presegel 90 m, najdaljši met pa mu je uspel v zadnji seriji, ko je bil že sproščen. Indijec Neeraj Chopra je osvojil srebro z 88,13 metra. Olimpijskemu prvaku iz Tokia je najboljši met uspel v četrti seriji. Za štiri cm je ugnal Čeha Jakuba Vadlejcha.

Etiopijka Gudaf Tsegay je zmagala na 5000 m (14:46,29), olimpijska zmagovalca Emmanuel Korir iz Kenije (1:43,71) in Portugalec Pedro Pichardo (17,95 m) sta slavila na 800 m in v troskoku.

Zadnji dan Anita Horvat v finalu na 800 metrov
Predzadnji dan SP-ja ni bilo slovenske udeležbe, zadnji dan bo uspešne nastope v Oregonu zaključila Anita Horvat na 800 m, finale bo v ponedeljek ob 3.35 po slovenskem času.