Veliko veselje Ljubljančanov po zmagi na Dunaju. Foto: Marko Kovič
Justin Taylor
Justin Taylor je dosegel dva ključna zadetka v zadnji tretjini ob prednosti igralca več. Foto: Marko Kovič
Matej Hočevar
Matej Hočevar je takole izenačil na 1:1. Foto: Marko Kovič
Francois Fortier
Francois Fortier, ki mu v letošnji sezoni ni šlo po načrtih, je bil tokrat med najvidnejšimi igralci. Foto: Marko Kovič
Gašper Krošelj
Izjemni Gašper Krošelj je zbral 63 obramb. Foto: Marko Kovič

Dunaj je predtem Ljubljančane doma premagal kar desetkrat zapored, zmaji so se v avstrijski prestolnici veselili le 2. decembra 2007. Olimpija ima zdaj na 6. mestu že pet točk naskoka pred Dunajem, boljša pa je tudi v medsebojnih tekmah, ki odločajo v primeru enakega števila točk.

Mušič v okvir vrat
Zaradi poškodbe hrbta je v Ljubljani ostal Petr Šachl, kapetan Žiga Pance pa je odslužil drugo izmed treh tekem kazni. V prvi tretjini je bil v vratih gostov odličen Matija Pintarič. Gostitelji so silovito pritisnili, gostje pa so ob disciplinirani igri prežali na protinapade. V 4. minuti je za las zgrešil John Hughes, v 19. pa je Aleš Mušič zadel vratnico.

Fortier kaznoval napake obrambe
V drugem delu so gostitelji povedli z igralcem več, Pat Kavanagh je bil natančen v 28. minuti. Zmaji so hitro odgovorili z lepim golom Mateja Hočevarja. Imeli so še nekaj priložnosti, da bi prišli v vodstvo, v zadnjih minutah pa storili dve nepotrebni napaki pred vrati. Brad Cole je nespretno izgubil plošček v obrambni tretjini, Marcel Rodman je podal pred vrata, Nathan Robinson pa je zatresel mrežo. Le minuto in 10 sekund zatem je razigrani Francois Fortier z izjemnim strelom povišal na 3:1.

Lamoureux zaklenil vrata
Trener Hannu Jarvenpää se je pred zadnjim delom odločil za menjavo. Pintariča, ki ni bil kriv za prejete gole, je zamenjal Jean Phillippe Lamoureux. To se je obrestovalo, saj je v zadnjem delu zaklenil vrata in zbral 22 obramb. V 43. minuti je Mušič znižal po podaji Scotta Hothama, tri minute zatem pa je Taylor izid ob "power playu" poravnal. Le minuto po izenačenju so sodniki izključili Damjana Dervariča in Hočevarja. Dunajčani so imeli dve minuti dva igralca več, kar je unovčil Jonathan Ferland. Pri zadetku so storili prekršek nad Brockom McBridom, ki pa je ostal nedosojen, zato se je ljubljanski napadalec odzval s pretepom, po katerem so imeli Capitalsi znova dva igralca več.

Mušič in Taylor zrežirala preobrat
Zeleno-beli so zdržali pritisk, nato pa v minuti in sedmih sekundah zrežirali velik preobrat. V 51. minuti je izenačil Mušič. Kmalu zatem je moral na kazensko klop Ferland, Taylor pa je še petič ukanil Reinharda Divisa. Dunaj je imel v 55. minuti spet igralca več, a je Lamoureux vse poskuse domačih zaustavil. Tommy Samuelsson je že minuto in 42 sekund pred koncem iz vrat potegnil Divisa, a podaljška niso izsilili.
Nov podvig oslabljenih železarjev
Jeseničani so znova prekosili sami sebe. Zaradi poškodb so manjkali kapetan Andrej Tavželj, Klemen Pretnar, Anže Kuralt, Jaka Ankerst, Marjan Manfreda in Nik Pem. Aktualni prvaki niso bili kos trdni obrambi železarjev, v kateri je kraljeval izjemno razpoloženi Gašper Krošelj. Zbral je kar 63 obramb.
Dolinšek v slogu pravega kapetana
Rdeči biki so povedli že v 3. minuti, ko je z močnim strelom pod prečko zadel Matthias Trattnig ob prednosti igralca več, na kazenski klopi je bil Matevž Erman. Železarji so se hitro pobrali, strel Aleksandra Magovca v 6. minuti je vratar Joshua Tordjman odbil naravnost na palico Jureta Dolinška, ki je izenačil.
Krošelj nerešljiva uganka za prvake
Tik pred iztekom kazni za Markusa Schlacherja je bil v 27. minuti znova na pravem mestu nadomestni kapetan Dolinšek. Krošelj je obranil tudi poskus Brenta Aubina. V 36. minuti so imeli gostje kar minuto in 13 sekund dva igralca več. Jeseničani so se čvrsto branili, osem sekund pred iztekom druge kazni pa storili napako pri menjavi in imeli še dodatni dve minuti igralca manj. Jeseniška obramba pa je bila kos močnemu pritisku gostov. Salzburg je imel izrazito premoč, po dveh tretjinah je bilo razmerje v strelih na gol kar 9:46.

Raffl zapravil priložnost za podaljšek
Salzburžani so v zadnji tretjini pričakovano pritisnili. Krošelj je bil ob pomoči branilcev zanesljiv. Najbolj vroče je bilo po strelu Aubina, ko je požrtvovalno s telesom zadetek preprečil Nejc Berlisk. Železarji so prišli do priložnosti na drugi strani, kjer bi v gneči pred Trodjmanom Dolinšek kmalu dosegel še svoj tretji gol na tekmi. Pritisk gostov se je še stopnjeval ob izključitvah Juliana in Magovca. Dobri dve minuti pred koncem je Židan izsilil izključitev Jeremyja Williamsa. Thomas Raffl je z igralcem manj pobegnil v protinapad, Krošelj pa je z izjemnim posredovanjem preprečil izenačenje. Osem sekund pred koncem so gostje pred sodniškim metom vzeli pol minute odmora in zamenjali vratarja s šestim igralcem v polju. Dve sekundi pred koncem sta si v lase skočila Pusa in Ramzi Abid, izid pa se ni več spremenil. Končno razmerje v strelih je bilo 13:64!

Jeseničani bodo v torek v karavanškem derbiju gostili Beljačane, Olimpija pa odhaja v Salzburg.