Slovenski hokejisti so povsem zasluženo osvojili zlata odličja za preboj v elitno divizijo. Foto: RTV SLO/T. G.
Anže Kopitar
Anže Kopitar je z golom in 13 podajami najboljši napadalec prvenstva. Foto: Reuters
Nerijus Dauskevičius je spravljal v obup slovenske napadalce. Na sliki Egon Murič in David Rodman. Foto: Reuters

Slovenci so bili sicer vseskozi boljši nasprotnik, a pomanjkanje zbranosti in odlični vratar Nerijus Dauskevičius sta bila glavna vzroka, da je bila tekma negotova vse do konca, ko je bil uspešen David Rodman. Slovenci so tako prvenstvo končali s stoodstotnim izkupičkom, petimi zmagami, za nagrado pa bodo naslednje leto igrali med elito v domovini hokeja - Kanadi!

Rebolj načel litovsko mrežo
Po številnih zapravljenih priložnostih, vključno s kazenskim strelom Anžeta Kopitarja ob koncu prve tretjine, so risi povedli prek Mihe Rebolja (27.), ki je zadel ob številčni prednosti med nogami Dauskevičiusa. A neugodni Litovci so izenačili že v naslednjem napadu. Boris Pretnar je podal na palico Šarunasu Kulesiusu, ki je z diagonalnim strelom matiral Gabra Glaviča. Izid tretjine je nato po samostojnem prodoru postavil Gregor Polončič (34.).

Akcija Kopitar-Razingar za učbenike
V 50. minuti je Miha Rebolj ob številčni prednosti izgubil plošček, v nadaljevanju akcije pa še "zakuhal" najstrožjo kazen. Na srečo je Glavič obranil poskus Dariusa Pliškauskasa, le pol minute kasneje pa sta Anže Kopitar in Tomaž Razingar izpeljala akcijo tekme in plošček dobesedno pripeljala v vrata za 3:1. Litovci so z drugim golom Šarunasa Kulesiusa (Glavič bi lahko posredoval bolje) zapretili še enkrat, a je vse njihove upe z mrtvega kota pokopal D. Rodman. Gorenjec je zadel s pomočjo drsalke Dauskevičiusa in slavje v znova polnem Tivoliju se je lahko začelo ... Kopitar je bil razglašen za najboljšega napadalca turnirja, Andrej Hočevar pa za najboljšega vratarja.

SLOVENIJA - LITVA 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
5.200; Rebolj 27., Polončič 34., Razingar 51., D. Rodman 59.; Kulesius 28., 56.

VELIKA BRITANIJA - ROMUNIJA 6:1 (1:0, 4:1, 1:0)
Tait 16., Rempel 23., 30., 46., Longstaff 25., Weaver 28.; Basilidesz 37.

JAPONSKA - MADŽARSKA 3:4 (0:0, 2:1, 1:2) - po kazenskih strelih