Veselje Slovencev po drugem zadetku Jana Urbasa. Foto: Reuters
Luka Gračnar je imel veliko dela na začetku druge tretjine. Foto: Reuters
Kanadčani so se morali pošteno potruditi za zmago. Foto: Reuters
Odločilni zadetek je v 64. minuti dosegel Steven Stamkos. Foto: EPA
Per Backman
Per Backman in njegovi izbranci so se veselili obstanka. Foto: EPA
Slovenski hokejisti navdušili proti Kanadi

Izbranci Matjaža Kopitarja po popoldanski zmagi Danske nad Belorusijo s 3:2 niso imeli več možnosti za obstanek med elito, zato so igrali popolnoma brez pritiska, kar se je zelo poznalo. Kanadčani bodo zelo verjetno osvojili drugo mesto, zato so malce varčevali z močmi, morda pa so Slovence tudi podcenjevali. Razmerje v strelih na vrata je bilo 39:20, večkrat se je izkazal Luka Gračnar, ki je bil ob dvakratnem strelcu Janu Urbasu najboljši v slovenskem taboru.

Urbas v uvodnih minutah zadel dvakrat
Slovenci so začeli zelo sproščeno in tudi zelo učinkovito. Hitro so se otresli pritiska Kanade. V 6. minuti je David Rodman podal do Jana Urbasa, ki je s strelom pod prečko matiral Devana Dubnyka. Tri minute zatem je D. Rodman z dolgo diagonalno podajo sijajno našel Urbasa, ki je zadrsal sam proti vratom in povišal na 2:0.
Kanadčani v razmiku 50 sekund izenačili
V drugi tretjini so imeli najprej minuto in 48 sekund igralca več, vendar jim ni uspelo ogroziti vrat Kanade, ki pa se je nato prebudila. Strel Jaya Harrisona je Gračnarju še uspelo odbiti, Mattu Duchenu pa je plošček ob bližnji vratnici uspelo spraviti prek golove črte. Le 50 sekund pozneje je Steven Stamkos izenačil.
Razingar spretno spremenil smer ploščku
Risi so v 28. minuti znova povedli, po strelu Luke Tošiča z modre črte je ploščku smer pred vrati spremenil Tomaž Razingar. V zaključku druge tretjine so imeli Kanadčani trikrat igralca več (na kazenski klopi so sedeli Rok Pajič, Aleš Kranjc in Blaž Gregorc), a jim ni uspelo izenačiti. Razmerje v strelih v drugem delu igre je bilo kar 19:5 v korist Kanade.
Dillon izsilil podaljšek, odločil Stamkos
V zadnji tretjini je ritem igre močno padel. Kanadčani so izenačili v 48. minuti, ko je Brenden Dillon z močnim strelom matiral Gračnarja. V zadnjih desetih minutah je bila igra raztrgana.
V podaljšku je Dan Hamhuis z dolgo podajo na modri črte našel Stamkosa, ostrostrelec Tampe pa je rutinsko matiral Gračnarja. Slovenci so tako z dvignjenimi glavami končali nastope v Stockholmu. Izkupiček je pet porazov po rednem delu in dva po podaljšku, točkovno pa to pomeni zadnje mesto z dvema točkama in s tem selitev na SP divizije I prihodnje leto.

Po zmagi Danske Slovenci že brez možnosti
Danci so na popoldanski tekmi začeli odločno, v prvi tretjini so popolnoma nadigrali Beloruse (streli na vrata kar 15:1), zadela sta Philip Larsen v 7. minuti in Nicklas Jensen po četrt ure igre. Morten Green je v 28. minuti povišal na 3:0, nato pa je vratar Dmitrij Milčakov zapustil vrata, vstopil je Vitali Belinski.
Belorusi so se prebudili, Konstantin Kolcov je po hitrem protinapadu v 33. minuti znižal na 3:1, Roman Graborenko pa je štiri minute zatem ujel priključek. V zadnji tretjini so Danci s pametno igro zanesljivo zadržali prednost in si zagotovili obstanek. Belorusi bodo prihodnje leto gostili svetovno prvenstvo elite, zato ne morejo izpasti, in njihov motiv je bil na tej tekmi veliko manjši.
Avstrija izpadla
Iz elitne druščine je izpadla tudi Avstrija v skupini v Helsinkih. Potem ko je Latvija premagala Francijo s 3:1, so baltski hokejisti osvojili šest točk in prehiteli avstrijske, ki jih imajo pet. Na zadnji tekmi so Avstrijci izgubili z Rusi s 4:8, potem ko so celo vodili s 3:2 v prvi tretjini. Za obstanek bi morali osvojiti vsaj točko.

Slovenija in Avstrija sta zdaj spet tam, kjer sta bili maja 2011 in aprila lani: pred dvema letoma sta skupaj izpadli iz elite na SP-ju na Slovaškem, lani pa sta si tudi skupaj na SP-ju divizije I v Ljubljani s prvim in drugim mestom zagotovili vrnitev.

Skupina Stockholm:
SLOVENIJA - KANADA
* 3:4 (2:0, 1:2, 0:1)
2.100; Urbas 6., 9., Razingar 28.; Duchene 23., Stamkos 23., 64., Dillon 48.
* - po podaljšku

DANSKA - BELORUSIJA 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Larsen 7., Jensen 15., Green 28.; Kolcov 33., Graborenko 37.

LATVIJA - FRANCIJA 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Cipulis 15., Sprukts 26., Daržins 57.; Desrosiers 44.

AVSTRIJA - RUSIJA
4:8 (3:3, 1:3, 0:2)
Iberer 9., 28., Vanek 10., Raffl 16.; Perežogin 2., Kovalčuk 9., Nikluin 19., Radulov 25., Mozjakin 32., Soin 38., Zajcev 42., Kuznecov 50.

FRANCIJA 6 2 0 0 4 -7 6
AVSTRIJA 7 1 1 0 5 -11 5 ZK-zmaga po kaz. strelih in podaljšku PK-poraz po kaz. strelih in podaljšku