LeBron James potrebuje še dve zmagi za prvi prstan. Foto: Reuters
Dwyane Wade je prispeval 25 točk in 7 podaj. Foto: Reuters
Kevin Durant in Russell Westbrook sta dosegla več kot polovico točk Oklahome (44), a sta parket spet zapuščala sklonjenih glav. Thunderji so trojke metali le 4/18. Foto: Reuters
Serge Ibaka
Kljub papirnati premoči pod košem je Oklahoma izgubila skok s 45:38. Foto: Reuters
LeBron James je z 29 točkami in 14 skoki peti igralec v zadnjih desetih sezonah, ki mu je uspel ta dosežek. Foto: Reuters

di tretje četrtine zaostajali že za 10 točk, a so na krilih LeBrona Jamesa in Dwyana Wada dobili tretjo tekmo finala Lige NBA z 91:85, v zmagah zdaj vodijo z 2:1.
Po izjemni trojki in dodatnem prostem metu Dereka Fisherja štiri minute pred koncem tretje četrtine je Thunder povedel s 54:64. V ključnih trenutkih so gostje naredili preveč napak. Zgrešili so devet prostih metov (15/24), kar je skoraj neverjetno za najboljšo ekipo v tej prvini v rednem delu lige. Izza črte so metali le 4/18, Kevin Durant (25 točk) pa je imel velike težave z osebnimi napakami.
Pri Miamiju je James prispeval 29 točk in 14 skokov, Wade pa je dodal 25 točk. Heati so slab met iz igre (37,8 odstotka) nadomestili z odličnim izvajanjem prostih metov (31/35).
Znova boljši štart Miamija
Finale se je preselil na Florido in 20.000 navijačev, oblečenih v bele majice, je glasno pozdravilo svoje ljubljence, ki so znova začeli sijajno. Zlahka so prodirali v raketo, Wade in Bosh sta zabijala ob delnem izidu 8:0 in po petih minutah so gostitelji vodili z 10:4. Oklahoma je na krilih Westbrooka izenačila na 12:12. Miami je nadaljeval z agresivno igro pod obroč in s številnimi prostimi meti po prvi četrtini vodil s 26:20.
Battier ima v finalu mirno roko
V drugi četrtini Heati tri minute niso dosegli niti točke in Oklahoma je z delnim izidom 0:7 prišla do priključka (30:29). Shane Battier je nadaljeval z izjemnim metanjem trojk, v zadnjih dveh minutah pred polčasom je zadel dve, odgovoril je Russell Westbrook dve sekundi pred koncem in na odmor je Miami odšel s točko naskoka (47:46).
Durant in Westbrook predolgo na klopi
Oklahoma je sijajno začela drugi polčas. Durant je hitro nanizal osem točk, veteran Fisher pa je s trojko ob prekršku Maria Chalmersa poskrbel za zaskrbljene obraze v dvorani. Gostje so z delnim izidom 17:5 povedli kar za deset točk (54:64) in prvič v finalni seriji so zares nadzorovali potek dogajanj na parketu. Durant je zaradi četrte osebne napake moral na klop, Scott Brooks pa je počitek namenil še Westbrooku. Serge Ibaka je naredil prekršek nad Battierjem pri metu za tri točke in krilni igralec je zadel vse tri proste mete. V naslednji akciji je Fisher priletel v Jamesa Jonesa, ki je prav tako zadel tri proste mete in prednost Oklahome je splahnela (62:65). 52 sekund pred koncem tretje četrtine je James zadel trojko za 69:67 in v dvorani je znova završalo.
Izjemni prodori Wada in Jamesa
Na začetku zadnje četrtine je Brooks znova poslal v igro Duranta in Westbrooka, a vsa prednost je skopnela. Po košu nerazpoloženega Jamesa Hardna (2/10 iz igre) je Oklahoma sedem minut in pol pred koncem še zadnjič vodila (76:77). Miami je v končnici nadaljeval s preverjeno taktiko. Wade je prodrl v raketo in zadel ob prekršku Kendricka Perkinsa. James je zabil in dodal prosti met, Durant pa je prejel peto osebno napako (84:77).
Preveč napak gostov v končnici
Zdelo se je, da so gostje že v izgubljenem položaju. Dve minuti pred koncem je Thabo Sefolosha mojstrsko ukradel žogo Wadu in znižal na 86:83, Westbrook pa je v naslednji akciji povsem približal goste. Bosh je zadel dva prosta meta za 88:85, na drugi strani pa je Westbrook zgrešil odprt met za tri točke 29 sekund pred koncem. Brooks je zahteval, da njegovi varovanci ne naredijo osebne napake, saj bi imeli za zadnji napad še šest sekund, a Harden je skušal preveč agresivno ukrasti žogo Jamesu. Lebron je zadel le en prosti met 16 sekund pred koncem (89:85). Po minuti odmora je Oklahoma naredila začetniško napako pri izvajanju avta. Westbrook je šel v napačno smer in Sefolosha je podal naravnost v roke Wada, ki je z dvema prostima metoma postavil končni izid.
"Vsi se še predobro spomnimo dogodkov iz lanskega finala. Bolečina poraza nas je spremljala vso leto, vsak dan smo razmišljali o zamujeni priložnosti in to nam v letošnji seriji pomaga," je dejal Bosh.
Tudi naslednji dve tekmi bosta v American Airlines Areni, četrta že v noči s torka na sredo. Heati so tudi lani v finalni seriji proti Dallasu vodili z 2:1 v zmagah, potem pa niso dobili nobene tekme več.