Košarka

Poudarki

• Tretja tekma v petek v Novem mestu
Krka
Krka (na sliki Matjaž Smodiš) je le še zmago oddaljena od četrtega zaporednega naslova, skupaj pa šestega v zgodovini kluba. Foto: Aleš Fevžer
Jaka Blažič
Jaka Blažič je bil s 16 točkami najučinkovitejši pri domačih. Nepričakovano se mu je ponudila priložnost, da bi svoji ekipi prinesel zmago, a se je njegov poskus v zadnji sekundi odbil od obroča. Foto: Aleš Fevžer
Matjaž Smodiš
Novomeščani so prevladovali pod obročema, kjer so dobili skok z 42:34. Foto: Aleš Fevžer
Miro Alilović
Vprašanje je, ali bo Miro Alilović še uspel motivirati igralce, da bi ti presenetili krkaše na domačem parketu. Foto: Aleš Fevžer

Ljubljana - MMC RTV SLO, STA

Košarkarji Krke so le še zmago oddaljeni od obrambe naslova državnega prvaka, potem ko so v drugi tekmi finala ugnali Union Olimpijo z 79:77.

Dolenjci so vodili večji del tekme, še štiri minute pred koncem s +10 (73:63). Olimpija je nato na krilih Alena Omića in Jake Blažiča, ki je 23 sekund pred koncem zadel trojko za 77:79, ujela goste in imela po izgubljeni žogi Jakova Vladovića napad za zmago, a je Blažič nekaj sekund pred koncem zgrešil trojko za zmago.

Pri krkaših je bil s 17 točkami najučinkovitejši Domen Lorbek, medtem ko je bil pri domačih najboljši Blažič s 16. Tretja tekma, na kateri si Krka že lahko zagotovi četrti zaporedni naslov, bo v petek v Novem mestu.

Film tekme Union Olimpija - Krka

Prva četrtina (16:15): Omić za minimalno prednost zmajev
Pred maloštevilnimi gledalci v Stožicah prvi koš na tekmi doseže Lučić, nato pa štiri točke zapored prispeva Močnik za 4:2. Po trojki Rojca Krka spet vodi (5:4), a Olimpija odgovori z zaporednima trojkama Blažiča in Salina za 11:7 v 5. minuti. Toda Krka po nekaj zapravljenih napadih na obeh straneh v 9. minuti izenači na 13:13 (Lalić), Anderson pa zadene za 15:14. Omić poskrbi, da gredo zmaji na prvi odmor s +1 (16:15).

Druga četrtina (17:27): Krka od -6 do +8
Olimpija z miniserijo 4:0 (Perković, Prepelič) uide na 20:15, tako da trener Potočnik vzame minuto odmora. Po njej Prepelič poviša na +6 (22:16), kar je najvišja prednost do takrat. A Krka hitro odgovori, po trojki Lorbka je izid v 14. minuti izenačen na 22:22, malo pozneje pa Edo Murić zadene za vodstvo Krke (26:24). Razpoloženi Murić v 17. minuti s trojko poskrbi še za +4 (33:29). Ko Lučić minuto pozneje zadene za +6 (37:31), Alilović znova vzame minuto odmora. Ta ne pomaga, saj Dolenjci na odmor odidejo s +8 (42:34). Lorbek je z 11 točkami najučinkovitejši igralec prvega polčasa.

Tretja četrtina (16:18): Dolenjci imajo vajeti igre trdno v rokah
Lorbek v 23. minuti zadene trojko za 46:36, kar je najvišja prednost do takrat. A že malo pozneje Anderson v protinapadu poviša na +12 (48:36). Olimpija s petimi točkami zapored zmanjša zaostanek (41:48), tako da Potočnik vzame minuto odmora. V nadaljevanju je center Pavić s petimi točkami najzaslužnejši, da prednost naraste znova na +11 (55:44). Olimpija ima pod košem veliko težav. Pavić v 30. minuti po sijajni podaji Smodiša spet poviša na +12 (60:48).

Četrta četrtina (27:19): Blažič zgreši trojko za zmago
Krka nadzira položaj na igrišču, tako Lalić v 33. minuti znova poviša na +12 (66:54). Sledi pet zaporednih točk Olimpije, kar Potočnika prisili, da vzame minuto odmora. Po njej Blažič s prostih metov še približa Krko (61:66 in 63:68). Bliže Krka ne dovoli, saj po trojki Klobučarja štiri minute pred koncem semafor spet kaže +10 (73:63). Olimpija po minuti odmora sproži zadnjo ofenzivo in se po košu Omića v 38. minuti približa na 67:73 in 69:75, minuto pred koncem pa na 71:76. Po novem zapravljenem napadu Krke Rannikko z velike razdalje zadene trojko za 74:76. Sledi minuta odmora, po kateri Klobučar zadene trojko, a mu Blažič odgovori (77:79). Vladović pri prenosu izgubi žogo, do katere se dokoplje Blažič, ki sproži za zmago, a se žoga odbije od obroča ...

Alilović upa, da igralci z glavami niso že na počitnicah
Miro Alilović, trener Uniona Olimpije:
"V končnici nam je sreča obrnila hrbet, res pa je, da bi lahko odigrali nekoliko drugače. Znova nismo uspeli kontrolirati Krkinega skoka v napadu, katastrofalno pa smo izvajali proste mete. Pred tretjo tekmo je vprašanje le, ali bodo fantje verjeli v pet tekem, ali pa so z glavami že na počitnicah."

Dražen Bubnić: "Začeli smo slabo. Krka si je ustvarila prednost, ki jo je nato zadržala. Nekajkrat smo bili blizu, a z lastnimi napakami zapravili priložnosti, nasprotnikom pa tako dovolili, da se znova oddaljijo. Tu smo porabili ogromno energije. Na koncu smo imeli met za zmago, a ga na žalost nismo zadeli."

Gašper Potočnik, trener Krke: "Večji del tekme smo bili boljši nasprotnik. Igrali smo dobro obrambo in kontrolirali skok. To sta bila ključna elementa na tej tekmi. V zaključku tekme smo z nekaj napačnimi odločitvami in izgubljenimi žogami tekmo pripeljali v izenačeno končnico, a je bila sreča na naši strani. Po tekmi šteje le zmaga ter naše vodstvo v finalnem nizu lige Telemach z 2:0, za kar bi čestital fantom."

Edo Murić: "Skozi celotno tekmo smo kazali boljšo igro od nasprotnikov. Ti so v končnici šli na vse ali nič, saj niso imeli kaj izgubiti. V takšnem primeru je težko igrati proti tekmecu. Zadeli so nekaj težkih metov, a mislim, da ni nič narobe, če zmaga potuje z nami v Novo mesto."

DP (M) - LIGA TELEMACH

FINALE, druga tekma

UNION OLIMPIJA - KRKA 0:2
77:79 (16:15, 18:27, 16:18, 27:19)

Union Olimpija: Blažič 16, Bubnić 14, Omić 13, Močnik 9, Prepelič in Rannikko 7, Perković 4,
Rupnik 2;

Krka: Lorbek 17, Pavić 13, Klobučar 10, Lučić in Murić 9, Lalić in Vladović 6, Anderson 4, Rojc 3, Smodiš 2.

81:68 (15:18, 22:17, 26:20, 18:13)

V odebljenem tisku je izid v zmagah. Morebitna četrta tekma bo v ponedeljek, 20., peta pa v sredo, 22. maja. Igrajo na tri zmage. Vse tekme v neposrednem prenosu na TVS 2/MMC-ju.

A. V.
kucheysh
# 15.05.2013 ob 20:24
Blažič nima kaj več počet v tej indijanski ekipi. Če bi rad naredil kariero, mora čim prej ven v resno košarkarsko okolje, kjer lahko odpravi svoje mnoge pomanjkljivosti v igri, dokler je še čas.

Je pa ironično, da so zjutraj prek hišnega novinarja Lopatiča spravili v javnost, da so v pisarnah zlobirali (na parketu neprisluženi nastop) v razširjenem EC/Eurochallengu, zvečer pa so pokazali, kako je to nezasluženo, ko so jih spet dobili po piksni in še četrtič zapored ne bodo najboljši niti v lastni državi.
19Miha90
# 15.05.2013 ob 19:58
RTVSLO dajte že ukinit ta samodejni zagon videa ali pa dodajte možnost osvežitve samo komentarjev. Dosti vas je zaposlenih stran pa ima dosti pomanjkljivosti.
Bivši uporabnik
# 15.05.2013 ob 19:55
Kot navijač Olimpije lahko rečem samo Bravo Krka za nov naslov prvaka. Olimpija si ne zasluži naslova, Dolenci pač. Zadnjih nekaj sezon je pri Olimpiji Déjà vu. Če povzamem: Najmočnejši so prvo tekmo v sezoni in najslabši zadnjo tekmo v sezoni.
SsDrag
# 15.05.2013 ob 18:01
danes krkaši prvič in zadnjič igrajo v stožicah. :)
Vaati
Pričakovana zmaga. Doma pa zaključiti serijo in osvojiti naslov, na najlepši možni način. Sploh za Smodiša, kateremu bo zmaga tista pika na i fantastični karieri.
legenda3
# 15.05.2013 ob 19:50
Blažič v zadnjem napadu v stilu Lebron Jamesa.

Olimpija pa bo izgleda spet ostala brez naslova državnega prvaka. Sploh ne vem kdaj so bili nazadnje prvaki. Nekje v Jugi še vrjetno. Sramota.
mladi portugizac
# 15.05.2013 ob 23:37
Moram povedat, da mi je v izredno veselje (ampak res, neznansko uživam), ko berem komentarje navijačev olimpije, iz katerih veje bes in grenko razočaranje. In to že 4. leto zapored! In vsako leto je slajše. :-))

Lepo prosim - nadaljujte! :-))
matedolenc
# 15.05.2013 ob 23:30
Spook
Štejejo samo zmage in to danes. Včeraj ni pomembno. Drugi ni več pomemben. Si zmagovalec ali pa si poraženec. Ko ima nekdo toliko lovorik, in potem nič več, pomeni, da je nekaj hudo narobe s celotno ekipo. In da so potrebne spremembe. A to je zgodba zase. Krka prvak!
Vaati
# 15.05.2013 ob 21:09
Vsevedni Hrvatek, dame in gospodje.
pkozin
# 15.05.2013 ob 23:47
Kolektivni moški šport v ljubljani gre h koncu, rokometa ni več in na tekme lahko hodimo v Celje, Velenje ali pa Koper, Na nogometne tekme v Maribor, košarko pa si bomo morali ogledovati v Novem mestu, saj je tam pač najboljša. Olimpija pa je po slavni zgodovini padla prav na lokalni nivo in si ne zasluži več, ko igrati v ligi Telekom.
treki
# 15.05.2013 ob 19:51
Toooo Krka!! Lep pozdrav s štajerske dolenjcem.
modzo
# 16.05.2013 ob 00:51
Mate ne od vseh. Sem pionircek od olimpije ampak od nekdaj sem spostoval krko in vam z iskreno cestitam za tele zmage. Kar nekaj slovenskih reprezentantov je prislo iz krke in upam jih pridelate se cim vec.
Je pa podoba slovenske kosarke ze kriticno zalostna, tu upam da se strinjamo vsi, ne glede za koga navijamo.
Zogi
# 15.05.2013 ob 22:15
Krka daleč najboljši slovenski klub nima dvorane kar je sramota, prestolnica pa za povprečno ekipo, umetno in po politični ravni gradi in obnavlja kar 2 dvorani za evropsko prvenstvo.
# 15.05.2013 ob 18:58
Če naslednje leto res odide Blažič se bo Olimpija borila za opstanek v prvi SKL.
pwnd
# 15.05.2013 ob 18:02
Telovadnica bi bila prevelika za Ljubljanske petičneže
fedorov71
# 16.05.2013 ob 01:29
Janko1973 - Ajde zmaji premagajte žvaruno dolensko.

Haha, sanja Janko o koruzi...
novomestooooo
# 15.05.2013 ob 19:09
očitno bo treba v petek vinsko vigred skenslat(za vse tiste k ne veste kaj je to; to je prireditev v beli krajni) pa gledat zadnjo Smodiševo tekmo :)))))
samba
# 16.05.2013 ob 05:02
In kaj pravi na potop KK olimpije g.Möderndorfer?

# 16.05.2013 ob 04:26
čarli123: Ta daleč najboljša slovenska ekipa vsako leto zaostane za povprečno ekipo v ABA ligi

Ta balkanska liga ne prinaša za slovenske klube ničesar. Slovenska liga jo prehiteva po levi in desni. To so zgolj kvalifikacije za evroligo in ničesar več. Sploh ni bitno kdo je kako v njej uvrščen če nisi v finalu, ki pa je tudi prestižnega in revialnega pomena. Gre za balkansko kuhinjo, kjer kot že v zgodovini z balkanci, potegnemo najkrajše. Olimpija je s Cibono silila v to balkansko združenje, s tem se je uničila samostojnost domače lige glede uvrščanja v evroligo. Nisem prepričan, da v rokometu tudi ne bi zabluzli v balkansko združenje, od katerega smo danes mnogo kvalitetnejši,, če bi Kolinska Slovan še igral vidno vlogo.
Če je bila po osamosvojitvi in pozneje KK Olimpija edini organizirani klub je danes slika drugačna, ko so se drugi klubi organizirali in je državno prvenstvo tisto, ki pa prinaša najbolj pomembno in prestižno lovoriko prvaka (ob katerikolih evropskih lovorikah). Dejansko stanje je, da je Krka v tem desetletju daleč najboljši slovenski klub vsako leto državni prvak, z osvojeno zadnjo evropsko lovoriko. Olimpija je druga,. Ti dve ekipi pa že izgubljata tudi od drugih domačih moštev.

Zakaj umetna?
Klub ima nedvomno zgodovino in tradicijo. KK Olimpija je bila nekoč tovarna evropskih igralcev, danes so jo wild cardi oslabili. Vendar zgodovina je zgodovina, arhiv. MOL forsira zaradi Stožic NK in KK Olimpijo, KZS gradnjo in obnovo dveh dvoran v LJ, Ta občina pa dobi največ denarja zahvaljujoč sedežev javnih služb, teh pa je v LJ 2/3 in zaradi katerih se v prestolnico steka denar iz celotne Slovenije.. Klubu je resda ostala zgolj tradicija, vendar takšni centralizem gre na rovaš drugih središč, ki pa so se danes košarkaško razvili in so Olimpiji konkurenčni (Krka, Maribor, Domžale...). Namesto, da bi se forsiral razvoj košarke drugod in obnova dvoran v NM in MB raje ne. EP se bo raje igral v nekošarkaških Jesenicah in 2x v LJ. To smatram za politično in umetno.
pepipepi
# 15.05.2013 ob 21:44
Vsevedni Hrvatek, katere tablete to piješ? Jaz bi tudi, vidim da full dogaja po njih :)
Pa vsi tisti, ki bluzite, da ima Krka večji proračun od Olimpije; od kje vam ta ideja? Tukaj imate link, da je proračun Krke za vse kategorije 800.000,00 EUR.

Pa to, da je Krka slabo igrala v ABA ligi pomeni, da je treba še zdaj v finalu slabo? Je treba Olimpiji kar pustiti zmagati? Pozabite že ABA ligo, se je že končala, če še ne veste. Sedaj je finale državnega prvenstva. To je drugo tekmovanje.
Mislim, da si Olimpija prekleto želi zmagati oz. se napalijo maksimalno, da končno spet osvojijo DP, ampak kaj, ko je to premalo. Manjka kvalitete namreč.
Toni77
# 15.05.2013 ob 19:54
Čestitke Krki za šesti naslov državnih prvakov v košarki. Zmaga gostov nikoli ni bila pod vprašajem navkljub temu, da so se domačini na koncu srečno približali.
lukace5
# 15.05.2013 ob 17:58
Pa ne me j..... V soboto sem lahko gledal tekmo v tujini, danes pa je ne morem. Res so čudni na RTV...
fedorov71
# 16.05.2013 ob 01:30
Spook - Krka, daleč najboljši slovenski klub ima v samostojni Sloveniji 7 lovorik, Olimpija pa samo 40.

Peče, saj vemo...
mihas
# 15.05.2013 ob 23:55
verres in vsevednež. začnita se ukvarjati s svojim klubom, ki pač ne more premagati kluba za katerega vidva ne navijata. Lani, ko je Krka zmagala v tretje razrednem evro tekmovanju vam je šla v nos tretjeligaštvo, letos so pač izpadli vam gre to v nos, naj Olimpija končno na igrišču pokaže, da je tako na hudičevo legendarno boljša. Predvsem pa Olimpija letos tudi kaj prida ni pokazala nikjer (kar se dogaja že nekaj let) pa ji tega nihče naprej ne meče. Je pa varianta, da se dogovorimo, da tisti , ki zmaga prvo tekmo v sezoni je zmagovalec in se finala sploh ne igra.
legenda3
# 15.05.2013 ob 19:53
19Miha90 tudi Olimpiji bi moral biti to glavni cilj!

Če še doma ne moreš gospodarit, kako boš v Evropi.

Saj vsi vemo .. kdor visoko leta, .. ..
# 15.05.2013 ob 23:39
Aja, kako že reče idaho - kdaj pa igrajo trikratni zaporedni državni podprvaki?
Ups, od petka naprej - štirikratni zaporedni državni podprvaki.
# 15.05.2013 ob 19:06
Bubnič je glede kariere kolebal med frizerjem in košarkarjem. Odločil se je napak.
# 15.05.2013 ob 18:00
Tribune so skoraj zapolnjene do zadnjeg mesta. To je res lepo za videti.
pepipepi
# 16.05.2013 ob 08:47
@Slovencelj
Prosim, ne bodi naiven kot Eurocrem. Pa ti to res verjameš, ali se samo prepričuješ?
Olimpija se sanira že odkar se je ugotovilo, da dolguje državi ohoho DDV-ja. No, dolgovala je še okrog in okrog.
In kaj so do sedaj posanirali? Nič!!!
To kar govorijo po medijih so floskule za male otroke. Ta nezdravi klub bo šel po poti nogometne Olimpije. Ne bo sicer padel v peto ligo (ker je niti nimamo in ker politični botri tega ne bodo dopustili), se bo pa zgodil "stečaj" starega kluba, kjer bodo ostali vsi dolgovi, in rodila se bo Olimpija23. Ali kaj podobnega.
# 15.05.2013 ob 22:59
Žabci sprijaznite se,Krka bo SPET prvak. :)
iztrd
# 15.05.2013 ob 19:49
Še EN IDIOTSKO zapravljen zadnji napad Olimpije!!!!
tenisač
# 15.05.2013 ob 19:12
Sem velik navijač Olimpije, ampak ta Olimpija danes, je tako slabašna, da bog pomagaj.
Bayern_fan
# 15.05.2013 ob 18:57
Bravo Krka!
modzo
# 15.05.2013 ob 18:09
Prijatelji kosarke mate kak link za Slovenca v tujini?
Bayern_fan
# 15.05.2013 ob 18:03
Zakaj hudiča pa ne morem v Nemčiji gledat tekme preko spleta? Jao ste b....
pingo69
# 15.05.2013 ob 22:28
Ze meserMaribor bi mogu izlocit OLimpijo pa so sodniki zrihtal.
iztrd
# 15.05.2013 ob 21:59
@Vsevedni Hrvatek

Le kako se ti da? Dokler bo obstajala, bom imel rad Olimpijo.
Vsevedni Hrvatek
# 15.05.2013 ob 21:58
Za Olimpijo je edina rešitev da dokončno propade.

Počasi crkuje že najmanj desetletje. Že ko sem mislil, da je Modul Group(hrvašk mafija vojnih dobičarjev, mamilarjev in seveda tudi vojnih zločincev) bil najnižja točka in anemični Pino Grdović(ki ga hrvati kujejo v zvezde) najslabši trener v zgodovini košarke skupaj s pokvarjenim osebkom Hrvojem Ciketićom (pravi pošteni hrvat); (nikoli ne bom pozabil odličnih okrepitev v obliki naslednjih štorov: Ramon Van de Haare (ko je s svojim 220 cm bil v Barci mu na treningu niso pustili, da bi treniral z prvotimci zaradi strahu, da ne bi koga poškodoval - pa ne zaradi zlobe ali moči - ampak za to ker ji bil tako neroden); Simon Ševčik; Aleksandar Čubrilo, ta je bil res en velik čubrilo; ne morem pozabiti da so imeli Luko Žorića, pa ni igral, ker kao ni bil dovolj dober; Vasko Evtimov oz. Luknja v obrambi, glede na njegov izgled bi bilo skoraj pričakovano, da bi vsi bežali stran od njega; Dragiša Drobnjak - Šnitlih; DemarkoĐonson; starček ĐimiOliver; soliden je bil Vedran Morović, dokler ga ni v evroligi Dalibor Bagarić nokavtiral; res da so pripeljali TemaRanika, ki je bil v naslednjih sezonah skoraj edina svetla točka črne luknje imenovana Olimpija). Direktor Gregor Fric, ki je Olimpijo povlekel v to godljo (rabil je denar, in ko mu je Ciketić pred nosom pomahal z nekaj bankovci je takoj zagrabil v vabo (pred tem je Modulgrup želel priti že v nekatere klube a so jih takoj odslovili, ker so pač zavohali kdo so). Takrat se je velika škoda šele začenjala.

Se opravičujem; prava škoda se je dogajala, ko so bili glavni v Olimpiji še Mermalov Jože in ostali politični inventar, ki so sicer dobro delali, vendar niso plačevali davkov - in ko je bilo treba cesarju plačati kar se je spilo so na hitro pobrali šila in kopita in prepustili lublanski ponos v nemilosti.

Od takrat ta vaša sveta Olimpija (to rečem bolj v šali, ker lublanski publiki ni ničesar sveto; če hočeš da je sveto, moraš biti zraven tudi v slabih časih - in v zadnjem več kot desetletju je lahko vesoljna Slovenija videla kakši ljudje so lublanci) crkuje na obroke.

Ko je Janković namafijozal tiste Stožice sem že počasi upal, da se bo kaj spremenilo, a je politika kluba ostala ista - pompozno najavljanje sezone, kar solidne okrepitve; zaničevanje legend kluba (Zdovc in še posebej Marko Milić) in razpad ekipe po izpadu iz Evrolige. Zadnje sezone so bile v jugo ligi še kar solidne; letos se pa je na Olimpijo zvrnila vsa greznica, ki so jo zadnja leta dokaj uspešno zadrževali. Letošnja sezona je bila prav sramotna in to finale s klubom, ki živi za to da premaga to ubogo Olimpijo bo le pika na i sramoti, ki pa močno upam, da se ne bo nadaljevala. Končno je Olimpija izgubila to famoznao Evroligo, ki je vsa leta držala vsaj nekaj upanja - a zdaj je tega konec. Če bo sistem enak kot sedaj, je z evroligo konec; brez evrolige ne bo niti kakšnega solidnega sponzorja in za naslednjo leto bo zelo težko zbrati skupaj vsaj malo konkurenčno ekipo, ki bi lahko upala na kakšno zmago. Če se ne zgodil čudež smo letos zadnjič gledali Evroligo v Sloveniji. Ker realno gledano; kdo pa sploh lahko igra Evroligo v Sloveniji? Laško, Tajfun ali Slovan; da o klubu, ki živi za to, da premaga Olimpijo sploh ne govorim. Ko je ta klub nazadnje igral Evroligo, več kot 11 let nazaj so delali tako sramoto, da se še sedaj govori (tudi rekordni poraz in najmanjše število košev ene ekipe).

Če se ne bo res nekaj spremenilo (ob lublanski publiki, ki se je že večkrat dokazala kakšen poden je) bo to crkavanje na obroke kmalu rodilo sadove in propadel bo še en Slovenski športni "velikan".

Lep pozdrav
tenisač
# 15.05.2013 ob 19:21
Alilović poki. Da ne bi slučajno ta fant vodil Olimpije v Novem mestu.
lukace5
# 15.05.2013 ob 18:15
Ja, RTV tiste kateri živimo v tujini res zajebava. Nikoli ne vemo kaj se bo kdal dalo gledati. Recimo prve polfinalne tekme med Krko in Laškim si nismo mogli ogledati, drugo tekmo med UO in MB pa smo gledali brez težav kakor tudi prvo finalno tekmo v ponedeljek. Danes pa spet ne moremo gledati zaradi avtorskih pravic. A RTV SLO ne dela prenosa ali kaj?
saviola
# 15.05.2013 ob 18:13
@Senna-Maze 28
Men bi tud, če bi bil v Sloveniji....
kibernetika
# 16.05.2013 ob 11:32
Ta Slovenija je že pokopana. Pa komu se vi dokazujete? Kaj hudiča vas tako moti, če Krka osvoji naslov DP? Ima Olimpija možnost, da ga osvoji? Razvajeni totalno. Vse bi imeli, obnašanje pa za nikamor.