Stephen Curry je v zadnji četrtini poskrbel za spektakel v Oracle Areni. Foto: Reuters
LeBron James
LeBron James je na petih tekmah finala dosegel že 183 točk, a vse kaže, da bo že četrtič v karieri izgubil finalno serijo. Foto: Reuters
Steve Kerr
Steve Kerr je lani poleti zavrnil mamljivo ponudbo predsednika New Yorka Phila Jacksona. Zelo dobro je premislil o prvi trenerski službi. Knicksi so sezono končali na zadnjem mestu, Warriorsi pa so zmago oddaljeni od naslova. Foto: Reuters
Tristan Thompson in Draymond Green
Tristan Thompson je bil edini razigrani soigralec Jamesa. Foto: Reuters
Izjemna predstava Curryja na 5. tekmi finala

Clevelandu je nasul 37 točk, Golden State pa po zmagi s 104:91 že v sredo lahko postane prvak.
Na prvih treh tekmah finalne serije je bil Curry popolnoma v senci Jamesa, tokrat pa je v značilnem slogu zadeval za tri točke z vseh položajev, zadel je sedem metov izza črte iz 13 poskusov. V zadnji četrtini je dosegel kar 17 točk. James je drugič v tem finalu prispeval trojni dvojček (40 točk, 14 skokov in 11 podaj), a pomoč soigralcev je bila (znova) premajhna.
Srečanje v Oracle Areni je bilo znova zelo izenačeno, pet minut pred koncem je imel Golden State le točko naskoka (85:84), potem pa sta Andre Iguodala in Curry poskrbela za delni izid 19:7 in gladko zmago gostiteljev, ki so blizu prvega naslova po letu 1975.
J. R. Smith v prvem polčasu zadel štiri trojke
Srečanje se je začelo zelo nervozno, po treh minutah je bil izid še vedno 0:0. Bojevniki so se hitreje zbrali, po dveh koših Draymonda Greena in vodstvu z 8:2 je David Blatt vzel minuto odmora. Gostom je uspelo odbiti nalet. J. R. Smith je z dvema trojkama znižal na 13:10. Izza črte je bil nato natančen še Iman Shumpert in Cleveland je prvič povedel (16:17).
Timofej Mozgov, ki je na četrti tekmi prikazal izjemno formo (28 točk), je igral le pet minut, potem pa ga Blatt ni skoraj nič več pošiljal v igro, saj je ujel pravo peterko, ki ni dovolila Golden Statu, da se oddalji. James je v drugi četrtini dvakrat zapored zaposlil Smitha, ki je bil obakrat natančen za tri točke (26:31). Preostale napade je zvezdnik Clevelanda zaključil kar sam (30:37). Curry je hitro odgovoril z dvema trojkama, razigran je bil Leandro Barbosa. Golden State je imel ob odmoru točko naskoka (51:50).
Ko je LeBron sedel, so Bojevniki ušli
V tretji četrtini je LeBron malce varčeval z močmi, skušal je najti soigralce, ki pa niso zadevali. Ustavilo se je, Matthew Dellavedova je drugič zapored popolnoma odpovedal. Le Tristan Thompson pod košem (19 točk in 10 skokov) je delal velike težave Warriorsem. James je tri minute pred koncem tretjega dela igre poskrbel za vodstvo Clevelanda (63:65). Curry je nato zadel za tri točke in v naslednjem napadu našel osamljenega Iguodalo, ki je prav tako zadel izza črte. Blatt je namenil Jamesu le minuto in 47 sekund odmora, gostitelji pa so povišali na 73:67.
Curry eksplodiral v idealnem trenutku
Takoj na začetku zadnje četrtine se je moral James vrniti, vajeti igre je vzel popolnoma v svoje roke. V štirih minutah je nanizal deset točk. Zadel je tudi spektakularno trojko z desetih metrov (79:80). Pet minut pred koncem so bili Cavaliersi še popolnoma v igri (85:84). Iguodala, ki je ogromno moči potrošil s pokrivanjem Jamesa, je v ključnem trenutku zadel trojko, nato pa je še polagal po podaji Harrisona Barnesa za 91:84. Cleveland je bil v težkem položaju, odločilni udarec pa mu je zadal Curry. Najprej je po hitrem prodoru zaključil polaganje, nato pa je na desni strani "zaplesal" z Dellavedovo, ki je izgubil ravnotežje, Curry pa je zadel za tri točke za 96:86. Za piko na i je dodal še eno trojko in štiri proste mete.
Samozavestni James obljublja sedmo tekmo
"To je bila vsekakor tekma, ki jo bom ohranil v spominu. Prav posebna bo šele, če bomo osvojili naslov," se ni pretirano hvalil Curry.
"Vedel sem, da bo Steph imel svojo tekmo. Na prvih dveh tekmah mu ni šlo, v zadnji četrtini tretje tekme se je razigral in od takrat naprej gre vse po načrtih," je dodal Steve Kerr, ki lahko postane prvi trener po Patu Rileyju leta 1982 z LA Lakersi s prstanom v svoji prvi sezoni na klopi ekipe v Ligi NBA.
Koliko energije je še ostalo Jamesu? Zvezdnik se ne predaja, ampak obljublja sedmo tekmo v petek v Oracle Areni. "Moram biti samozavesten, saj sem najboljši igralec na svetu," je pojasnil James.

Finale, peta tekma:
GOLDEN STATE (1) - CLEVELAND (2) 3:2
104:91 (22:22, 29:28, 22:17, 31:24)
19.596; Curry 37 (13/23 iz igre, 7/13 za tri), 7 skokov in 4 podaje v 42 minutah, Green 16 in 9 skokov, Iguodala 14, Barbosa 13, Thompson 12, Barnes 8 in 10 skokov, Lee in Livingston po 2; James 40 (15/34 iz igre, 3/8 za tri), 14 skokov in 11 podaj, Thompson 19 in 10 skokov, Smith 14 (4/14 za tri), Shumpert 10, Dellavedova 5, Miller 3.

Met iz igre: 36/75; 32/81
Met za tri točke: 12/26; 12/35
Prosti meti: 20/34; 15/21
Skoki: 43; 47
Podaje: 25; 17