Ocena novice: Vaša ocena:
Ocena 4.2 od 24 glasov Ocenite to novico!
Dušan Ivković je Olympiacos po 15 letih spet popeljal na evropski vrh. Foto: Reuters
Vasilis Spanoulis
Vasilis Spanoulis je v zadnjem napadu našel prostega Georgiosa Printezisa, ki je 0,7 sekunde pred koncem odločil tekmo. Foto: Reuters
Miloš Teodosić, Jonas Kazlauskas
Miloš Teodosić je v drugi četrtini v razmaku dobre minute zadel tri trojke, a se v končnici tekme ni izkazal. Foto: Reuters

Carigrad - MMC RTV SLO

Leta 2005 je bil Carigrad prizorišče nogometnega čudeža, ki se je za vselej zapisal v zgodovino. Sedem let pozneje je Olympaicos v turški prestolnici spisal še nepozabno košarkarsko pravljico.

Še v 29. minuti finala Evrolige med CSKA-jem in Olympiacosom je na semaforju pisalo 53:34. Rusko sanjsko moštvo je imelo vse vajeti igre v svojih rokah, Grki pa so se mučili tako v obrambi kot v napadu, kjer so bili v koloni strelcev le trije - Kostas Papanikolau, Vasilis Spanoulis in Pero Antić.

Leta 2005 Liverpool, leta 2012 Olympiacos
Uvod v nepozaben preobrat sta bili trojki Kostasa Sloukasa in Evangelosa Mantzarisa ob koncu tretje in na začetku zadnje četrtine. Zatem se je odprlo še drugim, junaka v končnici pa sta bila Papanikolau in Printezis, ki je v zadnji četrtini dosegel 10 od svoji 12 točk, vključno z zmagovitim košem 0,7 sekunde pred koncem za 62:61. Čudež, ki se je zgodil le nekaj kilometrov stran od olimpijskega stadiona, kjer je pred sedmimi leti Liverpool osvojil nogometno Ligo prvakov, potem ko je po prvem polčasu zaostajal že z 0:3.

Vztrajali z Ivkovićem in zadeli
Olympiacos je imel lani po imenih precej močnejše moštvo (Papaloukas, Teodosić, Nesterović, Bourusis ...), ki pa ni izpolnilo pričakovanj in izpadlo že v četrtfinalu (Siena). Vodstvo kluba je obdržalo trenerja Dušana Ivkovića, kar se je izkazalo za ključno potezo. "Duda" je sestavil ekipo, v kateri so glavno vlogo igrali grški košarkarji (Mantzaris, Printezis, Sloukas, Papanikolau) in za prvega moža postavil Vasilisa Spanoulisa. Tujci Antić, Kešelj, Law in Dorsey ne spadajo med evropske zvezde, a so bili pomembni kamenčki zmagovalnega mozaika.

Prekinili 15-letni post, ko so najmanj pričakovali
"Nisem pričakoval, da bo pritisk finala na moje igralce tako velik. V prvi četrtini smo dosegli 7 točk in imeli 7 izgubljenih žog, kar nas je ubilo. Vedeli smo, da nam bo zelo težko doseči 80 točk in tako parirati CSKA-ju. Barcelono smo zaustavili pri 64 točkah, za Ruse, ki imajo povprečje 85, pa je bil cilj 70-75 točk," je povedal Ivković, ki je z 68 leti in pol postal najstarejši trener, ki je osvojil Evroligo. Pred 15 leti je bil na Final fouru, kjer je igrala tudi Union Olimpija, najboljši prav tako z Olympiacosom.

Motivacijski govor pri minus 19
"Naš napad je bil zelo zmeden, ko pa smo začeli igrati hitreje z mladimi igralci, je bilo precej bolje. Pri -19 sem igralcem rekel 'Gremo. Še lahko zmagamo. To je naša tekma'. Zadnjo četrtino je težko razložiti. Nisem pričakoval, da bo izkušeni Šiškauskas zgrešil dva prosta meta. Spanoulis se je v zadnjem napadu izkazal z nesebičnostjo. Imamo srečo, da je bil on vodja mojega moštva," je še dodal Ivković.

Spanoulis v družbi Kukoča, Bodiroge in Diamantidisa
Vasilis Spanoulis je na svojem drugem zaključnem turnirju še drugič osvojil nagrado za MVP-ja. Prvič mu je to uspelo v dresu Panathinaikosa leta 2009. Večkrat je to priznanje dobil le Toni Kukoč (1990, 1991, 1993), po dvakrat pa sta ga prejela še Dejan Bodiroga (2002, 2003) in Dimitros Diamantidis (2007, 2011).

Kazlauskas glavni krivec za poraz
Glavni krivec za poraz Moskovčanov je bil zagotovo trener Jonas Kazlauskas, ki je v zadnji četrtini slabo menjal, prepozno klical minuto odmora in nemočno opazoval potop svojega moštva. "Ob koncu druge četrtine smo začeli izgubljati nadzor nad tekmo. Morda smo mislili, da je že vsega konec. Nismo bili disciplinirani, preveč smo se pogovarjali s sodniki. Kar naenkrat smo izgubili tekmo. V zaključku smo zadeli le dva od šestih prostih metov," je povedal Litovec na ruski klopi.

Kirilenko: Olympiacos nas je nadigral
MVP sezone Andrej Kirilenko je čestital nasprotniku: "Čestitke Olympiacosu. Imamo odlično ekipo, toda težko je priti do lovorike že v prvem letu. Če sem pošten, nas je Olympiacos nadigral. Bili so boljši v zadnji četrtini. V tretji so začeli zadevati trojke, mi pa nismo odgovorili. Ne vem, kaj se je zgodilo. Ko se je ustavil naš napad, smo zmrznili."

KLIPAN
# 14.05.2012 ob 12:00
Balkanska šola, to je to.
comrade
# 14.05.2012 ob 12:23
Ko boste naslednjič, ko bo kak Slovenec zaj**** tekmo, težili s hlapci in luzersko mentaliteto, se prosim spomnite na Teodosića, Šiškauskasa in QPR. HVALA!
Gremio32
# 14.05.2012 ob 12:06
Spomin mi seže nazaj na EP,tekma proti grkom +16 nakoncu pa..ah sej se ve..
extremist
# 14.05.2012 ob 12:03
Tile Grki so neverjetni.Vedno so najboljši takrat,ko jim voda že pošteno teče v grlo.
nusare
# 14.05.2012 ob 11:58
Duda legenda res, vsa čast. Privoščla sem Olympiacosu naslov. Kira huda tekma v zaključku in katera poteza Spanulisa, podaja je bila res vrhunska in zadnji net pa tudi :) Bravo...
diazepam
# 14.05.2012 ob 12:31
Majstor je majstor, vsa čast Duda !
_50centy_
# 14.05.2012 ob 13:13
Še Bayernu se je to zgodilo v finalu CL...
gregsz
# 14.05.2012 ob 14:22

Še pomnite? :(
krissa
# 14.05.2012 ob 13:02
el CARTEL-samo kot info, Šiškauskas(ne vem,če sem pravilno napisal) je eden izmed 10ih,če ne celo 5ih najboljših košarkarjev v zadnjih 10ih letih. On lahko zgreši 10 metov in bo zadnjega zadel, ker vedno meče, kot če bi bil to njegov prvi met na tekmi. Samozavest si je pridobil z leti igranja na najvišjem nivoju in res je bila usoda ali neka višja sila, da je zgrešil oba prosta meta. Vsekakor se mu je pri drugem prostem metu bolj zatresla roka kot pri prvemu. Težka tekma, vseeno pa obožujem to evropsko košarko, ki je taktično dosti bolj dodelana kot NBA, vsekakor je dobro videti koliko lešnikov imajo igralci v glavi, ko trenerju zmanjka time-out-ov....ta final 4 je bil čista poslastica! Čestitke Dudi in grdemu račku(Olympiacos) tega final 4a:)
Belfast boy
# 14.05.2012 ob 12:18
V prvi vrsti bom js reku da je krivec Teodošić..ko so mel še veliko razliko je metov kr ene posiljene trojke,nošena žoga,koraki itd itd..pa še zmeri se je zaletavov v zid. Duda je pa pokazov da je odličen trener..škoda da se nista v finalu srečala Panathinaikos - Olympiakos..obubožena kluba prot milionom..
Socialniradikal
# 14.05.2012 ob 17:12
Duda pa je kot Richard Burton v bitki na Sutjeski... ;)
čarli23
# 14.05.2012 ob 15:30
Zanimiv članek o tem da je pravi MVP Erazem:
Urban2309
# 14.05.2012 ob 13:06
pa dobr no ... QPR res ni na nivoju Cityja, sam dobit dva gola v dveh, treh minutah?
ekipi s pravo mentaliteto se to pač težko zgodi (pač, meji na čudeže)
el CARTEL
# 14.05.2012 ob 12:29
če je kdo "krivec" potem je to trener CSKA-ja, ker je pustil toliko svobode v igri teodosiću.. in ker ni znal igrati na kirilenka.. človek je njihov najboljši igralec, imel pa je met 3/4.. teodosić je zadel 3 trojke zapovrstjo in je imel neko samozavest, seveda da bo metal, razen če mu trener ne naroči drugače.. so pa na koncu vsi zgubljali žoge (krstić koraki, teodosić nošena - kar se redko sodi, kirilenko).. presodila pa sta 2 faljena prosta meta čisto na koncu.. zopet napaka trenerja, ker je dal takega "nezanesljivega" igralca na izvajanje prostih metov (osebno bi izbral ravno teodosića, ki je imel samozavest + napad pred tem je oba zadel)

ivković pa je zopet pokazal, zakaj je to kar je - legenda.. vse njegove ekipe igrajo čvrsto v obrambi, cska je naredil razliko v prvem polčasu le, ker so grki bili nerazpoloženi (se mi zdi le 3 strelce so imeli)..
tuditi
# 14.05.2012 ob 12:27
CSKA in Barca sta vložila največ v ekipi, in predvsem Barca je že 2gič zapored totalno razočarala, CSKA pa v tej sezoni še bolj.

Me prav zanima, koga vse bodo še pripeljali in največje vprašanje kaj bo storil Obradović. Če ostane potem bodo igralci glavni na tržišču, če se pa odloči za odhod in Grčija potem bo on največja tarča klubov, ob njem pa še Šarić.
el CARTEL
# 14.05.2012 ob 19:41
sLoVaN @ seveda da je izbran izvajalec zadnjih prostih metov (oz se vsaj v teoriji ve, kdo bi to moral biti - je pa vprašanje, če bo žoga prišla do njega)..

če kak trener ne ve, koga bo izbral za zadnja dva prosta meta (ali za zadnji met), potem je nekje na amaterski ravni..

ne baham se, gledal sem tekmo..(članka po pravici povedano sploh nisem prebral).

se pa strinjam z zadnjim delom.. ni ga trenerja na svetu, ki bi uspel ekipo tako taktično in motivacijsko pripraviti, da nadoknadi 19 pik zaostanka.. seveda so igralci sami "krivi" (h temu so pripomogli tudi igralci CSKAja ter njihov trener).. ivković ponavadi reče svojim igralcem, ko zgubljajo za dvomestno število točk "dajmo probati "dobiti" drug polčas".. se sprašujem, če je uporabil isto taktiko tudi včeraj :)
el CARTEL
# 14.05.2012 ob 14:42
hrgotax @ lol hvala na košarkaški lekciji..

mislil sem, da ima vsak trener igralca, ki je po njegovem mnenju "clutch" player.. in tistega (po možnosti) išče igralec, ki podaja iz auta.. zato pa kak center redko dobi žogo na koncu..

šiškauskas ni po nesreči dobil žogo.. verjetno sta bila ali on ali teodosić planirana v time outu.. zopet rečeno, to je stvar trenerje in on že ve zakaj je žogo poslal prav šiškauskasu..
pixelbitch
# 14.05.2012 ob 14:30
Dej kr neki. Prav un grški rezultat, ko v zadnjih sekundah zmagajo. Zdaj moram pa še enkrat podoživljat evropsko prvenstvo. Če me kdo rab me najde na hruški z robčkom. :S
varda
# 14.05.2012 ob 14:27
Tega posnetka nisem mogel gledat še 3 leta po koncu prvenstva. Še zdej ga s težavo pogledam.

Drgač pa, a se samo meni zdi, al je Spanoulis pri zadnjem prodoru naredu korake, oz. bil nekje na meji?
el CARTEL
# 14.05.2012 ob 13:50
tvoje mnenje pač.. zame je vedno trener kriv, ko ne opazi "neumne" igre svojeih igralcev in jo ne prekine z time outom (neumno je odigral tudi krstič s nepotrebnimi koraki recimo).. pač pritisk, takrat trener mora reagirati..

in ne vem, kako so dogovorjeni pri CSKAju, ampak ponavadi se v ekipi ve, kdo bo metal zadnji met ali pa pomembne proste mete (redke ekipe imajo več kot enega takega igralca.. očitno ima CSKA dva - najprej teodosića potem šiškauskasa..).. zdej ali je res naključje, da oba falita zadnja dva meta.. ali pa ta igralec ni dobro določen s strani trenerja (za kar je zopet kriv trener)

je pa olympiakos imel neko lahkotnost v ključnih trenutkih (verjetno ker niso imeli nič za zgubiti ter so zmanjšali veliko razliko - posledično je pritisk na CSKAju)..
shadyman
# 14.05.2012 ob 13:37
@el CARTEL

Teodosić je v predzadnjem napadu zadel samo en prosti met in ne oba.
el CARTEL
# 14.05.2012 ob 13:31
Je pa zato Teo z zgrešenima prostima že skoraj zaj* polfinalno tekmo...

verjetno jih zato ni hotel metati..drugače pa so logične izbire ali on ali šiškauskas.. samo da bosta oba (v nekem pomembnem trenutku) zgrešila oba prosta meta, pa je že skoraj neverjetno..

sicer pa, če bi "teo" skoraj zajebal polfinalno tekmo, potem šiškauska JE zaje*al finalno.. še vedno pa je kriv trener, ne moreš izgubiti prednost 19 pik v 10 minutah (ali 12 v dveh, kot pipan)
el CARTEL
# 14.05.2012 ob 13:22
se pa moram popraviti, teodosić je falil en prosti met.. tako da ja, očitno je šiškauskas mogoče bil pravilna izbira in je falil pač kot posledica pritiska (še vedno pa je trener glavni krivec za ta poraz)

sicer pa prov jim je, CSKA že celo sezono deluje, kot da bo osvojil evroligo (imajo "barcin kompleks"), še celo kirilenko je ostal.. tako da privoščim olympiakosu, ivkoviću in grkom nasploh..
el CARTEL
# 14.05.2012 ob 13:18
krissa @ šiškauskas je kvaliteten igralec (in izkušen).. ampak je še vedno glavni krivec, da je cska izgubil tole tekmo, saj je zgrešil najpomembnejša meta (na igrišču, še vedno pa je trener moskovčanov kriv, ker od cskaja nisem videl bogvekaj na tem final 4..)

napake pa so delali vsi, še posebej na koncu.. recimo kirilenko ni pokril svojega igralca pri zadnjem metu.. pač nianse, ki odločijo zmagovalca
hrgotax
# 14.05.2012 ob 14:16
el CARTEL:

Šiškauskas je metal prosta meta, ker je bil nad njim storjen prekršek za osebno napako, ne zato, ker bi ga za metanje določil trener.
comrade
# 14.05.2012 ob 13:43
el CARTEL, zajebala sta jo tako Šiška kot Teo. Prvi z zgrešenima metoma, drugi z neumno igro v ključnih momentih. Trener pa tako ali tako.
comrade
# 14.05.2012 ob 13:25
sLoVaN
# 14.05.2012 ob 16:44
@el cartel

kako makar najboljši trener in najboljši igralec na svetu sredi tekme vesta, katera dva prosta sta odločilna na tekmi. NE VESTA! Ker to vejo le generali po bitki, tipa el cartel.

pejt večkrat metat na koš, kot pa tipkat za kompjuter, pa ti bodo petošolci naučil, da izvajalec prostih metov ni izbran ko kak messi za penale.

pa še tista: cska je naredil razliko v prvem polčasu le, ker so grki bili nerazpoloženi (se mi zdi le 3 strelce so imeli).. ne se bahat s spominom na način, da nam turiš prepisane vrstice iz prvega odstavka članka.

Pa še nekaj:
za zmago Grkov so bile bolj pomembne slabe reakcije trenerja CSKA (pred leti pri SLO Pipana), ko dobre reakcije Ivkoviča. Ivkovič ima ogromne zasluge, za celo sezono, predvsem drugo polovico. Včeraj pa so preobrat v 90% naredili igralci sami oz. grško balkanska mentaliteta.
In hvalabogu, nikomur nič ne privoščim(CSKA) ali pač, samo, da je za nas gledalce bolj zanimivo. Torej vse finalne tekme, od hokeja do rokometa, v Istanbul....
el CARTEL
# 14.05.2012 ob 12:34
Zakaj QPR? QPR je ves drugi polčas igral z igralcem manj in celo povedel in vodil do sodnikovega podaljška.

točno tako..QPR pa res ni na nekem nivoju za city.. glede na to, da se borijo za obstanek, da so imeli igralca manj in da so - po porazu boltona - lahko celo izgubili (proti veliko kvalitetnejši ekipi cityja) je težko govoriti o neki "luzerski mentaliteti".. QPR bo srečen, če bo ostal v ligi drug let..