Kevinn Pinkney (levo) je dokazal, da je prava okrepitev. S 23 točkami je bil najučinkovitejši zmaj. V zadnji četrtini je zadel dve ključni trojki in zadel prosta meta za podaljšek. Foto: Reuters
Sašo Ozbolt in Boštjan Nachbr
Sašo Ožbolt skuša blokirati Boštjana Nachbarja, ki je dosegel 11 točk. Foto: Reuters
Marque Perry in Kerem M.Tunceri
Margue Perry (levo) za razliko od Kevinna Pinkneyja in Kennyja Gregoryja še ni pokazal veliko. Foto: Reuters
Velimir Perasović
Velimir Perasović s svojimi varovanci meri visoko, a je že v uvodnem krogu doživel (ne)pričakovan poraz. Foto: Reuters
Gašper Vidmar
Gašper Vidmar je bil ob zmagi Fenerbahčeja nad Lietuvas Rytasom s 17 točkami drugi strelec Turkov. Foto: EPA
Aloysius Anagonye, Goran Jagodnik in Vlado Ilievski
Goran Jagodnik in Vlado Ilievski sta prispevala levji delež k uvodni zmagi. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Jure Zdovc in Sašo Ožbolt
Jure Zdovc je lahko več kot zadovoljen z začetkom sezone. Upa lahko le, da bodo igralci v nadaljevanju redno prejemali plačila, vključno s Sašem Ožboltom, ki mu je Olimpija dolžna še za prejšnje sezone. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Varovanci Jureta Zdovca, ki je imel sploh prvič na voljo vse igralce, so bili ob koncu rednega dela na robu poraza, saj je Efes 8 sekund pred koncem povedel z 71:68. Kapetan Goran Jagodnik je zadel en prosti met, odbito žogo je nato ujel igralec tekme Kevinn Pinkney (23 točk), ki je praznoval 27. rojstni dan, in z dvema prostima metoma izsilil podaljšek. Tudi v njem je Olimpija že izgubljala s 74:79, a sta nato Vlado Ilievski in Kenny Gregory poskrbela za izenačenje in drugi podaljšek.

V igri živcev so večjo zbranost pokazali domači, ki so s prostimi meti Pinkneyja, Ilievskega in Jagodnika postavili piko na i čarobnemu večeru pred 8.000 gledalci v novi stoženski dvorani. Če se po jutru dan pozna, potem se Olimpiji po nekaj sušnih letih znova obeta najmanj dobra evropska sezona. V naslednjem krogu bodo zeleno-beli gostovali v Milanu.

Film tekme Union Olimpija - Efes Pilsen

1. četrtina (22:16)
Po vodilnem košu Igorja Rakočevića, Kevin Pinkney vrne z enako mero in izsili še prosti met za 3:2. Vlado Ilievski in Damir Markota poskrbita za 8:2. Olimpijina čvrsta obramba in raznovrstna igra v napadu botrujeta vodstvu s 16:8 na polovici prve četrtine. Velimir Perasović je prisiljen vzeti minuto odmora. Nič ne pomaga. Sašo Ožbolt s trojko poviša na 19:10. Efes zniža na 19:14, a Goran Jagodnik ob uspešnem prodoru proti Boštjanu Nachbarju izsili še prosti met za 22:14.

2. četrtina (8:13)
Olimpija z "eksperimentalno" peterko, v kateri ni bilo Gregoryja, Pinkneyja in Ilievskega (2 osebni napaki), štiri minute ne doseže koša, a na srečo so le nekaj boljši gostje. Kenny Gregory prekine post za 24:19, nato še zabije (26:19). Na polovici druge četrtine Perasović vzame minuto odmora, po kateri se gostje s trojkama Rakočevića in Nachbarja v 18. minuti približajo na 28:25. Zdovc reagira z minuto odmora. Zmaji do konca zadržijo minimalno prednost (30:29). Gregory je z 10 točkami najučinkovitejši pri domačih, ki so skok izgubili kar z 22:11.

3. četrtina (23:26)
Olimpija drugi polčas začne z enako peterko kot prvega: Ilievski, Ožbolt, Gregory, pinkney in Markota. Bootsy Thornton povede goste v vodstvo z 31:30 in kasneje v 24. minuti še z 39:38. Kerem Gönlum in Andrew Wisniewski povišata na 44:38 v 24. minuti, pri čemer Ilievski dobi še 3. osebno napako. Jagodnik s trojko zniža na 48:43, Giorgi Šermadini pa doseže prvi koš za 50:45. Ilievski ob uspešnem prodoru izsili še prosti met (50:48). Zmaji imajo priložnost za izenačenje, a je ne izkoristijo, kar kaznuje Rakočević (53:48). Dvorano na nogo dvigne Šermadini z zabijanjem. Izid pred zadnjim delom (53:55) postavi kapetan Jagodnik, ki zadene trojko preko roke Gönluma.

4. četrtina (18:16)
Šermadini v prvem napadu izenači na 55:55, le malo kasneje pa Ilievski dobi 4. osebno napako. V 32. minuti znova zablesti Šermadini, ki blokira Gönluma. Na drugi strani Jagodnik zadene tretjo trojko za 60:56. Pet minut do konca semafor po raztrgani igri kaže 61:61. Kerem Tunceri štiri minute pred sireno s trojko poviša na 64:61, na drugi strani grdo zgreši Marque Perry. V naslednjih napadih sta pri metih izza črte nenatančna tudi Ilievski in Markota. Natančnejši je bil po minuti odmora 208 cm visoki Pinkney, tako da je semafor znova kazal izenačenje (64:64). Gostje se po prostih metih Rakočevića odlepijo (69:65), Ljubljančane pa rešuje Pinkney, ki minuto pred koncem z drugo trojko zniža na 68:69. 46 sekund pred koncem ima Olimpija napad za vodstvo, a Pinkney tokrat zgreši trojko. Na drugi strani 12 sekund pred sireno Lawrence Roberts neoviran pod košem zabija (68:71). Jagodnik zadene en prosti met, drugega zgreši, a jo ulovi Pinkney, ki ima 8 sekund pred sireno prosta meta za izenačenje in ju tudi izkoristi (71:71)! Gostje imajo napad za zmago, a Ožbolt dobro pokrije Rakočevića.

1. podaljšek (8:8)
Šermadini izniči vodstvo Efesa (73:73), za novo poskrbi Tunceri, Erwin Dudley pa poviša na 77:73. Ilievski minuto in pol pred koncem s trojko zniža na 79:77, nakar gostje izgubijo žogo, ki jo Gregory v protinapadu spremeni v izenačenje! 25 sekund pred koncem ima Efes napad za zmago, a je Tunceri blokiran, na drugi strani pa Jagodnika prehiti sirena.

2. podaljšek (16:11)
Pinkney zadene izpod obroča - 81:79. Sledi izenačenje, Gönlumova trojka pomeni 84:81. Prosti meti Jagodnika in ukradena žoga Ilievskega znova prineseta preobrat (85:84). Odlični Jagodnik je minuto in 20 sekund pred koncem ponovno natančen s prostih metov (89:86). Turki se približajo le na točko, Pinkney pa na drugi strani izsili dva prosta meta, tako da semafor kaže 91:88. Z enako mero vrne Rakočević (91:90). Ilievski zadene oba prosta meta (93:90), Wisniewski zgreši trojko, nekaj sekund pred koncem pa Jagodnik postavi izid tekme ...

IZJAVI PO TEKMI
Jure Zdovc:
V drugem polčasu smo začeli skakati in to je bil glavni razlog, da smo držali korak z njimi. Ilievski si je prehitro nabral dve osebni napaki. Pravega ritma ni bilo, pozna se, da so nekateri igralci izven ritma, predvsem Perry. V igri imamo še ogromno rezerve. Trikrat smo se vrnili po zaostanku, imeli smo tudi veliko sreče. Zelo dobro smo se pripravili na Efes Pilsen, saj je bila to tekma sezone. Prav z ničemer nas niso presenetili.

Velimir Perasović: Zaslužena zmaga Olimpije. Dvakrat smo imeli dobljeno tekmo. Pokopal nas je njihov skok v napadu po zgrešenem prostem metu. Tudi v drugem podaljšku nismo imeli dovolj koncentracije. Naredili smo preveč prekrškov. Olimpija je imela preveliko prevlado v skoku.

82:66 (17:17, 19:18, 26:21, 20:10)
Spanoulis in Bourousis po 16, Teodosić 15, Nesterovič 11 (5/7 za dve) in 7 skokov v 17 minutah; Llull 18, Suarez 12, Tomić 10.