Sodniki so hitro Olimpiji dosodili tehnične napake. Eno je dobil tudi Aleš Pipan. Foto: www.alesfevzer.com

Videli smo, kako je v tej fazi tekmovanja, ko so močnejše ekipe. Gostje so bili fizično močnejši na vseh položajih. Ne bomo še obupali zaradi tega poraza. Dogovor je bil popolnoma drugačen. Zmaga ne pride sama od sebe. Treba je dati vse od sebe in igrati na maksimumu, da lahko premagaš tako močne nasprotnike.

Aleš Pipan
Ryan Thompson in Halil Kanacević
Halil Kanacević je bil z 20 točkami prvi strelec Uniona Olimpije, Ryan Thompson pa s 15 Bamberga. Foto: BoBo

Imeli smo dobro priložnost, da malo bolj dozorimo kot ekipa in postanemo pametnejši. To priložnost smo zamudili. Igrali smo trdno, solidno, pametno, ampak ne sijajno. Odlično tekmo smo odigrali v nedeljo, pa verjamem, da tako pač vseskozi ne moremo igrati. V četrti četrtini smo prejeli 30 točk, in to ni dobro. Dobili pomembno tekmo, ampak nisem zadovoljen, saj bi morali biti pametnejši in duševno trdnejši.

Andrea Trinchieri
Olimpija s porazom začela 2. del Eurocupa
Union Olimpija klonila pred Bambergom

Brose je kljub odlični zadnji četrtini zmajev zadržal prednost in v Stožicah slavil zmago z 71:65. Že lani se je pokazalo, kako pomembna je prva tekma v drugem delu Eurocupa, kjer so v skupini samo štiri ekipe. Še posebej, če je srečanje pred domačimi gledalci. Vsak poraz pred domačim občinstvom ekipo drago stane in tako je bilo tudi lani, ko so Ljubljančani klonili pred Hapoelom. Letos so prav tako neuspešno odprli tako imenovan Last32 drugega najkakovostnejšega tekmovanja, boljši pa je bil Brose, ki je v zadnjem obdobju v zelo dobri formi in je pred kratkim nadigral tudi Bayern, ki je prav tako v tej skupini in je za začetek ugnal Dijon.

"Igralcem sem v garderobi dejal, da, če bi igrali, tako kot smo igrali v zadnji četrtini, bi tekmo zagotovo dobili. Tak je bil tudi dogovor, vendar igralci, ki so začeli, in tisti, ki so vstopali, ko smo iskali razigrano peterko, niso imeli neke energije. Zopet smo naredili preveč napak in igrali v napadu preveč statično. Veliko napak smo naredili tudi v obrambi in bili slabi v skoku. Rezultat tega je bilo visoko vodstvo gostov. Ob koncu smo začeli igrati tako, kot je treba, in smo visoko prednost znižali na normalno razliko,"
je tekmo opisal Aleš Pipan.

Predvsem slab met izza črte
Njegovi varovanci so skozi vso tekmo zaostajali za Bavarci, ki so si zlahka hitro priigrali dvomestno prednost. Brez težav in s preprosto kombinatorno igro so prebijali domačo obrambo. Varovanci Andree Trinchierija, ki je že večkrat dokazal, da je velik strokovnjak in njegove ekipe igrajo zelo dobro košarko, so izkoristili fizično prevlado, obenem pa tudi v napadu iskali podajo več, s katero so prihajali do odprtih metov.

Na drugi strani so zmaji igrali ravno obratno. V napadu je bilo vse preveč individualnih akcij, vse skupaj je bilo odigrano na silo, domači košarkarji so se kar zaganjali in zabijali pod obroč, kjer so potem grešili tudi polaganja, sicer pa so bili nerazpoloženi tudi pri metu izza črte. Zadeli so šele 12. poskus, v prvi četrtini zgrešili vseh devet, v prvih treh pa za tri metali le šestodstotno, na koncu tekme pa 17. V zadnji četrtini so zmaji zaigrali bistveno bolje, dosegli 30 točk, predtem v treh le pet več, a je bilo vse skupaj prepozno.

Nerazpoložena organizatorja igre
"Igrali smo v domači dvorani in 1/11 za tri v prvem delu ni dobro. Ekipe se tudi pripravijo na nas in vedo, katere igralce je treba še posebej pokriti. Obramba je bila kar agresivna. Imeli smo tudi nekaj odprtih metov, in če tega ne zadeneš, imaš velike probleme, kot smo jih imeli tudi mi
," je o tem dejal ljubljanski trener in se dotaknil tudi številnih tehničnih napak, saj so znova zmaji številne napade zapravili po hitro izgubljenih žogah, ki so jih kar podarjali Bavarcem: "Igralci ne verjamejo, da delajo te napake. Šele ko naslednji dan vidijo, kakšne napake so delali, se držijo za glavo. Z analizo je treba napake zmanjšati, povsem jih pa ne moremo odpraviti, saj so to košarkarske napake."

V napadu je Olimpija imela težave, saj sta bila ponovno nerazpoložena oba organizatorja igre, ki sta odigrala slabo tekmo in oba imela negativni statistični indeks. Paolo Marinelli je zgrešil vseh osem metov iz igre, srečanje pa končal brez podaje v dobrih 19 minutah. Prav tako ni bil pri metu Marko Marinović (1/6 iz igre), ki je izgubil štiri žoge, nekaj jih je ponovno podal nasprotnikom kar v roke, veliko težav pa je srbski "play" imel tudi v obrambi, ko so ga gostje zlahka prebijali, enostavno pa ni mogel parirati fizično bistveno močnejšemu Bradleyju Wanamakerju, statistično najboljšemu posamezniku tekme, ki je odlično vodil igro Bamberga, ko je v prvi četrtini tudi naredil razliko.

Sodniška trojka ni bila na ravni
Slab strelski večer sta imela tudi ljubljanska branilca. Sasu Salin je zgrešil vse štiri mete iz igre, Klemen Prepelič pa je poskusil trikrat za dve in kar osemkrat za tri, zadel pa vsakega le po enkrat, nekateri meti pa so bili tudi popolnoma posiljeni. Pod obročem nista bila razpoložena ne Dino Murić ne Alen Omić, pozitivno oceno pa si zasluži Halil Kanacević, ki je dal 20 točk, ob tem pa je ujel še devet odbitih žog. Američan, ki izvira iz Črne gore in je albanskega rodu, je bil po tekmi zelo kritičen do igre svoje ekipe: "Moramo začeti zmagovati. Na začetku smo igrali brez prave energije, nismo igrali obrambe in nismo igrali kot ekipa. Ne moremo čakati do zadnje četrtine. Nismo taka ekipa. Imamo dobro ekipo, a ne tako, da bi lahko potem reševali tekme. Za nami je serija porazov in je zelo težko. Ni pomembno, ali gre za Eurocup ali za Ligo ABA, enostavno moramo se pobrati in začeti zmagovati."

Kljub slabi igri Olimpije pa ne moremo tudi mimo slabega sojenja, ki ni bilo primerno za raven tekmovanja, kakršen je Evropski pokal. Grško-poljsko-švicarska naveza je bila popolnoma izgubljena in je naredila kar nekaj očitnih napak, kar je na noge dvignilo tokrat kar glasno ljubljansko občinstvo. Nervozno so se odzvali predvsem v domači vrsti, ki je dobila tudi štiri tehnične napake. Če sta bili prva Gregorja Hrovata za simuliranje osebne v napadu in Prepeliča, ki je brezpredmetno komentiral sojenje, upravičeni, pa drugi dve nista bili. Pipan je upravičeno protestiral, potem ko je bila njegova vrsta oškodovana, a si je prislužil kazen, ob koncu tekme pa so gostujoči košarkarji spotaknili Hrovata, ko je z žogo tekel v napad, trije sodniki pa tega niso videli.

Nekatere tehnične zaslužene, a izzvane
Nadarjeni Primorec se je burno odzval in nato kar takoj odšel v garderobo, saj je bil po drugi tehnični tudi izključen. "Ne maram komentirati sodniških odločitev. Tam pa res ne vem, kaj so delali, da tistega niso videli. Spotaknil me je od zadaj. Žogo sem imel v rokah, in res me čudi, da sodniki tega niso videli. Prvič, ko me je spotaknil, nisem imel žoge v rokah in še nekako razumem, da tistega niso videli, v drugo pa res ne," je položaj opisal Hrovat, Pipan pa je dejal, da sojenja ne sme komentirati, a le pristavil: "Tehnične napake se dogajajo. Tekme so polne čustev in reagira se na določene dogodke. Nekatere tehnične napake so bile mogoče zaslužene, a smo bili tudi sprovocirani."

Hrovat je bil sicer ob Kanaceviću najboljši pri Olimpiji. V statistiko je vpisal 11 točk in devet skokov: "Za poraz smo krivi sami, saj smo odigrali katastrofalnih prvih 30 minut. Po minuti odmora smo stopili skupaj in igrali eden za drugega v obrambi ter v napadu. Igra je stekla, približali smo se, a nato se je zgodilo, kar se je, in žal smo tekmo izgubili. Na začetku ni bilo prave energije. Že vstop v tekmo ni bil pravi. Gostje so izkušena ekipa in so to izkoristili. Naredili so razliko, ki smo jo potem neuspešno lovili, igra pa nam je prepozno stekla."