Odločilni trenutek tekme. Šipeng Vang se pripravlja na trojko v zadnji sekundi. Foto: EPA
Kitajci so si z zmago zagotovili nastop v osmini finala.
Junaka kitajske zmage v objemu - Jao Ming in Šipeng Vang. Foto: Reuters
Jao Ming in Uroš Slokar
Uroš Slokar je bil s 15 točkami drugi strelec Slovenije. Foto: Reuters
Šipeng Vang in Primož Brezec
Primož Brezec je v 18 minutah dosegel 14 točk (met 6/6) in prispeval 8 skokov, na koncu pa je takole razočarano gledal veselje Šipeng Vanga. Foto: Reuters
Jao Ming
Jao Ming je igral vseh 40 minut in iz igre metal 13/20. Foto: Reuters
Rašo Nesterovič in Jao Ming
Kitajski zid je bil previsok za slovenske košarkarje. Rašo Nesterovič je dosegel 11 točk in 10 skokov, resda večinoma v prvem polčasu. Foto: Reuters
Sani Bečirovič v dvoboju z Jao Mingom
Sani Bečirovič je v 35 minutah dosegel 20 točk. Roka se mu je zatresla prav v zadnji minuti, ko je zadel le en prosti met za vodstvo 75:73. Foto: EPA

Drama na kvadrat. Šest sekund pred koncem je Slovenijo proti azijskim prvakom v vodstvo popeljal Uroš Slokar. Žogo je v roke dobil Šipeng Vang, zdivjal v napad in iz težkega položaja dosegel svoje edine točke na tekmi. Slovenija je nato trepetala dobri dve uri. V osmino finala jo je vodila le zmaga Italije nad Portorikom, kar se je tudi zgodilo - 73:72.

V soboto ob 10.00 s Turčijo
Tudi tu ni šlo brez infarktne končnice. Na srečo je Carlos Arroyo v zadnji sekundi zgrešil trojko. Slovenija je kljub le dvema zmagama zasedla 3. mesto v skupini D in se bo v soboto ob 10.00 v osmini finala pomerila s Turčijo, ki je v dvoboju za zmago v skupini C izgubila z Grčijo z 69:76.

Dober začetek, slabo nadaljevanje
Slovenija je že po tradiciji tekmo začela dobro in si sredi druge četrtine proti azijskim prvakom priigrala 14 točk prednosti. Po slabem začetku drugega dela in z izjemnim Jao Mingom (36 točk, 21 v drugem polčasu) je Kitajska ujela priključek, kar je vodilo v izenačeno zadnjo četrtino. Tudi tam je Slovencem kazalo bolje. Še minuto pred koncem so imeli štiri točke naskoka (74:70), nato pa je ob izteku napada nemogoč met zadel Fangju Džu.

Sani Bečirovič je zadel le en prosti met za 75:73, kar je na drugi strani takoj izničil Jao Ming. Sledil je zgoraj opisani scenarij. "Pritekel sem do črte za tri točke in videl slovenskega centra (Brezec), da gre proti meni. Ni bilo časa za razmišljanje. Nič več nisem mogel storiti, zato sem sprožil," je odločilne trenutke tekme opisal Vang.

Prva četrtina
Začetna slovenska peterka je Jaka Lakovič, Sani Bečirovič, Marko Milič, Uroš Slokar, in Rašo Nesterovič. Nekoliko presenetljiva začetna postava na igrišču deluje dobro, še posebej centrska naveza Nesterovič - Slokar, ki je dosegla 10 izmed prvih 14 točk. Slovenija je v vodstvu od samega začetka. Obramba je solidna, v napadu pa še ni steklo. Skok v prvih petih minutah - 9:3. Po prvi trojki Lakoviča in zadetih prostih metih Slokarja (6 točk) je tri minute pred koncem izid že 19:11. Kitajce drži v igri izjemni Jao Ming - 11 točk ob metu 5/5. Konec prve četrtine 22:17.

Druga četrtina
Peterka ostaja nespremenjena. Pipan na tekmi še ni menjal. Na 13. točko Jao Minga Bečirovič odgovori s trojko (25:19). Prva menjava. Namesto Miliča je v igri Boštjan Nachbar. V igri je tudi Beno Udrih namesto Lakoviča. Še naprej odlična igra Nesteroviča, ki ima poleg 8 točk že kar 9 skokov. Sledi mu danes izjemni Slokar (9 točk). Prednost Slovenije je že + 11 (30:19). Trojka Bečiroviča, s čimer je trenutno prvi strelec (10 točk). Šest minut pred koncem polčasa je 33:19. Na parketu so Primož Brezec, Goran Jurak in Boštjan Nachbar. Kitajci dosežejo tri trojke zapored, a izza črte odgovori Bečirovič (13 točk) za 40:31. Izjemno razpoložen je tudi Brezec, ki je že pri 7 točkah. Razlika se vrti okoli 10 točk. Polčas 46:38. Slovenci so boljši v skoku (22:15) in imajo le 3 izgubljene žoge. Jao Ming je pri 15 točkah (6/7) in 6 skokih. Slovenska centra Brezec in Nesterovič (9 skokov) sta dosegla po 8 točk.

Tretja četrtina
Na parketu so Lakovič, Bečirovič, Nachbar, Slokar in Nesterovič. Kitajci so se z dvema trojkama približali le na -2 (48:46). V treh minutah in pol so Slovenci dosegli samo dve točki (Nesterovič). Pipan se odziva z minuto odmora. Udrih namesto Lakoviča. Z 20. točko Jao Minga Kitajska v 25. minuti prvič vodi 48:49. V napadu ne gre, nezaustavljiv je tudi Jao Ming (22) - 51:51. Slokar zadene dva prosta meta za 53:51. Na igrišču sta tako Lakovič kot tudi Udrih. Ming je nerešljiva uganka za naše. Že 26 točk. Kitajci vodijo 53:55. Namesto Nesteroviča je v igri Brezec, ki takoj dvakrat skoči v napadu. Nagrada je trojka Lakoviča - 56:55. Ming je uspešen tudi proti Brezi. Na drugi strani s sireno trojko zadane Udrih. Po tretji četrtini je 59:57.

Četrta četrtina
Na parketu so Lakovič, Udrih, Bečirovič, Slokar in Brezec. Jao Ming (31) spet povede Kitajce v vodstvo (59:60). Slovenci v napadu ne najdejo odgovora na agresivno kitajsko obrambo. Dveminutni post prekine Brezec (61:62). Akcija tekme - izjemna podaja Slokarja in zabijanje Brezca (12) za 63:62. Jao Ming (34) se še naprej poigrava - koš in prosti met za 63:65. Miniserija Slovenije 6:0 (Bečirovič, Slokar, Brezec) in novo vodstvo 69:65 šest minut pred koncem. Dve minuti brez koša na obeh straneh. Udrih zadene en prosti met za +5 (70:65). Kakšna smola. Koš in dodaten prosti met - 70:68 (Žiži Vang). Ming zalepi banano Brezcu, v nasprotnem napadu izenačenje na 70:70. Dve minuti pred koncem Lakovič zadene oba prosta meta. (72:70). Tudi Mingu se je končno zatresla roka. Na drugi strani je uspešen Bečirovič (74:70). Do konca je še minuta in 17 sekund. Neverjetno!!! Ob izteku napada kitajska trojka (74:73). Osebna napaka nad Bečirovičem. Sani zadene le en prosti met (75:73). Do konca še 48 sekund. 36. točka Jao Minga za izenačenje na 75:75. Še 31 sekund. Slokar šest sekund pred koncem popelje Slovenijo v vodstvo s 77:75. Kitajec divja čez celo igrišče in s sireno zadane trojko. Kitajci slavijo, naši razočarani zapustijo parket. Končni izid 77:78.