Jaka Lakovič je bil na parketu 37 minut. Izmed 10 poskusov izza črte jih je cilj našlo šest. Foto: EPA
Boštjan Nachbar v boju s centrom Danielom Santiagom.
Boštjan Nachbar je tekmo končal z dvojnim dvojčkom - 10 točk (met 2/13) in 11 skokov. Foto: EPA
Željko Zagorac
V zadnji četrtini je Aleš Pipan na parket presenetljivo poslal Željka Zagorca, ki je z izjemno borbenostjo upravičil zaupanje. Foto: Reuters
Beno Udrih v boju za žogo
V tandemu z Jako Lakovičem se je izkazal tudi Beno Udrih, ki je v 29 minutah dosegel 16 točk. Foto: Reuters
Rašo Nesterovič
Rašo Nesterovič je dosegel 12 točk (met 6/8) in prispeval 9 skokov. Foto: EPA
Carlos Arroyo, drugi strelec prvenstva, je v prvem polčasu dosegel le štiri točke. Foto: EPA

Za to bo treba v četrtek ob 6.30 premagati Kitajce, ob porazu pa upati, da Portoriko ne bo kos Italijanom. Ob najbolj črnem scenariju bo pomembna tudi razlika v koših, saj bi se Kitajci, Portoričani in Slovenci znašli v krogu z dvema zmagama in tremi porazi.

Slovenci so odločno začeli tekmo in že po dveh minutah vodili 11:0. Ob koncu prvega polčasa je bila razlika ob izjemnem metu (trojke, dvojke 5/9) že velikih 21 točk. Portoričani so se po zaslugi v prvem delu delu odrezanih Carlosa Arroya in Eliasa Ayusa ob koncu približali na -8, vendar je njihove upe minuto in 40 sekund pred zadnjo sireno s svojo šesto trojko pokopal prvi mož srečanja Jaka Lakovič (24 točk). Skupaj je Slovenija iz 24 poskusov izza črte zadela kar 13-krat. Skok: 41:32.

Prva četrtina
Selektor Aleš Pipan je začel s standardno peterko: Jaka Lakovič, Sani Bečirovič, Boštjan Nachbar, Goran Jurak, Rašo Nesterovič. Furiozen začetek Slovencev in vodstvo 11:0 po zaslugi trojke Lakoviča in dveh hitrih protinapadov. In to samo v dveh minutah. Selektor Portorika je moral takoj vzeti minuto odmora. Končno prvi koš Portorika, toda na trojko Eliasa Ayusa z enako mero odgovori Lakovič. Njegov met izza črte 3/3. Rešetanje portoriškega koša se nadaljuje - dve zaporedni trojki Nachbarja za 27:12. Portoričani so končali četrtino z delnim izidom 0:5 (27:17).

Druga četrtina
V slovenski peterki sta na začetku tako Lakovič kot Udrih. Poleg njiju so na parketu še Nesterovič, Slokar in Nachbar. Serijo Portorika 0:10 sta s trojkama prekinila Slokar in Udrih. Še enkrat Udrih in izjemni Lakovič (13 točk, trojke 3/4) povišata vodstvo na 40:22, kar je največja razlika na tekmi. Delni izid 13:0. Štiri minute pred koncem prvi točki drugega strelca prvenstva Carlosa Arroya. Pri Sloveniji so razpoloženi vsi. 5 točk zapored Primoža Brezca, trojka Saša Ožbolta in prednost je že 22 točk (52:30). Izjemen polčas Slovenije in vodstvo 52:33. Trojke (5/9) in met za dve 60-odstoten, prosti meti 7/7, skok 17:12.

Tretja četrtina
Slovenska peterka je ista kot na začetku dvoboja. V miniseriji je Nesterovič - 6 točk za 60:41. Lakovič je s svojo že peto trojko izenačil najvišjo prednost +22 (63:41). Razigrala se je branilska naveza Arroyo -Ayuso. Kar naenkrat je le še 63:49. V igri sta ponovno skupaj Udrih in Lakovič, ki sta zgrešila dva čista "zicerja". Slovenci so zapravili še nekaj napadov, vendar razlika tudi po zaslugi nespretnih nasprotnikov ne pade pod 10 točk. Konec tretje četrtine 67:55.

Četrta četrtina
Na parketu so Lakovič, Udrih, Nachbar, Zagorac in Brezec. 222 cm visoki Ramos doseže koš za 67:57. Po treh zadetih prostih metih (Brezec, Nachbar) in trojki Udriha se spet lažje diha - 73:57. Toda Portoričani se ne predajajo. Z dvema trojkama so pet minut pred koncem spet le na -10. Slovenci imajo tudi nekaj sreče, saj je Portoriko zapravil dva protinapada. Dve minuti in pol pred koncem pomembna trojka Udriha. Zmaga skoraj ne more uiti. Potem ko so se Portoričani približali le na 8, je izid zdaj 80:67. Ni še konec. Trojka Ayusa in dva zadeta prosta meta Arroya. 1:40 pred koncem je 80:72. Zmaga! Vse dvome je s šesto trojko razblinil Lakovič (83:72), ki je dosegel kar 24 točk.