Zoran Dragić je v drugem polčasu s serijo zadetih košev Sloveniji pomagal do vnovičnega vodstva, ki so ga Zdovčevi varovanci do konca tekme tudi zadržali. Zoki je bil z 21 točkami najučinkovitejši igralec tekme. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Prvih 15 minut tekme smo sicer odigrali vrhunsko. Škoda je le, da tega nismo kronali z zadetimi koši z odprtih metov, saj bi v tem primeru prednost hitro poskočila na 20 točk. Te meje nam ni uspelo prebiti in povsem normalno je, da so Kitajci nato ujeli ritem, na katerega igralci in trenerji nismo pravočasno reagirali.

Jure Zdovc
Jure Zdovc
Jure Zdovc je poudaril, da je Slovenija z uvrstitvijo v finale Stankovićevega pokala svoje cilje zaenkrat izpolnila. Foto: Aleš Fevžer

Prvi strelec tekme je bil Zoran Dragić z 21 točkami. Slovenci, ki so za finale potrebovali zmago z vsaj tremi točkami razlike, so tekmo začeli sijajno. S čvrsto obrambo so uspešno ustavili Kitajce in s hitrimi protinapadi povedli z 9:0. Gostitelji so prvi točki dosegli z uspešno izvedenima prostima metoma v 5. minuti, takrat so prvič tudi zadeli iz igre. Po prvi četrtini, ki se je končala z 12:19, so Slovenci v 17. minuti zadeli prvo trojko prek Eda Murića in povedli že za 14 točk (20:34), nato pa so se gostitelji prebudili in z razdalje prerešetali slovensko mrežico ter zaostanek ob polčasu znižali na -5 (36:41).

Kitajci z naletom začeli drugi polčas
Drugi polčas se je začel podobno kot prvi, le da so tokrat Kitajci dosegli devet zaporednih točk (45:41) in selektorja Jureta Zdovca prisilili v minuto odmora, med katero je povedal nekaj krepkih na račun igre svojih varovancev. Po dveh zgrešenih metih Jake Blažiča je v tretji minuti nadaljevanja prvi slovenski koš v drugem polčasu vendarle dosegel Murić, ki je hkrati izsilil še osebno napako in s tremi točkami umiril silovit kitajski nalet (45:44). Domen Lorbek je čez nekaj trenutkov s trojko izenačil na 47:47, sredi 3. četrtine se je razigral Zoran Dragić in poskrbel za vodstvo 51:55.

Priložnost, da se oddolžijo Rusom
Vseeno se Slovenci niso vidneje odlepili od Kitajcev, ki so dolgo ohranjali stik z nasprotnikom, z delnim izidom 7:0 po seriji lahkih košev pa so dobrih šest minut pred koncem znova povedli (65:64). A kljub nekaterim napakam v obrambi in zgrešenim metom so Slovenci strli odpor domačinov, prednost pa so uspešno obdržali do konca (74:82). V ponedeljek bodo imeli v finalu priložnost, da se Rusiji oddolžijo za četrtkov poraz.

Jure Zdovc, selektor: "Vem, da od igralcev zahtevam veliko. Tekma, na kateri smo napravili veliko neumnosti, je bila zelo nervozna. Ne bi si smeli dovoliti mrtvega hoda v zaključku druge in na začetku tretje četrtine. Je pa dejstvo, da je vsekakor boljše, da se nam je to pripetilo zdaj kot kasneje na svetovnem prvenstvu. Z minuto odmora in nekaj menjavami smo kitajski nalet naposled le uspeli ustaviti. Prvih 15 minut tekme smo sicer odigrali vrhunsko. Škoda je le, da tega nismo kronali z zadetimi koši z odprtih metov, saj bi v tem primeru prednost hitro poskočila na 20 točk. Te meje nam ni uspelo prebiti in povsem normalno je, da so Kitajci nato ujeli ritem, na katerega igralci in trenerji nismo pravočasno reagirali.

Drugi polčas smo znova začeli presenetljivo slabo, medlo. Ni mi jasno zakaj, saj nihče izmed naših košarkarjev ni bil obremenjen z osebnimi napakami. Res pa je, da so igralci utrujeni in ni enostavno opraviti tako dolgo potovanje ter nato v treh dneh odigrati prav toliko tekem. Velika obremenitev je sploh na Jaki Klobučarju, ki je trenutno edini organizator v naši reprezentanci z nekaj izkušnjami. Tokrat moram pohvaliti Alekseja Nikolića, ki je izvrstno odigral tistih nekaj minut. Do te faze Stankovićevega pokala smo naše cilje izpolnili, saj smo se uvrstili v finale."

Zoran Dragić: "Na začetku tekme smo zelo hitro povedli, potem napravili prednost desetih točk, na odmor med polčasoma pa odšli s petimi točkami naskoka, potem ko smo nekoliko padli in v zadnjih sekundah prejeli trojko. Tretjo četrtino smo ponovno začeli s slabo igro v obrambi. Kitajci so povedli, selektor pa je segel po minuti odmora, v kateri smo se znova zbrali, si po njej priigrali prednost in jo do konca zadržali."