Dani Pedrosa je zmagal na zadnji dirki sezone v razredu MotoGP. Foto: Reuters

Dani Pedrosa
Jorge Lorenzo
Jorge Lorenzo je takole padel s svojega motorja. Foto: Reuters
Jorge Lorenzo, Marc Marquez, Sandro Cortese
Vsi svetovni prvaki letošnje motociklistične sezone: Jorge Lorenzo, Marc Marquez in Sandro Cortese. Foto: Reuters

Tekmovalec Honde, zmagal je sedmič v sezoni, je izkoristil padec svetovnega prvaka, rojaka Jorgeja Lorenza, ki je bil do padca v vodstvu, in prepričljivo premagal tekmece.

Z velikim zaostankom je drugo mesto osvojil Japonec Kacujuki Nakasuka, ki je v moštvu Yamahe zamenjal Američana Bena Spiesa, tretje mesto je na svoji zadnji dirki v karieri osvojil Avstralec Casey Stoner (Honda).

K zanimivosti dirke pripomogel dež
Čeprav so bile pred Veliko nagrado Valencie vse pomembnejše reči, kar se tiče sezone 2012, odločene, pa zanimivih dogodkov tudi na zadnji dirki ni manjkalo. K temu je pripomogel tudi dež, ki je v veliki meri krojil vrstni red, še posebno to velja za razred Moto GP. Ker je prav pred dirko dež prenehal, je bilo izredno pomembno, kakšne gume bodo tekmovalci izbrali. Večina se je odločila za gume za mokro stezo, a tudi kmalu spoznala napako, tako da so morali startati z boksov ali pa so se za zamenjavo odločili takoj po startu.

Lorenzo končal ob stezi
Med njimi je bil tudi Pedrosa, ki si je sicer v kvalifikacijah izboril najboljši startni položaj, za gume za suho stezo pa se je odločil dobesedno v zadnjem zavoju ogrevalnega kroga. Tako je po startu nekaj časa bil le na 20. mestu, a je na suhi stezi nato hitro začel svoj preboj in lov na rojaka Lorenza, ki je kot eden izmed redkih že od začetka imel gume za suho stezo, te so ga tudi pripeljale na vodilno mesto. Brez večjih težav ga je tudi ujel in ga 17 krogov pred koncem tako rekoč prisilil v napako, Lorenzu je namreč zdrsnil motor, tako da je končal ob stezi.

Pedrosa: Težko je bilo zadržati zbranost
"Moji občutki so fantastični. Enkratno je dobiti zadnjo dirko sezone, in to pred domačimi gledalci ter na neobičajen način. Še nikoli doslej nisem startal iz boksov. Na začetku nisem verjel, da bi lahko dosegel zmago, a ko sem uvidel, da sem hitrejši od Jorgeja, se mi je optimizem povečal. Lorenza sem ujel, nato storil napako, a jo je tudi on, njegova je bila usodna. Čeprav sem imel na koncu veliko prednost, pa je bilo zelo težko zadržati zbranost, vsaka napaka pa bi se mi lahko maščevala," je po 45. zmagi v karieri dejal Pedrosa.

VN Valencie

MotoGP, končni vrstni red:
1. D. PEDROSA ŠPA/honda 48:23,819 2. K. NAKASUGA JAP/yamaha +37,661 3. C. STONER AVS/honda 1:00,633 4. A. BAUTISTA ŠPA/honda 1:02,811 5. M. PIRRO ITA/ftr 1:26,608 6. A. DOVIZIOSO ITA/yamaha 1:30,423 7. K. ABRAHAM ČEŠ/ducati 1:31,789 8. D. PETRUCCI ITA/suter 1 krog 9. J. ELLISON VB/art 1 krog 10. V. ROSSI ITA/ducati 1 krog Moto2, končni vrstni red:
1. M. MARQUEZ ŠPA/suter 48:50,706 2. J. SIMON ŠPA/suter +1,256 3. N. TEROL ŠPA/suter 11,372 4. T. LUTHI ŠVI/suter 13,006 5. D. ÄGERTER ŠVI/suter 13,825 6. J. TORRES ŠPA/suter 27,911 7. M. KALLIO FIN/kalex 36,338 8. P. ESPARGARO ŠPA/kalex 38,335 9. T. ELIAS ŠPA/kalex 39,419 10. E. RABAT ŠPA/kalex 39,476 Moto3, končni vrstni red:
1. D. KENT VB/KTM 45:05,891 2. S. CORTESE NEM/KTM +0,056 3. Z. KHAIRUDDIN MAL/KTM 0,114 4. B. BINDER JAR/kalex 0,431 5. H. FAUBEL ŠPA/honda 4,371 6. L. ROSSI FRA/honda 7,605 7. J. KORNFEIL ČEŠ/honda 14,931 8. M. VINALES ŠPA/honda 18,495 9. N. AJO FIN/KTM 23,180 10. L. SALOM ŠPA/kalex 23,245