Estonca Ats Purje in Kaimar Saag se veselita nepričakovane zmage sredi Beograda. Foto: EPA
Dejan Stanković
Kapetan srbske reprezentance Dejan Stanković je nemočno opazoval estonske nogometaše, ki so s preobratom osvojili Beograd. Foto: EPA
Miroslav Klose
Miroslav Klose je še enkrat več dokazal, da je tudi v tem kvalifikacijskem ciklusu nepogrešljivi člen nemške izbrane vrste. Foto: EPA
Antonio Cassano
Antonio Cassano je bil eden boljših mož na zelenici Windsor Parka, a vseeno ni našel ključa za dobro severnoirsko obrambo. Foto: EPA
Wesley Sneijder
Svetovni podprvaki Nizozemci so v Chisianu z minimalno zmago odpravili Moldavijo. Gol je zadel Klaas-Jan Huntelaar. Foto: EPA
Luis Nani
Luis Nani je v dveh minutah dvakrat zatresel dansko mrežo, Portugalska pa je naposled slavila s 3:1. Foto: EPA
Marko Arnautović
Marko Arnautović je na tekmi z Azerbajdžanom dosegel dva zadetka. Foto: EPA
Fernando Llorente
Španija je brez večjih težav s 3:1 odpravila reprezentanco Litve, med strelce pa se je dvakrat vpisal Fernando Llorente (na sliki). Foto: EPA
Mirko Vučinić
Mirko Vučinić (desno) je v Podgorici odločil srečanje s Švico (1:0). Črna gora je v kvalifikacijah do zdaj dobila vse tri tekme in ponosno zaseda prvo mesto v skupini pred favoriziranima Anglijo in Bolgarijo. Foto: EPA
Zadetki z nekaterih kvalifikacijskih tekem

Srbska reprezentanca, ki je v prejšnjem krogu kvalifikacij na Marakani iztržila točko proti Sloveniji (1:1), je tokrat pred domačim občinstvom doživela hladen tuš. Porazila jo je namreč Estonija, ki se je po uri igre znašla celo v zaostanku, a se je nato zbrala in iz Beograda odnesla vse tri točke. Vroče je bilo tudi v Berlinu, kjer je Nemčija gostila Turčijo, do večjih presenečenj pa je prišlo predvsem v skupini B, kjer je Slovaška presenetljivo izgubila proti Armeniji (3:1), Rusi pa so v Dublinu po vodstvu z 0:3 do zadnjega trenutka trepetali za zmago.
Vassiljev Estoniji priboril odmevno zmago
Srbi so bili v prvem polčasu precej boljši nasprotnik od Estoncev, po slabih 15 minutah so že dvakrat resneje ogrozili vrata Sergeja Pareika. Najprej je s petih metrov poskusil Nemanja Vidić, nekaj trenutkov kasneje pa je estonski vratar veselje preprečil še Marku Lomiću, ki je sprožil z roba kazenskega prostora. Prvi zadetek je zbrana množica videla v 60. minuti, ko je z roba kazenskega prostora žogo v mrežo z levico poslal Nikola Žigić. Domača ekipa si je obetala lažje nadaljevanje, a je nato doživela šok! Že tri minute kasneje je rezultat z evrogolom s 25 metrov poravnal Tarmo Kink, zmagoviti zadetek pa je v 73. minuti dosegel igralec Nafte Konstantin Vassiljev. Srbi so proti koncu tekme obupano pritiskali na vrata nasprotnika, a nato v obrambi storili napako, prek katere je Estonija povedla z 1:3. Avtogol je zadel Aleksandar Luković.

V Belfastu brez zmagovalca
Na Windsor Parku sta se reprezentanci Severne Irske in Italije razšli brez zadetkov. Italijani so igrali sila povprečno, še najlepši priložnosti sta proti koncu tekme zapravila Giorgio Chiellini, ki iz neposredne bližine žoge z glavo po podaji Andree Pirla ni uspel strpati v mrežo in Giampaolo Pazzini, ki je domača vrata zgrešil ob daljši vratnici. Pri domačih je zelo lepo priložnost v 72. minuti zapravil Warren Feeney, ki je z roba kazenskega prostora meril previsoko.

Klose in Özil nemška junaka
V Berlinu sta se v velikem derbiju udarila sloviti 'Elf' in Turčija, ki ima v Nemčiji ogromno privržencev. Varovanci Joachima Löwa so bili za razred boljši od svojega nasprotnika, ki je na celi tekmi proti vratom Manuela Neuerja sprožil le štirikrat (trikrat sicer v okvir vrat). Mož odločitve je bil fenomenalni Miroslav Klose, ki je tik pred koncem prvega polčasa z glavo v vratarjevem prostoru žogo poslal v mrežo in poskrbel za val navdušenja na tribunah berlinskega olimpijskega stadiona. V nadaljevanju se je igra malce umirila, v 53. minuti je Neuer s fantastično obrambo preprečil zadetek Nurija Sahina. Nemčija je vršila vse hujši pritisk, ki je vrhunec dosegel v 79. minuti, ko je z leve strani gostujočega vratarja Volkana Demierla matiral Mesut Özil. Končnih 3:0 je z desnico znotraj kazenskega prostora postavil Klose.

Presenečenji v skupini B
V skupini B je prišlo do dveh večjih presenečenj. Armenci so pred domačim občinstvom s kar 3:1 ugnali udeležence letošnjega svetovnega prvenstva Slovake, ki se v Yerevanu niso in niso znašli. Edini zadetek za goste je dosegel Vladimir Weiss, domačim pa so tri točke priborili Yura Movsisyan, Gevorg Ghazarian in Henrikh Mkhitarian. Še večje presenečenje so Rusi pripravili Ircem, ki so v Dublinu zaostajali že z 0:3. Irske nogometne navdušence je že v 11. minuti šokiral Aleksander Keržakov, ki je po napaki domače obrambe brez težav žogo poslal v mrežo. Alan Dzagojev je slabih 20 minut kasneje povišal na 2:0, v 5. minuti nadaljevanja pa je gol, po odboju od branilca Ryana Dunna, pristavil še Roman Širokov. Irci vseeno niso obupali in so v 72. minuti z bele točke izid znižali na 1:3 (Robbie Keane), že dobrih pet minut kasneje pa je gostujočo mrežo z neubranljivim strelom razparal Shane Long. Sledile so napete minute, a so varovanci Dicka Advocaata vendarle preživeli silovite irske nalete in so v Moskvo odpeljali vse tri točke.