Dare Vršič je v izdihljajih prvega polčasa z natančno odmerjenim prostim strelom Maribor popeljal v vodstvo. Foto: BoBo

Mislim, da je današnja zmaga zaslužena, bili smo boljši vse srečanje. Zrinjski se je dobro postavil, ni nam omogočal igre, a bili smo potrpežljivi, nadzorovali smo potek tekme, stopnjevali ritem proti koncu prvega polčasa, imeli priložnosti in zabili po prostem strelu. V drugem polčasu smo vedeli, da bomo imeli dovolj prostora, zadeli smo še enkrat in zasluženo zmagali.

Ibraimi in Tavares zapravila "zicerja"

Zrinjski ni bil kos slovenskim prvakom, od prvega sodnikovega žvižga so bili Bosanci pod nenehnim pritiskom, v prvem polčasu jih je večkrat rešil vratar Ratko Dujković, ki pa si je v nadaljevanju privoščil veliko napako in tudi prekršek za najstrožjo kazen, po kateri je bilo gostujočih upov za napredovanje v 3. predkrog tekmovanja dokončno konec.

Mariborčani so po pričakovanjih pogumno začeli srečanje, takoj so začeli napadati vrata Dujkovića, v 10. minuti je po Vršičevem predložku iz kota s "škarjicami" poskusil Jean-Philippe Mendy, a je zgrešil. Že čez nekaj trenutkov je Jasmin Handanović preprečil katastrofo. Po dvojni podaji je bila obramba vijoličastih izigrana, Velibor Đurić je nevarno sprožil v daljši vratarjev kot, a je bil Handanović oprezen in je preprečil zgodnje vodstvo kolektiva iz Mostarja. Mariborčani so bili precej boljši nasprotnik, v 40. minuti se jim je ponudila izjemna priložnost za vodilni zadetek.

Po veliki napaki gostov sta v protinapad zdrvela Agim Ibraimi in Marcos Tavares. Prvi je z roba kazenskega prostora nastreljal gostujočega vratarja, drugi pa je odbito žogo poslal za las mimo leve vratarjeve vratnice.

Mojstrski prosti strel Vršiča
Kljub zapravljeni izjemni priložnosti so Mariborčani na odmor odšli s prednostjo, za katero je tik pred začetkom sodnikovega dodatka poskrbel Dare Vršič. Ta je izkoristil prekršek nad Tavaresom in z mojstrsko izvedenim prostim strelom zadel za 1:0. Že hip pozneje bi lahko aktualni državni prvaki prednost podvojili, ko je po levi strani prodrl Ibraimi, a je Dujković ravno toliko ustavil žogo, da jo je v kot izbil vezist Matija Katanec.

Ibraimi natančen z bele točke
V nadaljevanju so Mariborčani hitro podvojili vodstvo, priložnost pa se jim je ponudila po veliki napaki vratarja Dujkovića, ki je žogo nespretno izpustil iz rok in nato v kazenskem prostoru podrl Petra Stojanovića. Kazenski strel z bele točke je hladnokrvno izvedel Ibraimi, ki je Dujkovića poslal v napačno smer. To je bil prvi zadetek Ibraimija po vrnitvi s celoletne posoje pri Cagliariju v Serie A.

Dujković preprečil še hujši poraz
Mariborčani so zlahka nadzorovali potek tekme, za kar je deloma zaslužna tudi slaba igra gostujoče ekipe na sredini igrišča. Vseeno bi lahko v končnici srečanja postalo še zelo vroče, če bi Stevo Nikolić v 81. minuti izkoristil napako Amirja Derviševića. Ta je v vezni liniji izgubil žogo, v protinapad je stekel Nikolić, ki pa je meril previsoko. Na drugi strani bi na 3:0 lahko povišal Mendy, ki pa je z ležernim strelom z dobrih petih metrov zadel vratarja. Varovanci Branka Karačića so do konca tekme le še medlo napadali, njihovi napadi so se praviloma končali na robu 16-metrskega prostora, iz prekinitev so bili mariborski branilci enostavno prevelik zalogaj.

Mariborčani se bodo v 3. predkrogu tekmovanja udarili z Maccabijem iz Tel Aviva. Prva tekma bo že naslednjo sredo ob 20.30 v Ljudskem vrtu.

Izjave po tekmi:

Ante Šimundža, trener Maribora: "Mislim, da je današnja zmaga zaslužena, bili smo boljši vse srečanje. Zrinjski se je dobro postavil, ni nam omogočal igre, a bili smo potrpežljivi, nadzorovali smo potek tekme, stopnjevali ritem proti koncu prvega polčasa, imeli priložnosti in zabili po prostem strelu. V drugem polčasu smo vedeli, da bomo imeli dovolj prostora, zadeli smo še enkrat in zasluženo zmagali. Vložek v tekmo je bil ogromen, vedeli smo, da bomo morali imeti potrpljenje, vedeli, da se nam bo priložnost ponudila, imeli smo dve lepi priložnosti, a nato smo bili uspešni po prekinitvi. O naslednji stopnički še ne razmišljamo, šele zdaj se bomo okvirno lotili analize Maccabija."

Branko Karačič, trener Zrinjskega: "Lahko rečem, da smo večji del tekme dobro stali na igrišču, dobro držali korak s kakovostnim Mariborom. Veseli smo, da smo igrali te kvalifikacije, zahvalil bi se tako igralcem kot tudi navijačem. Prišli smo z namenom, da premagamo favorita, do 37. minute smo imeli igro, imeli tri priložnosti, iz katerih bi lahko zadeli, a na žalost nismo. Nato je, kot so mi povedali igralci, sledila nekakšna črna luknja v naši igri in na žalost smo odšli na odmor z neugodnim izidom. Gostitelje je gol dvignil, nas pa prizemljil. Omenil bi lahko tudi enajstmetrovko v korist Maribora, ki je bila po mojem mnenju malo sporna, nato nam tako velike razlike ni uspelo nadoknaditi. Mislim vseeno, da smo nasprotnikom nudili dober odpor, Maribor je iz dveh lepih priložnosti zadel, zato moram ekipi čestitati za uvrstitev v naslednji krog, želim ji tudi veliko uspeha v nadaljevanju."