Nogometaši Manchester Uniteda so unovčili premoč nad drugoligašem Wigan Athleticom in brez večjih težav osvojili angleški superpokal oziroma Community Shield. Foto: Reuters

Vedno je lepo zadeti, še posebej na Wembleyju. Zelo sem vesel. Lani z glavo nisem dosegel veliko zadetkov, to moram popraviti. Prvaki smo, v to moštvo verjamem! Ne morem pa pojasniti, zakaj smo šele tretji favoriti za naslov državnega prvaka. Prepričan sem, da se bomo vmešali v boj.

Robin van Persie
Junak srečanja je bil Robin van Persie, ki je rdečim vragom z dvema zadetkoma prinesel prvo lovoriko v sezoni. V 83. minuti je mesto na zelenici prepustil mlademu Adnanu Januzaju. Foto: Reuters
David Moyes
David Moyes, novi menedžer Manchester Uniteda, je osvojil prvo lovoriko po letu 2000, ko je s Preston North Endom osvojil angleško tretjo ligo. Foto: Reuters
Rdeči vragi z Moyesom do prve lovorike

V angleškem superpokalu se tradicionalno pomerita aktualni državni in pokalni prvak. Prvaku Manchester Unitedu je nasproti stal drugoligaš Wigan Athletic, ki je lani senzacionalno osvojil FA-pokal, potem ko je v finalu z 1:0 odpravil favorizirani Manchester City.

Velikonja dobil novega soigralca
Cardiff City, katerega član je tudi slovenski nogometaš Etien Velikonja, se je okrepil s čilskim reprezentantom Garyjem Medelom, za katerega je Sevilli odštel 11 milijonov funtov oziroma 12,7 milijona evrov. 26-letni Čilenec je z novopečenim angleškim prvoligašem podpisal štiriletno pogodbo. Predtem so se Valižani okrepili že z Andreasom Corneliusom in Stevnom Caulkerjem.

Tokratni obisk Wembleyja zanj ni bil uspešen, kakovostnejši United je popolnoma nadziral potek tekme in srečanje brez večjih težav tudi dobil. Wigan v okvir vrat nasprotnika sicer ni sprožil niti enega strela.

Van Persie že takoj matiral Carsona
Rdeči vragi, ki v pripravljalnem obdobju letos niso blesteli, so superpokalni obračun začeli odlično, že v 6. minuti so povedli z golom van Persieja. Najboljši strelec Premier lige iz lanske sezone je po podaji Patricea Evraja žogo z glavo v mrežo poslal ob desni vratarjevi vratnici. Wiganov vratar Scott Carson je bil povsem nemočen. Wigan je bil nedorasel tekmec, varovanci Owna Coyla so izgubili bitko z nasprotnikom na sredini igrišča, večji del prvega polčasa so se zgolj branili, napadi so bili izjemno redki. Prvič so resneje zapretili šele po dobre pol ure igre, ko sta po predložku z leve v kazenskem prostoru za žogo skočila James McArthur in Grant Holt, a je glavni sodnik Mark Clattenburg akcijo prekinil zaradi prekrška v napadu. Kmalu zatem je lepo priložnost zapravil še James McClean.

Danny Welbeck je v 38. minuti sprožil iz obrata in ogrel Carsonove dlani, ob koncu polčasa so nogometaši Wigana iz prekinitve vrata Davida De Gee ogrozili še enkrat, potem ko sta lepo kombinirala Emmerson Boyce in Leon Barnett, a je ostalo pri minimalnem vodstvu 20-kratnih angleških prvakov.

United po uri igre podvojil vodstvo
Prevlada Uniteda se je nadaljevala tudi v drugem polčasu. V 50. minuti je izjemno lepo priložnost po Welbeckovi podaji zapravil Tom Cleverley, ki je žogo slabo zadel in jo poslal krepko mimo Carsonove vratnice. Nekdanji angleški reprezentančni vratar je nato slabih deset minut pozneje klonil še drugič na tekmi. Po lepi akciji je nenadoma sprožil van Persie, žoga se je odbila od Jamesa Percha in končala v mreži. Dobrih deset minut pred koncem rednega dela srečanja je s ključnim posredovanjem po Evrajevi podaji z leve strani Barnett van Persieju preprečil hat-trick - prvi tovrstni dosežek v superpokalu po letu 1992, ko je tri zadetke v dresu Leeds Uniteda dosegel legendarni Eric Cantona.

Po štirih minutah dodatka je Clattenburg odpiskal konec tekme in slavje rdečega dela Manchestra ob osvojitvi jubilejnega 20. angleškega superpokala v klubski zgodovini se je lahko začelo.