Hrvati so izkoristili slab dan Aleksandra Kolarova, ki je storil veliko napako za prvi zadetek, nato je storil še grob prekršek, ki je prek predložka s prostega strela privedel do dvojnega vodstva gostiteljev. Foto: EPA

To je zmaga za vse nas igralce, navijače in celo Hrvaško! To je tisto, kar smo želeli. Na tekmi smo bili malo v krču, to se je videlo, a zmagi se ne gleda v zobe. Naredili smo velik korak naprej proti Braziliji in zdaj se lahko v miru pripravimo na naslednje tekme.

Ivica Olić
Ivica Olić
Ivica Olić je v 37. minuti iz neposredne bližine s prsmi predložek Darija Srne preusmeril v gol in podvojil vodstvo svoje reprezentance. Foto: Reuters
Siniša Mihajlović
Siniša Mihajlović s predstavo svojih varovancev ni bil zadovoljen. Foto: Reuters
Srbski nogometaši
Srbski nogometaši so sklonjenih glav zapustili zelenico Maksimira. Foto: Reuters
Hrvaški navijači
Hrvaški navijači so med tekmo po nesreči z baklo zažgali enega izmed transparentov. Foto: EPA
Nemški nogometaši
Izbrana vrsta Nemčije je brez večjih težav ugnala reprezentanco Kazahstana (0:3). Foto: Reuters
Avstrijski nogometaši
Avstrijski nogometaši so v prvem polčasu odpihnili reprezentanco Ferskih otokov, ki je na koncu klonila s 6:0. Foto: Reuters
Angleški nogometaši
Angleži so že v prvem polčasu opravili s San Marinom, v 42. minuti je po golu Franka Lamparda odjeknila 'petarda'. V nadaljevanju so varovanci Roya Hodgsona mrežo zatresli še trikrat. Foto: Reuters
Olivier Giroud
Olivier Giroud je v izdihljajih prvega polčasa zatresel mrežo Gruzije. Foto: Reuters
Sergio Ramos
Sergio Ramos je v Gijonu v uvodnih minutah drugega polčasa le strl odpor Fincev, ki pa so se vrnili in izid poravnali. Z zgolj osvojeno točko so Španci na vrhu lestvice I mesto prepustili Francozom, ki so s 3:1 ugnali Gruzijo. Foto: Reuters
Irska Švedska
Reprezentanci Irske in Švedske sta se razšli brez zmagovalca (0:0). Foto: Reuters
Hal Robson-Kanu
Hal Robson-Kanu je zadel za velik preobrat Valižanov proti Škotski (1:2). Foto: Reuters
Zadetki s tekme med Hrvaško in Srbijo

Tekma je bila odločena že v prvem polčasu, v nadaljevanju so Hrvati kljub nekaterim nevarnejšim poskusom gostov nadzirali potek tekme in vknjižili prestižno zmago. Zdaj imajo v skupini A po petih odigranih kvalifikacijskih tekmah za SP 2014 devet točk naskoka pred varovanci Siniše Mihajlovića.

V Zagrebu priprli 6 oseb
Hrvaška tiskovna agencija Hina je poročala, da so pred petkovim obračunom za svetovno prvenstvo 2014 med Hrvaško in Srbijo v Zagrebu priprli šest oseb. Izgrednikom so odvzeli prostost zaradi neprimernega obnašanja, čezmernega uživanja alkohola in metanja pirotehničnih sredstev.

Karte za velik obračun reprezentanc iz držav nekdanje Jugoslavije so bile že dalj časa razprodane, v Zagrebu se je na Maksimir zgnetlo 35 tisoč navijačev, ki so ustvarili peklensko vzdušje za Srbe.

Mandžukić Hrvate popeljal v vodstvo
Mnogi so pričakovali silovit hrvaški pritisk od prvega žvižga glavnega sodnika Cuneyta Cakirja, a so Srbi gostitelje dobro zaustavili, predvsem v vezni liniji so zaustavili vselej neugodnega Luko Modrića. Gostujoči selektor je moral že v 9. minuti opraviti prvo menjavo, potem ko se je poškodoval napadalec Marko Ščepović. Zamenjal ga je Filip Đorđević. Maksimir je prvič eksplodiral v 15. minuti, ko je po visoki žogi v kazenski prostor z glavo žogo v mrežo poslal Mario Mandžukić, a je stranski sodnik zaradi prepovedanega položaja zadetek razveljavil.

To napadalca Bayerna ni potrlo, že nekaj minut pozneje je ugnal nemočnega Željka Brkića in Hrvate popeljal v vodstvo. Hudo napako si je s slabo diagonalno podajo privoščil Aleksander Kolarov, Hrvati so žogo prestregli, po paralelni podaji je Ivica Olić na drugi vratnica našel prostega Mandžukića, ki je hladnokrvno zadel za 1:0.

Olić s prsmi povišal na 2:0
Kolarov ni imel svojega dne, v 36. minuti je storil grd prekršek nad Mandžukićem in si prislužil rumeni karton. Za nameček so Hrvati iz sledečega prostega strela vodstvo podvojili. Pred vrata je žogo poslal Darijo Srna, srbska obramba, na čelu z vratarjem Brkićem, je popolnoma zatajila, Ivica Olić pa je s prsmi iz neposredne bližine okroglo usnje preusmeril v gol in poskrbel za pravo evforijo.

Hrvati močno pritisnili po slabi uri igre
Srbi so si že v drugi minuti nadaljevanja pripravili izjemno priložnost za zmanjšanje zaostanka. Kolarov je nevarno sprožil z roba kazenskega prostora, njegov strel je Stipe Pletikosa odbil, a le do Đurićića, ki je sprožil mimo leve vratarjeve vratnice. Takoj zatem je z razdalje silovito sprožil Modrić in srbski gol zgrešil za dober meter. Po slabi uri igre so se morali Srbi večkrat zanesti na Brkića, ki je z obrambami reševal svojo ekipo. Še posebej je bil nevaren Ivan Rakitić, ki se je poigraval z gostujočo obrambo.

Do konca tekme so Srbi večkrat izigrali domačo obrambo, poskušali so na vse pretege vsaj prepoloviti zaostanek, a je obramba, predvsem pa odličen Pletikosa, poskrbela, da je hrvaška mreža ostala nedotaknjena.

'Mandžo' zagotovo ne bo zaspal
"To je zmaga za vse nas igralce, navijače in celo Hrvaško! To je tisto, kar smo želeli. Na tekmi smo bili malo v krču, to se je videlo, a zmagi se ne gleda v zobe. Naredili smo velik korak naprej proti Braziliji in zdaj se lahko v miru pripravimo na naslednje tekme. Sicer je bila ekipa odlična, čakali smo na njihovo napako, saj smo vedeli, da jo bodo storili. To se je zgodilo, kaznovali smo jih dvakrat," je po tekmi dejal strelec drugega zadetka Olić, mož odločitve Mandžukić je še dodal: "Vsa čast igralcem in navijačem, bilo je fantastično! Tekma je bila prežeta s čustvi in še enkrat smo dokazali, da najbolje igramo na najtežjih tekmah. Zahvalil bi se vsem, ki so nas prišli spodbujat in tudi tistim, ki so si tekmo ogledali prek malih zaslonov. Upam, da smo jim vsaj za en dan na obraze narisali nasmeške." Napadalec Bayerna je še priznal, da po takšni tekmi danes zagotovo ne bo zaspal.

Kvalifikacije za SP 2014, skupina A:
HRVAŠKA
- SRBIJA 2:0 (2:0)
Mandžukić 23., Olić 37.

Hrvaška: Pletikosa, Ćorluka, Šimunić, Strinić (82./Lovren), Srna, Modrić, Kovačić, Rakitić, Kranjčar (63./Vida), Olić (83./Vukojević), Mandžukić.

Srbija: Brkić, Ivanović, Subotić, Nastasić, Kolarov, Radovanović, Ignjovski (75./Petrović), Stevanović (57./Tadić), Tošić, Đuričić, Šćepović (9./Đorđević).

Sodnik: Cuneyt Cakir (Turčija)

MAKEDONIJA - BELGIJA 0:2 (0:1)
de Bruyne 26., Hazard 62./11-m

ŠKOTSKA - WALES 1:2 (1:0)
Hanley 45.; Ramsey 72./11-m, Robson-Kanu 74.
RK: Snodgrass 71.; Ramsey 90.

BELGIJA 5 4 1 0 10:1 13 HRVAŠKA 5 4 1 0 8:2 13 WALES 5 2 0 3 5:12 6 SRBIJA 5 1 1 3 6:7 4 MAKEDONIJA 5 1 1 3 3:6 4 ŠKOTSKA 5 0 2 3 3:7 2

Skupina B:
BOLGARIJA
- MALTA 6:0 (2:0)
Tonev 6., 38., 68., Popov 47., Gargonov 55., Ivanov 78.

ČEŠKA - DANSKA 0:3 (0:0)
Cornelius 57., Kjaer 67., Zimling 82.

ITALIJA 4 3 1 0 10:4 10 BOLGARIJA 5 2 3 0 10:3 9 DANSKA 4 1 2 1 5:4 5 ČEŠKA 4 1 2 1 3:4 5 ARMENIJA 3 1 0 2 2:4 3 MALTA 4 0 0 4 1:12 0

Skupina C:
KAZAHSTAN - NEMČIJA 0:3 (0:2)
Schweinsteiger 20., Götze 22., Müller 74.

AVSTRIJA - FERSKI OTOKI 6:0 (3:0)
Hosiner 8., 20., Ivanschitz 28., Junuzović 77., Alaba 78., Garics 82.

ŠVEDSKA - IRSKA 0:0

NEMČIJA 5 4 1 0 18:6 13 ŠVEDSKA 4 2 2 0 8:5 8 AVSTRIJA 4 2 1 1 11:2 7 IRSKA 4 2 1 1 7:8 7 KAZAHSTAN 5 0 1 4 1:11 1 FERSKI OTOKI 4 0 0 4 2:15 0

Skupina D:
ANDORA - TURČIJA 0:2 (0:2)
Inan 30., Yilmaz 45.

NIZOZEMSKA - ESTONIJA 3:0 (1:0)
van der Vaart 47., van Persie 72., Schaken 84.

MADŽARSKA - ROMUNIJA 2:2 (1:0)
Vanczak 16., Dzsudzsak 71./11-m; Mutu 68./11-m, Chipciu 90.

NIZOZEMSKA 5 5 0 0 16:2 15 MADŽARSKA 5 3 1 1 12:7 10 ROMUNIJA 5 3 1 1 10:6 10 TURČIJA 5 2 0 3 6:6 6 ESTONIJA 5 1 0 4 1:9 3 ANDORA 5 0 0 5 0:15 0

Skupina F:
IZRAEL - PORTUGALSKA 3:3 (2:1)
Hemed 24., Basat 40., Gershon 70.; Alves 2., Postiga 72., Coentrao 90.

LUKSEMBURG - AZERBAJDŽAN 0:0

Sobota ob 16.00:
SEVERNA IRSKA - RUSIJA
Tekma bi morala biti odigrana v petek, a je bila zaradi snega prestavljena.

RUSIJA 4 4 0 0 8:0 12 IZRAEL 5 2 2 1 13:8 8 PORTUGALSKA 5 2 2 1 9:6 8 SEVERNA IRSKA 4 0 3 1 3:5 3 AZERBAJDŽAN 5 0 3 2 2:6 3 LUKSEMBURG 5 0 2 3 2:12 2

Skupina G:
LIECHTENSTEIN - LATVIJA 1:1 (1:1)
Polverino 17.; Cauna 30.

SLOVAŠKA - LITVA 1:1 (1:1)
Jakubko 40.; Sernas 19.

BiH - GRČIJA 3:1 (2:0)
Džeko 29., 52., Ibišević 36./11-m; Gekas 90.

BiH 5 4 1 0 18:3 13 GRČIJA 5 3 1 1 6:4 10 SLOVAŠKA 5 2 2 1 6:4 8 LITVA 5 1 2 2 4:7 5 LATVIJA 5 1 1 3 6:9 4 LIECHTENSTEIN 5 0 1 4 2:15 1

Skupina H:
MOLDAVIJA - ČRNA GORA 0:1 (0:0)
Vučinić 79.
RK: Gatskan 90.; Peković 63.

POLJSKA - UKRAJINA 1:3 (1:3)
Piszczek 18.; Jarmolenko 2., Gusev 7., Zozulja 45.

SAN MARINO - ANGLIJA 0:8 (0:5)
Valle 12./ag, Chamberlain 29., Defoe 35., 77., Young 39., Lampard 42., Rooney 54., Sturridge 70.

ČRNA GORA 5 4 1 0 13:2 13 ANGLIJA 5 3 2 0 20:2 11 UKRAJINA 4 1 2 1 4:3 5 POLJSKA 4 1 2 1 6:6 5 MOLDAVIJA 5 1 1 3 2:8 4 SAN MARINO 5 0 0 5 0:24 0

Skupina I:
ŠPANIJA - FINSKA 1:1 (0:0)
Ramos 49.; Pukki 79.

FRANCIJA - GRUZIJA 3:1 (0:0)
Giroud 45., Valbuena 47., Ribery 61.; Kobakhidze 71.

FRANCIJA 4 3 1 0 8:3 10 ŠPANIJA 4 2 2 0 7:2 8 GRUZIJA 5 1 1 3 3:7 4 BELORUSIJA 4 1 0 3 3:8 3 FINSKA 3 0 2 1 2:3 2