Luka Modrić (desno) naj bi lagal, ko je govoril o finančnih pogodbah z Zdravkom Mamićem. Foto: Reuters
Luka Modrić (desno) naj bi lagal, ko je govoril o finančnih pogodbah z Zdravkom Mamićem. Foto: Reuters

Tožilstvo sumi, da je hrvaški nogometni reprezentant kljub opozorilom sodišča, da mora na obravnavi govoriti zgolj resnico in da je lažno pričanje kaznivo dejanje, prejšnji teden spremenil svoje izjave glede spornih pogodb z Mamićem v primerjavi z izjavami preiskovalnemu tožilcu leta 2015.

Kot so zapisali na spletni strani tožilstva, obstaja upravičen sum, da ni povedal resnice, ko je omenjal aneks pogodbi o profesionalnem igranju, ki ga je podpisal z Dinamom leta 2004. Na podlagi aneksa je bilo določeno, da ob prestopu v drug klub vrednost transferja delita s klubom v razmerju 50:50.

Modrić je prejšnji torek kot priča na sojenju Mamiću in še trojici zaradi domnevnih finančnih malverzacij in utaje davkov spremenil prvotno izjavo o razdelitvi zaslužka od morebitnega prehoda v drug nogometni klub. Pojasnil je, da je med preiskavo mislil na aneks iz zasebne pogodbe, ki sta jo podpisala z Mamićem, ko je postal polnoleten, in ne na pogodbo o transferju, ki jo je imel z Dinamom. Zanikal je tudi prvotno izjavo, da bi aneks podpisal naknadno, ko je že igral za Tottenham Hotspur v Londonu leta 2008.

Če bo sodišče ugotovilo, da je šlo za lažno pričanje, Modriću grozi od šest mesecev do pet let zapora.

Kapetan hrvaške nogometne reprezentance je bil zaradi svojih izjav na sodišču deležen številnih kritik v hrvaški javnosti, predvsem med navijači, ki so nezadovoljni s stanjem v hrvaškem nogometu in menijo, da je ščitil Mamića. Nogometnemu zvezdniku so očitali tudi, da je na vrsto vprašanj odgovarjal z "ne vem", tudi na vprašanje, kdaj je prvič igral za hrvaško nogometno reprezentanco.

Na sodišču v Osijeku poteka postopek o morebitni odgovornosti Zdravka Mamića, da je z bratom Zoranom Mamićem, nekdanjim glavnim direktorjem in članom uprave Dinama Damirjem Vrbanovićem in davkarjem Milanom Pernarom zagrebški klub oškodoval za najmanj 15,3 milijona evrov, da ni plačal davkov in drugih prispevkov skoraj 1,6 milijona evrov ter da je prek slamnatih podjetij od leta 2004 iz Dinama povlekel več kot deset milijonov evrov in pol milijona funtov.

Nekdanji vodja hrvaške nogometne zveze in izvršni podpredsednik Dinama Mamić, ki še zmeraj velja za najmočnejšo osebo v hrvaškem nogometu, je prejšnjo sredo sredi obravnave odpoklical svoja odvetnika, preden bi moral pričati drugi hrvaški nogometni reprezentant in član Liverpoola Dejan Lovren. Pričanje Lovrena so prestavili na september.