Derren Fletcher je z več kot 25 metrov premagal vratarja Samirja Handanoviča. Foto: Reuters
Boštjan Cesar in Darrren Flecher
Boštjan Cesar je bil pred skoraj točno letom dni junak zmage proti Italiji. Tokrat je bil tragična figura. Foto: Reuters
Tonči Žlogar in Paul Hartley
Po golu Paula Hartleyja (desno) za 0:3 smo na Areni Petrol slišali žvižge navijačev Slovenije. Foto: Reuters

Spet se je pokazala popolna nemoč Slovenije v napadu, saj skoraj nismo videli strela v okvir vrat. Terenska premoč je kaj slaba tolažba, prav tako vratnica najboljšega slovenskega moža Mileta Ačimoviča v 53. minuti. Nespretnost je bila posebej izrazita, ko Boštjan Cesar po strelu s kota meter od gola ni zadel žoge.

Zadeli, ko so si zaželeli
Škoti so po sijajnem strelu igralca Manchester Uniteda Darrena Fletcherja od daleč zadeli že v četrti minuti. Učinkovito igro sta potrdila še lepa zadetka Jamesa McFaddna (režiser te akcije je bil Fletcher) in Paula Hartleyja v drugem polčasu.

Šiljak izbral slab trenutek
Selektor Brane Oblak je v želji po napadalnejši igri Mateja Mavriča že v 25. minuti zamenjal z Andrejem Pečnikom. Večji del drugega polčasa je namesto poškodovanega Aleksandra Rodiča igral Ermin Šiljak, ki si je za slovo od reprezentančnega dresu izbral nepravo tekmo.

Cesar zgrešil nemogoče
Prvo resnejšo akcijo so Slovenci izpeljali v 28. minuti. Na desni strani je podal Mile Ačimovič, strel Sandija Knavsa z glavo pa malce zgrešil cilj. Po slovenski premoči so Škoti v 38. minuti krenili v nevaren protinapad, na srečo pa je James McFadden, ki je ostal sam pred Handanovičem, streljal povsem ponesrečeno.

V drugem delu so varovanci Braneta Oblaka najbolj pritiskali od 53. do 73. minute. Ačimovičev poskus (sploh prvi strel v okvir vrat) je ustavila vratnica, nevarno je s prostega strela zapretil tudi Nastja Čeh, najlepšo priložnosti pa je imel vsekakor Boštjan Cesar, ki je žogo izpred gola čudežno poslal mimo vrat.

Najvišji domač poraz v zadnjih šestih letih
Če je proti Italiji škripalo le v napadu, je tokrat zatajila tudi obramba. Igre na krilnih položajih nismo videli. Slovenija tako visoko kvalifikacijske tekme na domačem igrišču ni izgubila od leta 1999, ko je v Mariboru z istim izidom slavila Grčija! Dvoboj na Areni Petrol je spremljalo okrog 8.000 gledalcev, med katerimi je bilo 2.500 Škotov, ki so se izkazalo s športnim vedenjem. Neredov tako ni bilo.