Branilec Uniteda Rio Ferdinand je tik pred koncem ob proslavljanju zmagovitega gola Robina van Persieja (levo) v glavo dobil kovanec, ki mu je prizadejal rano nad očesom. Foto: EPA
Wayne Rooney
Wayne Rooney je v prvem polčasu z dvema zadetkoma utišal navijače Manchester Cityja. Foto: EPA
Robin van Persie
Rdeči vragi so z zmago na mestnem derbiju Cityju na vrhu prvenstvene lestvice ušli za šest točk. Foto: EPA
Joe Hart
Joe Hart je bil ob zmagovitem zadetku Robina van Persieja povsem nemočen. Foto: EPA
James Collins
Jussi Jaaskelainen in James Collins nemočno pogledujeta proti soigralcem, potem ko je Collins matiral Finca. Foto: EPA
Tom Cruise
Derbi si je v častni loži ogledal tudi ameriški filmski igralec Tom Cruise. Foto: EPA

V lanski sezoni so sinjemodri nad rdečimi vragi vknjižili ligaški dvojček - na Old Traffordu so šokirali ekipo Alexa Fergusona in jo ugnali s kar 6:1, na svojem terenu pa je derbi z edinim zadetkom na srečanju odločil kapetan Vincent Kompany.

Tokrat so varovanci Alexa Fergusona poskrbeli, da se Cityjevi nogometaši po zadnjem sodnikovem žvižgu niso veselili treh točk - da je zmaga še slajša, pa so zmagoviti zadetek dosegli tik pred koncem srečanja.

Rooney šokiral Etihad
Derbi so bolje začeli gostitelji, ki so hitro pritisnili na vrata Davida De Gee, a si resnejše priložnosti niso priigrali. Kljub nenehnim napadom so prvi povedli gostje, ki so v 16. minuti povedli prek Wayna Rooneyja. Ta se je v kazenskem prostoru dobro znašel, sprožil proti vratom, žogo nekoliko zgrešil, a je vseeno pristala v mali mrežici vrat Joeja Harta, ki je le z očmi pospremil pot okroglega usnja v gol. V 23. minuti je Sergio Aguero po desni strani prodrl v kazenski prostor in si priigral prostor za strel, a je bil De Gea oprezen. Po slabe pol ure igre so rdeči vragi povedli že z 0:2. Po lepi akciji Antonia Valencie in predložku Rafaela da Silve je še drugič mrežo zatresel Rooney.

Vroča 60. minuta in Cityjev zadetek
Izjemno razburljivo je bilo v 15. minuti nadaljevanja, ko sta se mreži dvakrat zatresli, obveljal pa je le en zadetek. Najprej so nogometaši Uniteda mislili, da so prek Ashleyja Younga povedli z 0:3, a jim je veselje preprečil stranski sodnik, ki je dosodil prepovedani položaj. Hip zatem je City zaostanek prepolovil: Carlos Tevez je pred vrati lepo našel Yayo Toureja, ki je z natančnim strelom v malo mrežico zadel za 1:2.

Zabaleta razparal mrežo
V končnici tekme so gostitelji z vso močjo pritiskali na Unitedova vrata, menedžer Roberto Mancini je v igro namesto Yaye Toureja poslal Edina Džeka, ki je že takoj nevarno zapretil, a je ostalo pri minimalnem vodstvu rdečih vragov - vendar le do 86. minute. Takrat je po izvedenem kotu Pablo Zabaleta z roba kazenskega prostora razparal mrežo. Žoga je v mrežo zletela skozi nogi branilca Phila Jonesa.

Van Persie zadel v 92. minuti
Ko je že kazalo na delitev točk, je s prostega strela udaril van Persie, žoga se je odbila od noge Samirja Nasrija in pristala za Hartovim hrbtom. Senco so na odličen derbi na koncu vrgle nešportne poteze Cityjevih navijačev, Hart je zaustavil navijača, ki je želel fizično obračunati z Riom Ferdinandom, ki ga je v obraz nad levim očesom pred tem že zadel kovanec.

Preobrata Evertona in Liverpoola
V preostalih nedeljskih tekmah je Everton z 2:1 ugnal Tottenham, potem ko sta v izdihljajih tekme za zmago zadela Steven Pienaar in Nikica Jelavić. Liverpool je v gosteh pri West Hamu (3:2) povedel z izjemnim golom Glena Johnsona z roba kazenskega prostora. Toda domači so do odmora tudi s pomočjo Stevena Gerrarda, ki je z glavo matiral svojega vratarja, preobrnili izid. Joe Cole je v 76. minuti po lepo odigrani akciji izenačil, za tri točke gostov pa je malo kasneje poskrbel branilec West Hama James Collins, ki je predložek z desne strani poslal čez svojega vratarja Jussija Jaaskelainena.