Slovenija bo morala takoj z vsemi silami v napad, da čim prej doseže zadetek, pri tem pa paziti, da Ukrajinci ne premagajo Samirja Handanovića, saj bi morala potem Slovenija za končni uspeh zmagati s 4:1. Ukrajina je štiri zadetke prejela v vseh kvalifikacijah za EP 2016. Foto: EPA

Če bo Slovenija hitro dosegla zadetek, bo vse odprto, morala pa bo tudi biti zelo previdna, da gola ne prejme, saj bi bilo potem sanj konec.

Sebastjan Cimirotić
Srečko Katanec
Srečko Katanec se je s Slovenijo dvakrat veselil uspeha v dodatnih kvalifikacijah (1999, 2001), tokrat pa ne kaže dobro. Slovenija mora v Ljudskem vrtu izničiti zaostanek s prve tekme (2:0). Foto: EPA

Ukrajina me ni presenetila, žal pa je presenetila Slovenija. Negativno.

Zlatko Zahovič
Zlatko Dedić
Kako lepo bi bilo, če bi se ponovili prizori izpred šestih let, ko se je Slovenija po zmagi nad Rusijo prebila na svetovno prvenstvo, a tokrat en Dedić ne bo dovolj ... Foto: EPA

Ne razumem, kako je lahko Milivoje Novaković naredil takšno napako v prvem polčasu pri sprejemanju žoge. Da se žoga napadalcu v reprezentanci takole odbije tri metre, izpade, kot da si vajenec. A tudi na drugih položajih so bile težave. Cesar je bil počasen, bočna branilca nista nič posebnega, Kampla ni bilo nikjer, tekel je po žogo kot muha brez glave.

Brane Oblak

Slovenska nogometna reprezentanca je v Ukrajini na prvi tekmi dodatnih kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2016 izgubila z 2:0. Povratna tekma bo v torek v Mariboru. Poklicali smo nekaj nekdanjih reprezentantov, za mnenje o tekmi v Lvovu in pričakovanjih pred obračunom v Ljudskem vrtu pa prosili tudi nekdanjega selektorja Braneta Oblaka in trenerja Domžal Luko Elsnerja.

Sebastjan Cimirotić: Vsekakor smo od Slovenije pričakovali več, čeprav smo vedeli, da je ukrajinska reprezentanca kakovostna. Od prve minute je pokazala veliko željo in agresivnost. Po trije igralci so bili na Iličiću, Birsi in Kamplu. Do izraza je prišla tudi izjemna individualna kakovost Konopljanke in Jarmolenka. Na tej ravni zmorejo takšne predstave le največji mojstri. Skrb vzbujajoče je, da ni bilo slovenskega strela na gol. V torek bo treba pokazati bistveno več in igrati borbeno igro od prve minute. Če bo Slovenija hitro dosegla zadetek, bo vse odprto, morala pa bo biti tudi zelo previdna, da gola ne prejme, saj bi bilo potem sanj konec.

Zlatko Dedić: Priznam, da nisem pričakoval tako dobre Ukrajine. Zelo me je presenetila, še dobro, da je Samir Handanović preprečil zadetek za 3:0. Škoda, da Slovenija v prvem polčasu ni zadela, saj je bilo nekaj priložnosti. Res je, da ni bilo niti enega strela v okvir vrat, ampak po drugi strani tudi nismo pričakovali, da bo v Lvovu pet stoodstotnih priložnosti. Izid 2:0 seveda ni dober, a povratna tekma bo v Ljudskem vrtu. Kakovosti je dovolj, treba jo bo le prenesti na igrišče. Sem optimist, se bo pa moralo poklopiti veliko stvari.

Zoran Pavlović: Izid 2:0 je pred povratno tekmo slab. Enostavno - Ukrajinci so bili močnejši, kar se je videlo na vseh položajih. Takšna je trenutna realnost. Vsi govorijo, kako dobri igralci so Iličić, Kampl in Novaković, toda tega v Lvovu niso pokazali. Kot celota ne delujemo dobro. Vtis je bil tudi, da so si Ukrajinci bolj želeli zmage, bili so bolj borbeni, bolj napadalni. Slovenija je imela v prvem polčasu dve priložnosti, ki ju ni izkoristila, kar je na takšnih tekmah nujno. Na drugi strani je do izraza prišla individualna kakovost najboljših ukrajinskih nogometašev. Toda upanje še tli, in če bo Slovenija prava, ima še vedno 30 odstotkov možnosti. Lahko se zanesemo na poln Ljudski vrt, ki bo ponesel Slovence. Od prve minute bo treba kreniti proti ukrajinskim vratom. Pri slovenskem vodstvu 1:0 bi bilo vse odprto, a Ukrajinci seveda niso naivni. Če se Slovenija odpre, bodo šli v protinapad in če premagajo Handanovića, bo vsega konec. Žal smo veliko zavozili že v Ukrajini. Bodimo pošteni, da smo imeli še nekaj sreče, da ni bilo tretjega gola.

Mladen Rudonja: Težko je biti pameten po takšni tekmi. Nismo bili konkretni. Zagotovo sem pričakoval, da bomo izvlekli boljši izid. V Mariboru bo težko, a še vedno pravim, da možnost obstaja. Če bo Slovenija hitro zabila gol, bo tekma odprta in izredno zanimiva. Potem je mogoča tudi zmaga s 3:0. Kolikokrat sem igral v ekipi, ki je vodila z 2:0, a na koncu ni zmagala. Navsezadnje je tudi Slovenija proti Jugoslaviji na EP-ju leta 2000 vodila s 3:0, končalo pa se je s 3:3. Kakovost, da zgodbo obrnemo, imamo. Res je, Slovenija na prvi tekmi ni streljala v okvir vrat, a priložnosti si je priigrala. Ni jih izkoristila, Ukrajina jih je. Vsaka tekma je nova zgodba. Verjamem, da lahko izvlečemo napredovanje!

Sašo Udovič: Ukrajinci so me presenetili. Spomnim se, ko smo mi igrali z njimi pred 16 leti, kar sicer ni primerljivo, a takrat so imeli vrhunskega le Ševčenka in Rebrova, zdaj pa so se mi vsi igralci zdeli res vrhunski. Od vratarja do rezervista, vsak je vedel, kaj mora narediti. Slovenija je bila žal pod ravnjo. Statistika pove veliko. V strelih v okvir vrat je bilo 6:0. To res moti. Izid s prve tekme je skratka zelo neugoden. Veliko bi pomenil slovenski gol v Lvovu, saj je velika razlika med 2:0 in 2:1. Spomnimo se samo dodatnih kvalifikacij za SP 2010 in tekme z Rusijo. V Ljudskem vrtu bo treba tvegati, pri tem pa se zavedati, da če Ukrajinci zabijejo gol, upanja skorajda ne bo več.

Da bi namreč Slovenija zadela štirikrat, bi bil res izjemen podvig. Že s tega vidika je težko igrati - moraš napadati, a veš, da če ga dobiš, je skoraj vse odločeno. Za napredovanje potrebuje Slovenija sanjsko predstavo in še nekaj sreče. Pred tekmama dodatnih kvalifikacij sem apeliral, da stopimo vsi skupaj, žal pa zadnji mesec reprezentanci vsa ta precej negativna atmosfera, ki se je ustvarila, ni pomagala, saj ni bilo pravega sožitja z navijači in javnostjo. Igralce je treba bodriti do 93. ali 95. minute v Mariboru, potem bo čas za analizo in, če hočete, tudi kritiziranje.

Zlatko Zahovič: Ukrajina me ni presenetila, žal pa je presenetila Slovenija. Negativno. A pozabimo prvo tekmo. Slovenci imajo še 90 minut. Ljudski vrt ima vedno pozitivno energijo in bo fantom gotovo dal veter v hrbet. A tudi ekipa mora nekaj dati gledalcem, da se ta pozitiva še stopnjuje. Moramo ostati optimisti in analize delati po koncu.

Luka Elsner: Manjkal je pogum. Na nekaterih kvalifikacijskih tekmah se je znala Slovenija dobro zapreti, a tudi vzeti žogo in zabiti gol Angležem ali Švicarjem. V Lvovu je bilo preveč napak že pri prvih podajah po dobljeni žogi, oba zadetka pa bi se dalo rešiti. Možnosti Slovenije so zdaj majhne. Ukrajina ima kakovost, morda več kot Slovenija. Zelo bi se veselil, če bi Slovenija v Lvovu dala en zadetek, tako pa Slovence čaka res zahtevno delo. A vse je mogoče, če zadenejo v prvem polčasu. Seveda bo morala biti igra v napadu boljša, več si bo treba upati, več igralcev bo moralo v napad, tudi bočni igralci bodo morali več prispevati v napadu, Brečko je sposoben pomagati, prav tako Jokić. Imeti bomo morali večjo posest žoge, ne kaže samo čakati na napake Ukrajincev.

Brane Oblak: V teh kvalifikacijah je Slovenija dobro igrala le proti Švici, a še takrat nesrečno izgubila. V Lvovu je bil prvi polčas še nekako, drugi pa ne. Ne razumem, kako je lahko Milivoje Novaković naredil takšno napako v prvem polčasu pri sprejemanju žoge. Da se žoga napadalcu v reprezentanci takole odbije tri metre, izpade, kot da si vajenec. A tudi na drugih položajih so bile težave. Cesar je bil počasen, bočna branilca nista nič posebnega, Kampla ni bilo nikjer, tekel je po žogo kot muha brez glave. Če Handanović ne bi ubranil tiste priložnosti za 3:0, bi bili "gotovi". Toda pustimo zdaj, ocenjevali bomo po torkovi tekmi. Še so možnosti, vendar zelo majhne. Slovenija gol lahko doseže le iz prekinitev. Jasno je, da bodo Ukrajinci igrali previdneje in na protinapade. Konopljanka in Jarmolenko bosta imela še več prostora. Takšnih igralcev Slovenija nima.