Ocena novice: Vaša ocena:
Ocena 2.3 od 31 glasov Ocenite to novico!
Marco van Basten
Legendarni nizozemski nekdanji nogometaš Marco van Basten je naklonjen spremembam. Foto: Reuters
       Vsaka ekipa bi imela pet poskusov. Po sodnikovem žvižgu začne igralec teči, začne 25 metrov od gola. Na voljo ima osem sekund, da konča akcijo.
Gianni Infantino
Predsednik Gianni Infantino je kot eno od možnih rešitev nakazal nekoliko manj revolucionarne enajstmetrovke ob neodločenih izidih po koncu rednega dela tekem. Foto: Reuters

Van Basten bi v nogomet uvedel kazenske strele

Med ukrepi tudi preprečitev zavlačevanja
18. januar 2017 ob 16:44
Berlin - MMC RTV SLO/STA

Potem ko je Fifa pred dnevi sporočila, da bo SP leta 2026 razširila na 48 ekip, se zdaj že pojavljajo zanimive zamisli, kako bi kljub povečanemu številu dvobojev tekmovanje potekalo hitreje.

Za povečanje zanimivosti nekdanji zvezdnik Marco van Basten predlaga uvedbo kazenskih strelov kot pri hokeju. Van Basten, ki zdaj pri Fifi skrbi za tehnološki razvoj, je v pogovoru za nemški časnik Sport Bild dejal, da bi morali na SP-ju čez devet let na vsaki tekmi dobiti zmagovalca.

Če bi bil izid po 90 minutah neodločen, pa bi izvajali kazenske strele. A ne enajstmetrovke, ki seveda že zdaj odločajo na nekaterih tekmah, kjer mora ena od ekip zmagati: Nizozemec predlaga, da bi vzor poiskali kar pri hokeju.

"Vsaka ekipa bi imela pet poskusov. Po sodnikovem žvižgu začne igralec teči, začne 25 metrov od gola. Na voljo ima osem sekund, da konča akcijo," je svojo zamisel opisal Van Basten.

Težavo remijev bo treba rešiti
Fifa bo morala težavo neodločenih izidov vsekakor rešiti; ker bo sistem tekmovanja drugačen kot doslej, po tri ekipe bodo v 16 skupinah, bo več možnosti, da bi imeli dve moštvi enak seštevek točk in razliko v golih. Predsednik Gianni Infantino je kot eno od možnih rešitev ob neodločenih izidih po koncu rednega dela tekem nakazal nekoliko manj revolucionarne enajstmetrovke, ena od možnosti, o katerih razmišljajo pri svetovni nogometni organizaciji, pa je tudi ta, da bi pri uvrstitvah v predtekmovalnih skupinah ob enakem številu točk upoštevali mesto na lestvici Fife ali pa na lestvici ferpleja.

A Van Basten se ni ustavil le pri predlogu o kazenskih strelih. V pogovoru za časnik je nakazal, da se ogreva še za nekaj drugih sprememb. Tako bi bilo po njegovem smiselno prevetriti pravilo o prepovedanem položaju, zadnjih deset minut tekem pa bi čas merili v neto količini čiste igre - tako bi po njegovem mnenju preprečili zavlačevanje, ko ena od ekip samo čaka na konec tekme in skuša na vse načine ukrasti sekunde ali morda celo minute.

M. L.
Lesinar
# 18.01.2017 ob 16:57
Najboljše bi blo 190 reprezentanc na mundijal, vsak pa igra z vsakim 1 minuto da se ne razvleče preveč
SOIA
# 18.01.2017 ob 16:50
Bravo, super ideja. Samo po moje bi bilo boljše, če bi dobil žogo v slačilnici pa bi imel 8 sekund.
Janezski
# 18.01.2017 ob 16:54

Kake traparije se kdo ne spomni.
kopibrejk
# 18.01.2017 ob 18:10
V Barceloni je zavladala panika, saj naj bi bil na mizi tudi predlog, ki bi omejeval število podaj na eni tekmi na skromnih 800.
aci7
# 18.01.2017 ob 18:04
Tisti, ki med tekmo zaspi, bi moral naslednji dve tekmi gledati stoje.
commodore
# 18.01.2017 ob 17:12
simuliranje favlov naj raje kaznujejo s prepovedjo igranja 3 tekem pa se bo vrnila nazaj borbenost v pravem pomenu, na pa sedaj ko se valjajo po tleh za vsako malenkost
don_draper
# 18.01.2017 ob 17:01
Tista z zadnjimi 10 minutami pa je OK. Kar se v zadnjem casu dogaja z zavlecevanjem je noro.
kopibrejk
# 18.01.2017 ob 17:23
Neto igralni čas, kazenski streli po hokejsko ... Ni slabo, bi pa predlog dopolnil z letečimi menjavami in bolj ploščato žogo.
stefuc
# 18.01.2017 ob 17:09
Namerno vlečenje za oblačilo ali del telesa,kot cilj preprečiti akcijo,rdeč karton.Direkt,brez izjem
SpookyDonk
# 18.01.2017 ob 17:05
Absolutno podpiram spremembe. Zavlačevanje je ena največjih antipropagand sodobnega nogometa. Jaz bi itak uvedel 2x35 min čiste igre. Tudi ideja za ukinitev remijev se mi zdi dobra, tako bi tudi najbolj dolgočasne tekme imele nekaj zanimivega na koncu. Thumbsup Marco
Franc Pijanc
# 18.01.2017 ob 17:04
Pravila, pravila pravila. Nogomet je fajn ker je prosta igra in tkole nahitr sprejemat nova pravila ga lahko pokvari.

Mogoče tole z zadnjmi desetimi minutami edino kar bi uvedel......
SP 2006
ali pa kar kazenske odstrele
kopibrejk
# 18.01.2017 ob 16:52
... da bi morali na SP-ju čez devet let na vsaki tekmi dobiti zmagovalca ... Če bi bil izid po 90 minutah neodločen, bi izvajali kazenske strele...
Nič novega. Pionirsko delo na tem področju so opravili v Jugoslaviji pred slabimi 40 leti.
mile952
# 18.01.2017 ob 20:05
Po moje je treba vsako spremembo najprej testirati na prijateljskih tekmah. Sploh pa nisem za uvedbo neto časa brez prekinitev. Nas bodo še v fuzbalu morili z reklamami vsakih 5 minut kot se to dogaja pri košarki?
BobPaisley1963
# 18.01.2017 ob 19:06
@aci7
Tale tvoja me je pa pošteno nasmejala. Čestitke.
KiNgKoNg
# 18.01.2017 ob 18:23
Že Van Bastnova ideja je pravi cirkus, nekateri predlogi komentatorjev pa še 5x bolj bebavi.
dule04
# 18.01.2017 ob 18:12
Pa kaj si ti ja nor. Eni ne razumejo, da je nogomet najpopularnejši šport in za to je razlog. Ampak v naslednjih letih se bo to kot kaže spremenilo, ampak ne zato ker ne bi bilo sprememb, pač pa ker bodo. Začeli so že s povečanjem prvenstev, kar ni dobro...
sumtb
# 18.01.2017 ob 17:25
Na koncu bo pohlep tako kot F1 uničil tudi nogomet.
tomidelaj
# 18.01.2017 ob 16:55
na tej fifi očitno kadijo neke čudne substance ali pa jim kdo kaj meša v pijačo... kakšne ideje majo zadnja leta... največja sramota pa je da še jih sprejmejo..
hrvoje15
# 18.01.2017 ob 20:26
Jaz treniram nogomet že dobrih 15 let in morm rečt da je tole res cirkus. Ma kako vedeti kateri igralec simulira? Velikokrat je kakšen udarec, ki po televiziji ne zgleda niti malo močen, je pa v resnici lahko zelo boleč. Ali pa čisto majhen dotik z železnjaki v nogo nasprotnika, ko se ga komaj dotakne ampak iz lastnih izkušenj povem da boli za popizdit. Kakšno ustavljanje ure neki? Kaj je razlika prvih 10 minut ali pa zadnjih 10 minut? Če si boljši boš pač že vodil do 80. minute in te nebo motilo da nasprotna ekipa zavlačuje. Tudi Barcelona tista leta ko je res harala po Evropi je na težjih tekmih zavlačevala zadnjih 10 minut. Tako kot v smučarskih skokih nemorš vedit kakšen veter boš imel in se ti lahko obrne v sekundi, tako v nogometu lahko zavlačujejo zadnjih 10 minut, če jim to dovoliš. ( Veliko prekrškov, veliko gol avtov, itd. )
Balaš Junior
Obstajajo zelo dobri razlogi, zakaj je nogomet desetkrat bolj popularen kot rokomet in kosarka in hokej SKUPAJ.

To je možnost zmage za veliiiko slabšo ekipo. Dajo gol iz protinapada, parkirajo avtobus pred gol, in boljša ekipa mora dat vse od sebe, da rezultat obrne.

Če to uničijo, bodo rezultati predvidljivi, in gledalcev na tekmi bo toliko kot na rokometnih in košarkarskih tekmah. Na koncu bo to prizadelo bogate klube, ki zdaj forsirajo uveljavitev takih sprememb. In veliko gledalcev bo izbralo kake druge sporte.
zugec
# 18.01.2017 ob 17:44
Večina predlaganih sprememb je groznih. Moram priznati, da sem prav vesel, da sem svoja najbolj goreča leta spremljanja nogometa že preživel in da me te spremembe - na slabše, ne bodo preveč prizadele. "Srečnih z bunkerjem prigaranih" 1-0, je enako, kot petarda v nasprotnikovi mreži, 3 točke, to je, med drugim, tisto, kar dela nogomet zanimiv. Ni vedno pošten, ni vedno predvidljiv, je pa ravno zato noro zanimiv, ker veš, da lahko po nekem srečnem scenariju, kjer seveda ne štejejo posest žoge, število strelov in podobno, tudi Slovenija, v slogu Grčije leta 2004, osvoji naslov svetovnega prvaka. Malo verjetno seveda, ampak izvedljivo, to je nogomet. Kakšen kriterij FIFINE lestvice v primeru remija lepo vas prosim... to je noro, na podlagi nekih lestvic in preteklih zaslug bodo oni iskali zmagovalca, sem dejansko to prebral???
zzob
# 18.01.2017 ob 20:59
Z ukinitvijo remijev bodo dosegli ravno to, česar se bojijo - da bodo slabše ekipe še bolj igrale na ničlo in potem upale na uspeh po kazenskih strelih. Povečanje števila reprezentanc na 48 je bila slaba odločitev, tega se seveda zavedajo in skušajo popraviti nastalo škodo s še bolj bedastimi predlogi.
melanholik
# 18.01.2017 ob 19:46
Napetost

# 18.01.2017 ob 18:19
Prijavi neprimerno vsebino Težko je reči, kako bi taka pravila vplivala na potek tekem. Je pa dejstvo, da je potrebni nekaj spremeniti. Težava postaja vedno bolj to, da lahko ekipe z zaprto in taktično igro (bolj malo tistega pravega fuzbala, ki nas prikova pred tv) pridejo daleč v izločilne boje. Taktika je že tako naštudirana, da je igra posameznikov izgubila na pomenu.

Treba je vedet, da je zavzemanje za "lepo igro" in "proti bunkerju" v resnici zavzemanje proti presenečenjem in za vedno iste ekipe na najvišjih mestih. V resnici pa je čar fuzbala ravno ta, da so presenečenja možna. In face it, presenečenja se vedno dosežejo z destruktivno igro in onemogočanjem. Preprosto se ve, kdo boljše igra. Ni pa nujno, da mu bo drugi to pustil. Saj če gledate statistično, bo hitro jasno, da na daljši rok in v večjem merilu kreativnejša in napadalnejša igra pomeni boljše rezultate od zaprte in destruktivne. Ampak ravno v tem je čar - na krajši rok pa ni vse tako sigurno in lahko tudi z drugačnim pristopom dosežeš presenečenje. In ravno zato je stvar tako zanimiva. Ni enega pristopa, ki bi bil vedno pravilen.
mth213
# 18.01.2017 ob 18:54
Res ne vem, zakaj tako spreminjajo najlepšo igro na svetu. Nogomet je nogomet glih zaradi teh stvari, a danes jim gre samo za denar.

Ofsajd bi mogli še poostriti (pasivni ofsajd igralca, ki bi kasneje samo porinil žogo v gol, bi se po mojem mnenju moram piskati). Mislim, da spreminjajo samo te stvari, ki delujejo, ne pa tiste, ki ne. Kar poglejte, v katero smer gre ta šport v zadnjih 15 letih - postal bo šport brez kontakta.

Preveč tehnologije tudi ne sme biti. Gol-line tehnologija je seveda več kot dobrodošla. Kar se tiče pa zavlačevanja je tega res preveč, kakor tudi simuliranja prekrškov. Ampak kar se tiče zavlačevanja, je vsaj v Angliji to poskrbljeno z izdatnejšim sodniškim podalškom (pod 4 minute ga v Angliji ni), kar pa ne morem trditi za druge lige in evropska tekmovanja. Zavlačevanje se naj prepreči tako, da bo sodnik prej pokazal kartone in tudi rdečega, če bo treba.

Sodnike pa izboljšati, tako da bodo bili deležni tudi kakšne kazni za napake. Po vsaki tekem intervju in obrazložitev spornih situacij. Ker danes so sodniki nedotakljivi, zato se tudi standard znižuje, ker ne čutijo posledic ali pa zelo zelo redko.
miket
# 18.01.2017 ob 18:20
F1 so že uničili ker so želeli imeti več prehitevanj. Zdaj bi še nogomet. Vse je del igre, tudi ofsajd in tudi zavlačevanje. Kar bi se še mogoče strinjal, je linija za ofsajd, da se iz sredine igrišča pomakne bližje golu.
ikacbe
# 18.01.2017 ob 18:15
Same mehke hruške....
mrzo123
# 18.01.2017 ob 18:03
No najbolje, da se še dovoli, da lahko vsak igralec igra z roko po 10s na tekmo.
kopibrejk
Tridesetimi bo bolj pravilno, seveda.
Manos de Piedra
# 19.01.2017 ob 21:21
V bistvu bi osebno uvedel za vsako valjanje po tleh, naj bo to zavlačevanje ali simuliranje, da se igralca izloči iz igre zaradi poškodbe. Pač te geste bi se moralo obravnavati, kot da igralec s tem želi sporočiti, da je poškodovan in ne more nadaljevati.

Če lahko boksarji in MMA borci tekmujejo s polomljenimi rokami, stopali, prsti, razbitimi arkadami itd., lahko tudi te milijonarji iz fuzbala stisnejo zobe in nadaljujejo z igro. V primeru resne poškodbe pa si pač izločen iz igre do konca tekme.

To bi iz fuzbala izločilo simuliranje in zavlačevanje, prav tako pa bi končno spet dobil imidž pravega moškega športa. Ko smo kot mulci igrali na dvorišču se tudi ni noben valjal po tleh, to delajo samo te profesionalci, ker se jim to dopušča. Ponavljam, te geste bi morali smatrati kot sporočilo, da igralec preprosto ne more nadaljevati igre. Če se pač Cristiano valja po kazenskem kot, da so ga ustrelili, bi moralo biti v pravilniku, da se ga v tem primeru mora zaradi njegove lastne varnosti odstraniti, ker človek, ki se tako zvija od bolečin, nima kaj več početi na igrišču, če so te bolečine prave. Če ne pa prav tako nima kaj iskati na igrišču, ker goljufa.
# 19.01.2017 ob 21:13
Kar se tiče zavlačevanja bi morali ukiniti te praktično obvezne "športne poteze" in izbijanje žoge v avt, če se nekdo valja po tleh. Pač če je tisti igralec na tleh je to njegov problem in problem njegove ekipe, igra naj se naprej in nas je šteje kot da ga ni na igrišču. Bo bolečina že minila. Če pa je resno poškodovan pa lahko v njegovem imenu ekipa prosi za time out, da ga odnesejo z igrišča, vendar v tem primeru POD NOBENIM POGOJEM ne sme več nazaj v igro, tudi če nemudoma magično ozdravi. Pač šteje se, kot da je preveč poškodovan za nadaljevanje igre.

Pa za takšno prekinitev bi dal v pravilo, da sodnik podaljša tekmo za pol minute dlje časa, kot je prekinitiev trajala, saj takšne prekinitve večkrat prekinejo tok igre ekipe, ki napada, kar stane več časa, ker mora potem ekipa začeti z nule in resetirati akcijo.

Če bi uvedli to pravilo vam garantiram da se zadnjih 10 minut tekme nihče več ne bi valjal po tleh, tudi v primeru resnih bolečin bi morali stisniti zobe in nadaljevati, razen če hočejo, da njihova ekipa igra z igralcem manj.
Sapienti sat
# 18.01.2017 ob 18:21
Haha,kaka intelektualna ideja
Joker1982
# 18.01.2017 ob 18:11
Zakaj sploh spremembe? Nogomet je najbolj priljubljen ker je preprost in pravila so že od začetka ista... edino neto čas- 2X45 min se strinjam
Joly
# 18.01.2017 ob 17:53
Zakaj pa ne bi samo 11- metrovko premaknili nazaj za dva ali tri metre, tako bi imel golman nekaj več možnosti za obrambo, kar bi po moje bilo bolj zanimivo. Po zgledu iz hokeja bi pa mogoče lahko off-side zrihtal z neko črto recimo 30 metrov od gola. Ne vem pa kako bi to šlo, naj kakšen nogometaš pove. Osebno mi je bližje hokej.
21.12.2012
# 18.01.2017 ob 17:21
idiotski predlog kazenski streli po vzoru hokeja ... ejej
u dun goofed
# 18.01.2017 ob 17:08
z vsem spoštovanjem do starih legend nogometa kot so van basten in platini, ampak vi ste res samo za fuzbal, ker za karkoli drugega ste preprosto preveč bedasti. ena ''ideja'' bolj kretenska kot druga zadnje čase. uvedite še minuto odmora in 24 sekundni napad. katastrofa
vinklj.kugla
# 14.03.2017 ob 16:05
meni na evropskem ni bilo nič manj bolj napeto in zabavno gledat islandce odbijat žogo izpred svojga gola, celo ravno nasprotno!
www
# 12.02.2017 ob 13:26
Ma kakšni kazenski streli.

Naj raje ukinejo tisto 30-minutno mučenje igralcev in gledalcev s podaljški.
Če je neodločeno po 90-ih minutah takoj na 11-metrovke.
andrej2004
# 23.01.2017 ob 17:58
nima kaj drugega počet, pa priča gluposti
profi.za.sport
# 19.01.2017 ob 15:26
Naj ostane tako nogomet še naprej , brez kakih igric katastrofa...
Van basten ti pa pojdi igrat hokej.
Deschamps
# 19.01.2017 ob 08:27
Nekateri ne razumete, da mora biti za vsako super tekmo, ki se konča npr. z rezultatom 4-3, nekaj uspavank brez golov ali pa z rezultatom 1-0. Drugače se bo pač pojavila inflacija golov, poleg tega pa bodo tekme bolj predvidljive, saj bodo močnejša moštva precej lažje premagovala šibkejša moštva.
ala-persk
# 18.01.2017 ob 19:58
Ob izenačen izidu bi lahko na koncu presodili sodniki. Kod pri boksu:)
# 18.01.2017 ob 19:12
Če že mislijo uvesti na koncu tekme ob neodločenem rezultatu kazenske strele, bi mogoče bilo bolj zanimivo, da bi jih streljali z recimo 16 metrov, bi imel golman nekoliko več možnosti, da strel ubrani, posledično bi bilo za gledalce bolj zanimivo. Kazenski strel med igro pa naj ostane z 11 metrov.
Po moje bi bilo tudi bolj zanimivo, če bi aute streljali z nogo. Ideja, da bi zadnjih 10 minut ob prekinitvah ustavljali uro je tudi zanimiva, bi odpadlo zavlačevanje in valjanje po tleh. Takoj, ko sodnik zažvižga, se ura ustavi.
Drugih sprememb ne bi uvajal, ker bi se ta lepa igra lahko hitro pokvarila in ne bi bila več tako zanimiva.
car1991
# 18.01.2017 ob 18:33
Haha kjeri predlogi Van Bastna. Sam ne mi še fuzbala na veliko spreminjat. Par popravkov kar se tiče zavlečevanja, ker je ratalo že mal nadležno, ma drugo pustite pri miru. Men je že ta video analiza al je bil faul al ne kot je blo na svetovnem klubskem prvnestvu zdaj brez veze.
Gepard007
# 18.01.2017 ob 17:40
Zlab predlog. Ni mi všeč. Zakaj spreminjat tako zanimiv šport?!?
stefuc
Neto zadnjih 10 minut je neumnost,glej košarko,tudi težko uresničljivo zaradi tv prenosov?
davp
# 20.03.2017 ob 23:14
Pa pozabil dodat hokejski sistem video ogleda in možnost, da tudi sodnik dobi rdeč karton in v slačilnico
davp
# 20.03.2017 ob 23:11
Jaz bi uvedel tiste drese, ki se takoj strgajo(pozabil na kateri tekmi sem videl), če strgaš dres nasprotniku dobiš rdeč karton

18
22. marec 2017 ob 22:34 Lukas Podolski se je na najboljši možen način poslovil od nemške reprezentance. Na prijateljski tekmi v Dortmundu je v 69. minuti dosegel edini zadetek proti Angležem (1:0).