Zambija je bila v letih 1974 in 1994 afriški podprvak, v letih 1982 in 1996 pa je bila tretja. Foto: Reuters

Na tekmi Zambija - Sudan je po četrt ure prvi zadel branilec Stopilla Sunzu, ki je z odličnim skokom in udarcem z glavo kronal premoč "bakrenih krogel". Zambijci so povsem nadigrali Sudance, ki pa so se predali šele po izključitvi Saifeldina Ali Hidrisa, ki je v svojem kazenskem prostoru zaustavil igriv napad nasprotnikov. Kapetan Zambije Chris Katongo je nato sicer zapravil najstrožjo kazen, a je prišel do lastnega odbitka in ga spremenil v vodstvo z 2:0. V sklepnih minutah je rezervist James Chamanga potrdil zmago in prvo uvrstitev Zambije v polfinale afriškega prvenstva po letu 1996.
Drogba in Toure utišala domače navijače
Dvakratni strelec Slonokoščene obale proti sogostiteljici prvenstva Ekvatorialni Gvineji je bil Didier Drogba, ki je sicer v 29. minuti najprej zastreljal 11-metrovko. Vratar Danilo mu je ubranil nizki strel. Sedem minut pozneje je bil po zmedi v domači obrambi uspešnejši, na 2:0 pa je z glavo povišal sredi drugega polčasa. Končni izid je deset minut pred koncem s prostega strela s 30 metrov postavil podajalec pri drugem zadetku Yaya Toure.