28-letna Polona Hercog je v drugem nizu naredila preobrat, po zaostanku s 5:4 je dobila naslednje tri igre in drugi niz s 5:7. Tudi v tretjem nizu je Hercogovi uspela vrnitev - zaostajala je s 4:0, točko je bila oddaljena od 5:0, a je nato spet ujela tekmico (5:4). Popoln preobrat ji ni uspel, tako da se je kot edina preostala slovenska predstavnica v posamični konkurenci morala posloviti od Pariza. Foto: Reuters
Sedmopostavljena igralka Sloane Stephens se je morala pošteno namučiti za uvrstitev v osmino finala. Vzklik veselja si je lahko privoščila po dobrih dveh urah in pol igre. Foto: Reuters

Tretji dvoboj na igrišču Suzanne Lenglen, ki se je začel po koncu po koncu dvoboja Roger Federer - Casper Ruud (dobil ga je švicarski as s 3:0 v nizih), je trajal kar dve uri in 32 minut.

Hercogova, ki je skupno trikrat igrala v 3. krogu grand slamov, je v prvem nizu (in tudi nadaljevanju) naredila preveč neizsiljenih napak, tudi prvi servis ji ni stekel, tako da je tekmica, že zmagovalka turnirja za grand slam (OP ZDA 2017), v četrti in šesti igri dobila brejk in prišla do neulovljive prednosti.

28-letna Hercogova je morala še četrtič priznati premoč dve leti mlajši Stephensovi, v Parizu pa je Slovenki uspel korak naprej, saj je prvič dobila niz proti Američanki.

Polonina ocena: Zelo dober rezultat
"Trenutno sem še precej razočarana. Ni lahko sprejeti takega poraza po tako dolgem boju. Res škoda, da je povedla s 4:0 (v zadnjem nizu). Ampak zelo me je motila tista svetloba od strani ... Nikakor se nisem znašla na začetku tretjega niza. Bila sem tudi kar utrujena po tistem dolgem boju v drugem nizu in rešenih zaključnih žogicah," je po porazu povedala Mariborčanka. Dodala je: "Ko potegnem črto pod celotnim Parizom, kar je tako hitro po takem porazu zelo težko, je skupno gledano to zelo dober rezultat. Jaz sem od sebe sicer pričakovala še kaj več, računala sem še na kakšno zmago tukaj."

Hercogova rešila tri zaključne žogice v prvem nizu
Prvi niz je po 35 minutah pripadel Stephensovi (6:3). Američanka, ki je dvoboj začela z asom, je hitro povedla s 5:1, v sedmi igri je servirala za zmago, a se Hercogova ni pustila zlomiti tako zlahka. V tej igri je z izjemno bekhend paralelo povedla z 0:40, imela je tri priložnosti za odvzem servisa, kar ji je uspelo, zaostanek je znižala na 5:2. V naslednji igri sta tenisačici bili trd boj za vsako točko, Hercogova je rešila tri zaključne žogice za zmago v prvem nizu in znižala zaostanek na 5:3. V naslednji igri pa Američanka ni ponovila napake, gladko je osvojila igro in dobila prvi niz.

Statistika prvega niza – v oči bode kar 15 neizsiljenih napak Polone Hercog. Foto: RTV SLO

Hercogova je v prvem nizu naredila kar 15 neizsiljenih napak, kar je bilo preveč, da bi bolj ogrozila Stephensovo.

Hercogova bolje zaigrala v drugem nizu
Stephensova je po izgubljenem servisu Hercogove drugi niz spet bolje odprla, povedla je z 2:0. Polona je v tretji igri servirala prvi as na dvoboju za 30:40, z drugim asom pa je tudi dobila to igro in znižala izid na 2:1.

V naslednji igri je Stephensova storila prvo neizsiljeno napako v tem nizu, Slovenka ji je nato drugič na dvoboju odvzela servis in izid je bil izenačen na 2:2. Z bistveno boljšo igro kot v prvem nizu, pri čemer je zadela več prvih servisov, dosegla pa je bistveno več winnerjev, je Hercogova prevzela vodstvo z 2:3. Sloane je hitro izenačila, v sedmi igri pa je prvo dvojno napako na dvoboju storila prav Hercogova, a to je ni ustavilo, saj je spet povedla (3:4). Američanka je dobila dve naslednji igri in servirala za zmago.

Statistika drugega niza - Hercogova je v tem delu igre dosegla kar štiri ase. Foto: RTV SLO

Hercogova do preobrata v drugem nizu
Po še eni neizsiljeni napaki Hercogove je Stephensova vodila s 40:15, imela je štiri zaključne žogice, a jih je vztrajna in potrpežljiva Hercogova, igralki sta v tej igri tudi dosegli najdaljšo izmenjavo žogic (24 udarcev), rešila in izenačila na 5:5.

V enajsti igri sta bili igralki izenačeni, po četrtem izenačenju je bil izid 40:40. Igralki sta bili trd boj za vsako točko, Hercogova je med drugim dosegla svoj četrti as (vse je dosegla v drugem nizu), ubranila je dve priložnosti za brejk in zasluženo povedla s 5:6. Hercogova je nato imela dve priložnosti, da prvič v karieri vzame niz Sloane Stephens, in to ji je po 68 minutah igre uspelo. Hercogova je v drugem nizu dosegla več winnerjev (6:15).

Hercogovi ni uspelo izenačiti največjega slovenskega uspeha na turnirjih za grand slam. Predtem je to trikrat uspelo Katarini Srebotnik. Foto: Reuters

Stephensova hitro do 4:0, vrnitev Hercogove
Stephensova je prekinila niz Polone Hercog, v tretjem nizu je po uvodni devet minut trajajoči igri, v kateri sta obe tenisačici storili kar nekaj napak, povedla z 1:0. V naslednjih igrah je Američanka zaigrala na polno, v devetih minutah je osvojila tri igre in vodila s 4:0. Hercogova je odgovorila s tremi dobljenimi igrami in dvoboj je bil znova izenačen (4:3). Polona je nasprotnici ves čas dihala za ovratnik, nazadnje pri izidu 5:4. Najdaljšo izmenjavo žogic na dvoboju sta tenisačici odigrali v deseti igri (25 udarcev). Stephensova je pri izidu 5:4 zapravila peto zaključno žogico za zmago. Izkoristila je šesto in po dolgem dvoboju le slavila.

Stephensovo v osmini finala čaka Španka Garbine Muguruza. 19. nosilka je izločila deveto, Ukrajinko Jelino Svitolino, s 6:3 in 6:3.

Stephensova pretrd oreh za Hercogovo

Izpadla druga nosilka Pliškova
Danes bo znana polovica udeležencev osmine finala v moški in ženski konkurenci. Že prvi končani dvoboj dneva je prinesel presenečenje, saj je Hrvatica Petra Martić s 6:3, 6:3 premagala drugo nosilko, Čehinjo Karolino Pliškovo. Martičeva se je med 16 najboljših na turnirjih za grand slam uvrstila petič, tretjič na Roland Garrosu (2012, 2017, 2019).

Izpad Pliškove pomeni dobro novico za Japonko Naomi Osako, ki bo ostala številka ena ženskega tenisa tudi po koncu Roland Garrosa.

Roger Federer nastopa na Roland Garrosu prvič po štirih letih. Foto: Reuters
Veselje Rafaela Nadala po uvrstitvi med najboljših 16 na Roland Garrosu. Foto: Reuters

Rafa in Fedex v osmini finala
Uspešen je bil tudi branilec naslova Rafael Nadal, ki je s 6:1, 6:3, 4:6 in 6:3 odpravil 27. nosilca, Belgijca Davida Goffina, in ostal v igri za 12. naslov v Parizu. "David je zelo dober igralec. Dvoboj sem začel na visoki ravni, v tretjem nizu pa je on igral izvrstno, tako da sem vesel, da sem med 16," je dejal zmagovalec 17 turnirjev za grand slam, ki ima na Rolandu Garrosu razmerje zmag in porazov kar 89-2. V naslednjem krogu ga čaka Argentinec Juan Ignacio Londero.

Nadal v osmini finala

37-letni Roger Federer, ki igra na Roland Garrosu prvič po štirih letih, je postal najstarejši igralec v 47 letih, ki se je prebil v 4. krog tega turnirja. Na rekordnem 400. dvoboju na turnirjih največje četverice je ugnal Norvežana Casperja Ruuda s 6:3, 6:1 in 7:6 (8). Za Federerja je bila to 355. zmaga na grand slamih. Federer, zmagovalec 20 turnirjev za grand slam, tudi pariškega leta 2009, se je 14. prebil v drugi teden pariškega turnirja, tam se bo za četrtfinale meril z Argentincem Leonardom Mayerjem.

Klepačeva v 3. krogu
Slovenska teniška igralka Andreja Klepač se je skupaj s Čehinjo Lucie Hradecko uvrstila v 3. krog konkurence dvojic v Parizu. Deseti nosilki sta v 2. krogu s 6:4, 3:6 in 6:3 ugnali ameriško-nemško kombinacijo Sofia Kenin/Andrea Petković.