Isaiah Thomas je v zadnjih 15 dneh doživel zelo težke trenutke, a to se na parketu ni poznalo. Foto: EPA
Jae Crowder
Jae Crowder je zadel šest trojk iz osmih poskusov. Foto: EPA
Marcin Gortat in Al Horford
Marcin Gortat je bil neustavljiv v prvem polčasu, nato pa je Al Horford prevladoval pod obročema. Foto: EPA
Paul Pierce
Paul Pierce je med letoma 1998 in 2013 pustil neizbrisen pečat v Bostonu. Leta 2008 je bil MVP finala, ko so Celticsi premagali LA Lakerse s 4:2 v zmagah. Eno sezono je nato igral za Brooklyn, eno za Washington, zadnji dve pa za LA Clipperse. Foto: EPA
Gordon Hayward
Gordon Hayward je blestel na odločilni tekmi v Staples Centru. Utah čaka še precej težja naloga v konferenčnem polfinalu, saj je Golden State počival že ves teden po zmagi nad Portlandom s 4:0. Foto: EPA
Slovenski selektor z Utahom napredoval v 2. krog

Najboljši košarkar Celticsov je dan pred uvodno tekmo končnice doživel velik šok, njegova sestra je umrla v prometni nesreči. Thomas je v noči na soboto še igral na šesti tekmi prvega kroga končnice Lige NBA, ko so Celticsi izločili Chicago s 4:2 v zmagah, potem ko so zaostajali že z 0:2. Po pogrebu se je vrnil v TD Garden, kjer je na uvodni tekmi Wizardsom nasul kar 33 točk. Sijajno je vodil igro Bostona, petkrat je bil natančen izza črte, prispeval pa je še devet podaj.
Wizardsi povedli s 16:0
Washington, ki je v petek izločil Atlanto s 4:2 v zmagah, je začel sanjsko. Na krilih Johna Walla in Bradleyja Beala je po štirih minutah povedel kar s 16:0. Celticsi so šele v peti minuti dosegli prvi točki. Najvišjo prednost so imeli gostje sredi prve četrtine (22:5), nato pa je Thomas zadel dve trojki zapored. Po prvi četrtini so Wizardsi imeli 14 točk naskoka (24:38).
Boston se je prebudil na začetku druge četrtine. Z delnim izidom 18:4 so Celticsi izenačili (42:42), Jae Crowder (24 točk, 6/8 za tri) je dvakrat zadel izza črte. Gostje so ob odmoru imeli pet točk naskoka (59:64), vendar je imel Boston zalet.
Boston v tretji četrtini do velikega preobrata
Odločilna je bila druga polovice tretje četrtine. Celticsi so z delnim izidom 22:7 prevzeli nadzor nad tekmo. Washington tri minute in pol ni dosegel niti točke, Thomas, Crowder in Avery Bradley pa so poviševali prednost gostiteljev. Al Horford je prevladoval pod obročema, trojni dvojček je zgrešil le za en skok. Po 36 minutah je imel Boston 15 točk prednosti (95:80), vzdušje v TD Gardnu pa je spominjalo na finalne tekme iz let 2008 in 2010.
Sredi zadnje četrtine se je Washingtonu s trojko in dodatnim prostim metom Bojana Bogdanovića uspelo približati (99:95), vendar je Boston s serijo trojk mirno pripeljal srečanje do konca. 19 trojk je izenačen klubski rekord v končnici.

Kelti so nanizali pet zaporednih zmag v končnici in bodo resen tekmec favoriziranemu Clevelandu na Vzhodu, saj bodo imeli tudi prednost domačega parketa ob morebitni tovrstni seriji v finalu konference.
Clippersi izpadli - Pierce končal kariero
Utah je na sedmi tekmi uvodnega kroga na Zahodu odpravil LA Clipperse v Staples Centru (91:104). Ekipa iz Salt Lake Cityja je v napeti seriji dobila kar tri tekme v Los Angelesu. Utrujeni Chris Paul vsega ni zmogel sam, na sedmi tekmi je prispeval 13 točk, iz igre je metal le 6/19. Zelo se je poznala odsotnost poškodovanega Blaka Griffina. Pod košem je prevladoval DeAndre Jordan, ki je prispeval 24 točk in 17 skokov, a je zgrešil kar devet prostih metov. To je bila zadnja tekma v bogati karieri za Paula Piercea. Legendarni košarkar, ki je blestel v finalu Lige NBA junija 2008 med Bostonom in LA Lakersi, je dosegel šest točk.
Hayward blestel v Staples Centru
Utah si je odločilno prednost nabral v tretji četrtini, ki jo je dobil s 33:24. Izjemni Gordon Hayward (26 točk in osem skokov) je sredi tretjega dela igre zadel trojko za 20 točk naskoka gostov (48:68). Clippersom se je uspelo približati na 90:98 tri minute in pol pred zadnjim piskom sirene, a so nato do konca dosegli le še točko.
Utah se je prebil v polfinale Zahoda prvič po letu 2010. Zdaj jih čaka nov velik izziv, saj se bodo srečali z najboljšo ekipo rednega dela Lige NBA Golden Statom. Prva tekma bo v noči s torka na sredo v Oracle Areni.