Damir Martin je z odlično predstavo Hrvaški prinesel novo odličje. Petkratni svetovni prvak Drysdale (poleg njega) je ubranil olimpijski naslov iz Londona (v Pekingu je bil leta 2008 tretji). Foto: Reuters

Vem, da je bil zaostanek zelo majhen ... kot agent James Bond - 007 ali 005.

Damir Martin
Med enojci o zlatu odločale tisočinke

Martin, ki je pred štirimi leti v Londonu v dvojnem četvercu prav tako osvojil srebrno odličje, je bil na odlični poti, da postane olimpijski zmagovalec. Vodil je prvih 1.300 m, nato pa ga je Drysdale dohitel.

V končnici, ko je imel končni zmagovalec 80 stotink prednosti, je Martin napadel na vse ali nič, Novozelandca je celo spet prehitel, a je na koncu vendarle zaostal za 7 tisočink sekunde. Zmagovalca je potrdil šele fotofiniš. Tretji je bil Čeh Ondrej Synek.

Zaostanek kot James Bond
"Ne vem, kaj naj rečem, res sem v šoku. Dal sem vse od sebe. Psihološki pritisk je ostal na štartu, tu je šlo samo za fiziko. Boril sem se do zadnjega atoma moči in presrečen sem. Vem, da je bil zaostanek zelo majhen ... kot agent James Bond - 007 ali 005," je po tekmi dejal razposajeni Martin in poudaril, da je bilo za srebro potrebno veliko odrekanja, garanja in želje.

Britanski osmerec pričakovano do zlata
V ženski konkurenci je slavila Avstralka Kimberley Brennan pred Američanko Genevro Stone in Kitajko Džingli Duan. Podelili so tudi komplet medalj osmercem. V moški konkurenci so bili najmočnejši Britanci, ki so za dobro sekundo ugnali Nemce, tretji so bili Nizozemci. V ženski konkurenci so prve v cilj prispele Američanke pred Britankami in Romunkami.

Nemški strelec ugnal konkurenco
Nemški strelec Christian Reitz je zmagal v disciplini hitrostrelna pištola na 25 metrov in postavil tudi nov olimpijski rekord (34). Srebrno kolajno je osvojil Francoz Jean Quiquampoix, bron pa Kitajec Juehong Li. V kategoriji skeet je zmagal Italijan Gabriele Rossetti. 21-letnik, za katerega je to prvo olimpijsko zlato, je v finalu samo z enim zadetkom razlike premagal Šveda Marcusa Svenssona. Bron je osvojil neodvisni olimpijski športnik Abdullah Alrashidi.

Hančarov ugnal močna kitajska tekmeca
Beloruski telovadec Vladislav Hančarov je v finalnem nastopu na prožni ponjavi premagal tako svetovnega prvaka Leija Gaa kot dobitnika zlate medalje z olimpijskih iger leta 2012 v Londonu Donga Donga. Zbral je 61.745 točk in svoji državi priboril drugo zlato kolajno na olimpijskih igrah v Riu.

Britanke s svetovnim rekordom do zlata
Britanske kolesarke Katie Archibald, Laura Trott, Elinor Barker in Joanna Roswell-Shand so na osvojile zlato kolajno v ekipnem zasledovanju na stezi. Zlato so osvojile v času novega svetovnega rekorda 4:10,236. V finalu so Britanke, tudi branilke naslova iz Londona 2012, ugnale ZDA. Bron je osvojila Kanada. V keirinu je olimpijska zmagovalka postala Nizozemka Elis Ligtlee. Druga je bila Britanka Rebecca James, tretja Avstralka Anna Meares.
Sabljanje: Rusinje boljše od Ukrajink
Sabljačice Rusije so v finalu tekmovanja s sabljo premagale Ukrajinke s 45:30. V boju za bron so bile Američanke z istim izidom boljše od Italijank.

V dvigovanju uteži je v kategoriji do 94 kilogramov slavil Iranec Sohrab Moradi, ki je dvignil 403 kilograme. S srebrno kolajno se je okitil Belorus Vadzim Stralcou, Litvi pa je bron priboril Aurimas Didžbalis.