Tekači bodo pot med Trbovljami in Hrastnikom premagali pod zemljo. Foto: BoBo

Slogan letošnjega maratona je Jame ne damo
22. april 2018 ob 10:53,
zadnji poseg: 22. april 2018 ob 18:50
Zagorje ob Savi - MMC RTV SLO, Radio Slovenija, STA

Rudarskega maratona se je udeležilo 114 tekačev iz vse Slovenije, od tega pet iz Hrvaške in dva iz Srbije. Letošnja udeležba je bila tako prvič mednarodna.

Rudarski maraton je svojevrstna zanimivost, ki si med maratonci vse bolj utira pot. Število udeležencev počasi, vendar vztrajno raste, zatrjujejo v Zavodu Savus, ki je maraton organiziral tretjič. Za zdaj organizirajo le polmaraton, tekači pa se lahko podajo tudi na 10-kilometrsko progo.

Udeleženci so na 10- kot na 21-kilometrski trasi polovico pretekli pod, polovico pa nad zemljo. "Tekači v glavnem že zunaj tečejo s kolesarskimi čeladami in lučkami na glavi," je za Radio Slovenija povedal direktor zavoda Savus Marko Planinc.

Na 21-kilometrski preizkušnji je med moškimi slavil Jan Tretjak, med ženskami pa Mojca Koligar. Na 10-kilometrski preizkušnji pa je med moškimi zmagal Miran Cvet, med ženskami pa Mateja Baš.

Tekači so se strinjali, da teče Rudarski maraton po najbolj nenavadni progi v Sloveniji. Tek je super, so povedali, proga se vzpenja in pada. Najbolj nenavadni del je pred vstopom v rudnik, saj se mora tekač ustaviti in si na glavo povezniti čelado ter naglavno lučko. Tekačem pride prav tudi ročna svetilka, saj je v rudniku res temno. A doživetje je nekaj posebnega, so povedali po preizkušnji.

Gre za eno bolj zanimivih prireditev v Zasavju, ki postaja vse bolj prepoznavna med ljubitelji teka, ki od maratona pričakujejo nekaj več.