Norveška ženska rokometna reprezentanca je potrdila sloves najboljše v Evropi in na svetu. Foto: Reuters
Nora Mork
Najboljša strelka prvenstva in finala Nora Mork si je po zmagi dala duška. Foto: Reuters
Mette Marit Frafjord
Veselje Mette Marit Frafjord, druge najboljše strelke pri Norvežankah. Levo Nizozemka Cornelia Groot, ki je bila izbrana za najkoristnejšo igralko evropskega prvenstva na Švedskem. Foto: EPA

nad Nizozemsko s 30:29 ubranila naslov.

V Scandinavium Areni so Norvežanke osvojile že sedmo zlato kolajno na evropskih prvenstvih (1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014, 2016). Nizozemke so se prvič okitile z medaljo na EP-ju. Norvežankam so morale priznati premoč že lani v finalu SP-ja na Danskem, ko je bilo 31:23.
Finale so bolje začele Nizozemke, ki so si na krilih sijajnih obramb vratarke Tess Wester v 13. minuti priigrale tri gole prednosti (9:6), sedem minut pozneje pa jo povišale na +4 (13:9). A Skandinavke se niso vdale, v zadnjih desetih minutah prvega polčasa so prevzele niti igre v svoje roke in v 25. minuti poravnale izid (13:13). Kmalu zatem so po golu Emilie Hegh Arntzen tudi povedle s 13:14. Ob odmoru je bilo 15:15.

Norvežanke so v drugem delu stopnjevale ritem, v 35. minuti povedle s 17:19, v 46. pa z 21:26. V finišu tekme so močno popustile, Nizozemke so se slabi dve minuti pred koncem po golu Estevane Polman približale na -1 (29:30) in imele v izdihljajih tekme celo možnost za izenačenje, a so zadnji napad odigrale zmedeno in ostalo je pri zmagi Norvežank.

Pri zmagovalkah je blestela Nora Mork, najboljša strelka evropskega prvenstva je dosegla kar 12 zadetkov. Pri Nizozemkah je bila strelsko najučinkovitejša Danick Snelder s šestimi goli.

Na tekmi za tretje mesto je Francija s 25:22 premagala Dansko.