Morda bo moja ocena neobjektivna, a ne morem se znebiti občutka, da sta bila sodnika skozi celoten drugi polčas nekoliko na portugalski strani. Prehitro sta nam dvigala roke za pasiven napad in nam prestrogo dosojala dvominutne kazni in tako naprej. Po eni izmed teh neumnosti sem na pobudo delegata prejel rumeni karton, nato pa zaradi moje povsem nedolžne pripombe še dvominutno kazen. Žal mi je, da sem zaradi tega ogrozil vodstvo svojih varovancev, ki so skozi celotno tekmo nadzorovali gostitelje. V vsakem primeru so moji igralci v teh težkih trenutkih prikazali pravi karakter, najbolj pa obžalujem, da ima Slovenija pri rokometnih sodnikih še vedno tako slab ugled. Upam, da se bo to spremenilo v prihodnosti.

Veselin Vujović, selektor Slovenije
Miha Žvižej
Na današnji tekmi so zaradi različnih razlogov manjkali Uroš Zorman, Gorazd Škof, Matej Gaber in Darko Cingesar. Selektor Veselin Vujović je zaradi tega naknadno vpoklical krožnega napadalca Miho Žvižeja, ki je v Lizbono prispel neposredno iz Montpelliera in ravno danes praznuje 29. rojstni dan. Foto: www.alesfevzer.com

Gašper Marguč
Vujović: Će je trener strahopetec, je taka tudi njegova ekipa
Rokometašem na Portugalskem le točka

Čeprav je bila Slovenija favoritinja na tekmi proti Portugalski, v prid ji je šla tudi statistika (na dozdajšnjih desetih tekmah proti Portugalski je Slovenija na šestih zmagala, štirikrat pa je izgubila), pa je do remija prišla v zadnji sekundi tekme. Slovenijo je rešil Gašper Marguč, ki je uspešno izvedel sedemmetrovko.

Najboljši strelec reprezentance je bil Jure Dolenec (pet golov), sledila sta mu Marguč in Vid Kavtičnik, ki sta zadela po štirikrat.

Ob polčasu +2 za Slovenijo
Portugalci so bolje začeli tekmo, povedli so s 3:1. Slovenci so po agresivnejši obrambi in predvsem po učinkovitejšem napadu izenačili v 11. minuti tekme (3:3), kmalu zatem pa so po lepem golu Dolenca prišli tudi do prvega vodstva na tekmi (3:4). Slovenci so agresivno odigrali obrambo, Dolenec je tako moral na klop, Portugalci pa so prišli do zadetka za izenačenje (5:5). Slovenija je zapravila naslednji napad, Portugalci pa so na drugi strani z igralcem več prišli do gola in ponovnega vodstva, od daleč je lepo zadel Orocha. Sledil je še en lahek gol za Portugalce, tako da so prišli do vodstva dveh golov (7:5). Razliko je zmanjšal Tilen Kodrin z lepo akcijo z levega krila (7:6). Za izenačenje je poskrbel Henigman (7:7). V 23. minuti je velemojstrsko zadel Kavtičnik (igra 170. tekmo), Slovenija je prišla do prednosti enega gola (8:9). Ko so Slovenci strnili vrste v obrambi, odlično se je odrezal vratar Prošt, Portugalci niso imeli veliko možnosti, steklo je tudi v napadu, Kavtičnik je z lepim golom povečal prednost (9:11), kar je ostal končni rezultat prvega polčasa.

+3 največja prednost
Drugi polčas je z golom odprl Dolenec, Vujovićevi varovanci so tako prišli do najvišjega vodstva na tekmi (9:12). Gostitelji so vrnili z dvema zadetkoma (11:12), a Slovenija ni pustila, da se jim preveč približajo. Po lepo pripravljenem napadu je zadel Janc (12:14). Dvakrat zaporedoma je bil učinkovit Dolenec (13:16), a so se Portugalci hitro vrnili, in to dvakrat, Duarte je še tretjič zadel v drugem polčasu in zmanjšal vodstvo Slovenije (15:16). Sledila je "bomba" Zarabca (15:17), po uspešno izvedeni sedemmetrovki Marguča pa so Slovenci spet prišli do vodstva treh golov (15:18). Razliko so držali še nekaj časa, Dolenec, najbolje razpoloženi slovenski zunanji igralec, je zadel za 17:20. Portugalci se niso približali predvsem po odličnih obrambah Prošta.

Slovenija je v naslednjih napadih ves čas vodila z dvema, tremi zadetki prednosti, nazadnje je za +3 zadel Blagotinšek (21:24). Videti je bilo, da bo tekmo pripeljala mirno do konca, a sledil je preobrat. Pri Portugalcih sta zadela Rocha in Duarte - ta na prazna slovenska vrata (23:24). Portugalci so izenačili v 56. minuti, v 58. minuti pa je Pereira, skriti adut portugalskega selektorja, pripeljal gostitelje v vodstvo (25:24).

Marguč nezgrešljiv s sedmih metrov
Dobre tri minute do konca je imela Slovenija napad za izenačenje, po trdem boju je zadel Blagotinšek (25:25). Tekma je tako na koncu postala napeta, z razdalje je zadel Pereiera (26:25). Slabi dve minuti do konca Slovenija ni uspešno izvedla napada, zgrešil je Janc s krila. Portugalci so imeli napad in gol prednosti minuto pred koncem. Na slovensko srečo je še enkrat odlično branil Prošt, ki je postal eden izmed junakov tekme. V zadnjem napadu je Slovenija delovala brezidejno, latvijska sodnika pa sta v samih izdihljajih tekme po rdečem kartonu Antunesa dosodila sedemmetrovko, ki jo je realiziral Marguč za končnih 26:26.

Maja 2017 tekmi z Nemčijo
Kvalifikacije se bodo nadaljevale na začetku maja prihodnje leto, ko Slovenijo čakata dve tekmi z Nemčijo. Zadnji dve kvalifikacijski tekmi bosta v prvi polovici junija, ko se bo s Švico pomerila v gosteh, s Portugalsko pa na domačem igrišču. Na evropsko prvenstvo se bosta uvrstili najboljši dve izbrani vrsti iz skupine 5.

Izjave po tekmi:
Veselin Vujović, selektor Slovenije: "Morda bo moja ocena neobjektivna, a ne morem se znebiti občutka, da sta bila sodnika skozi celoten drugi polčas nekoliko na portugalski strani. Prehitro sta nam dvigala roke za pasiven napad ter nam prestrogo dosojala dvominutne kazni in tako naprej. Po eni izmed teh neumnosti sem na pobudo delegata prejel rumeni karton, nato pa zaradi moje povsem nedolžne pripombe še dvominutno kazen. Žal mi je, da sem zaradi tega ogrozil vodstvo svojih varovancev, ki so skozi celotno tekmo nadzorovali gostitelje. V vsakem primeru so moji igralci v teh težkih trenutkih prikazali pravi karakter, najbolj pa obžalujem, da ima Slovenija pri rokometnih sodnikih še vedno tako slab ugled. Upam, da se bo to spremenilo v prihodnosti."

Gašper Marguč, reprezentant Slovenije: "Celotno tekmo smo bili v vodstvu, tri minute pred koncem pa so gostitelji izkoristili našo izključitev in prešli v vodstvo. Menim, da smo bili v obrambi korektni, tudi Prošt je dobro branil, škoda je le, da v napadu nismo razvili naše hitre igre s številnimi nasprotnimi napadi in lahkimi goli. Zaradi tega je bila tekma tudi izenačena. Če gledamo celotno tekmo, potem smo si zaslužili zmago, če pa gledamo le zadnjih deset minut dvoboja, potem smo lahko z osvojeno točko več kot zadovoljni."

Vid Kavtičnik, reprezentant Slovenije: "Do same končnice smo bili v vodstvu, nato pa naredili nekaj neumnosti, svoje sta v teh trenutkih dodala tudi sodnika. Na koncu smo izvlekli točko, a z njo nisem zadovoljen, saj smo zapravili dobljeno tekmo. V nadaljevanju kvalifikacij moramo premagati Švico v gosteh in Portugalsko doma. V tem primeru bi izpolnili naš zastavljeni cilj, čeprav upam tudi na na zmago proti Nemčiji."

Rezultate in statistiko tekem lahko v živo spremljate z mobilno aplikacijo RTV Šport

Kvalifikacije za EP 2018, skupina 5:
PORTUGALSKA - SLOVENIJA
1.540; 26:26 (9:11)
Duarte 5, Antunes 4; Dolenec 5, Kavtičnik in Marguč (4) po 4, Blagotinšek, Henigman in Janc po 3, Žvižej, Kodrin, Grebenc in Zarabec po 1.

Sedemmetrovke: 0/2; 3/3.
Izključitve: 10 minut; 12 minut.
Rdeči karton: Antunes (60.).

ŠVICA - NEMČIJA 22:23 (11:12)

Vrstni red: Nemčija 4, Slovenija 3, Portugalska 1, Švica brez točke.

Na evropsko prvenstvo, ki bo januarja 2018 na Hrvaškem, se uvrstita najboljši dve reprezentanci iz vsake skupine in najboljša tretja iz sedmih skupin.