Christine Scheyer, ki nikoli prej ni bila niti blizu odra za zmagovalke, je smukaški nastop v Zauchenseeju opravila z odliko. Foto: Reuters
Ilka Štuhec
Ilka Štuhec je smučala izjemno, a to ni bilo dovolj za uvrstitev na oder za zmagovalke. 26-letnica vseeno še vedno prepričljivo vodi v smukaškem seštevku za svetovni pokal. Foto: Reuters
Štuhčeva za 4 stotinke ob smukaške stopničke
Smukaški nastop Lare Gut
Smukaški nastop Tine Weirather
Smukaški nastop Christine Scheyer
Smukaški nastop Ilke Štuhec

Ob nastopu Štuhčeve, najboljše smukačice v letošnji sezoni, je vodila Italijanka Sofia Goggia, ki je lahko le nemo v ciljni areni opazovala bliskovito smučanje 26-letnice. Že ob merjenju prvega vmesnega časa je bila hitrejša za 74 stotink sekunde, ob merjenju drugega več kot sekundo (-1,14).

Prednost se je počasi, a vztrajno večala, v spodnjem delu je imela daleč najvišjo hitrost (117,3 km/h), vodstvo je suvereno prevzela (-1,39) in vrgla rokavico tekmicam. Prva, ki jo je prehitela, je bila Gutova.

Weiratherjevi se je nasmihala zmaga ...
Ta je večino dela opravila v spodnjem delu proge, vodstvo je prevzela s prednostjo pičlih treh stotink sekunde. A tudi to ni bilo dovolj za zmago. S štartno številko 17 se je po beli strmini spustila Weiratherjeva, ves čas je bila skoraj enako hitra kot Gutova (pri dveh merjenjih vmesnega časa je bila za stotinko hitrejša), v spodnjem delu je razvila višjo hitrost (117 km/h) in dodala še 15 stotink sekunde, kar je zadostovalo za sam vrh.

... a Scheyerjeva je imela drugačne načrte
Ko je že kazalo, da se bo smuk v Zauchenseeju končal z zmago Weiratherjeve, so se razmere na progi bistveno izboljšale, bela strmina je postajala vse hitrejša, kar sta izkoristili predvsem dve tekmovalki z višjimi štartnimi številkami. Najprej je Scheyerjeva z izjemno hitro vožnjo in prednostjo 39 stotink sekunde prevzela vodstvo, za njo je v cilj na tretje mesto prismučala še Američanka Jacqueline Wiles (+0,54). To je pomenilo, da sta Gutova in Štuhčeva ostali brez stopničk.

Ob Štuhčevi sta nastopili še dve Slovenki, ki pa sta se uvrstili na rep vseh nastopajočih. Maruša Ferk je osvojila 46. mesto (za zmagovalko je zaostala za 3 sekunde in 51 stotink), Vanja Brodnik je bila 48. (+4,00). Nastopilo je 52 tekmovalk.

V skupnem seštevku Štuhčeva zdaj tretja
Štuhčeva je s petim mestom v skupnem seštevku za svetovni pokal napredovala za dve mesti in je trenutno tretja. Pred njo sta le vodilna v skupnem seštevku Mikaela Shiffrin, za katero zaostaja za 424 točk, in Gutova. V smukaškem seštevku Štajerka še naprej prepričljivo vodi. Po štirih smukih ima 345 točk, Gutova jih ima na drugem mestu 180, Goggia pa na tretjem še pet manj.

Vonnova ob vrnitvi na 13. mestu
Na bele strmine se je po poškodbi končno vrnila tudi štirikratna zmagovalka svetovnega pokala in osemkratna dobitnica malega smukaškega kristalnega globusa Lindsey Vonn. 32-letna Američanka je morala zaradi zlomljene desne roke, operacije in okrevanja izpustiti začetek nove sezone svetovnega pokala, v Zauchenseeju je opravila prvi nastop in ga sklenila na 13. mestu. Za zmagovalko je zaostala sekundo in 54 stotink.

Grda padca Fanchinijeve in Mikloseve
Trening pred tekmo sta zaznamovala dva huda padca. V snegu sta se znašli Italijanka Nadia Fanchini, ki je grdo padla s številko tri, in Madžarka Edit Miklos. Za zdaj ni znano, ali sta se huje poškodovali. Trening je sicer presenetljivo dobila Čehinja Ester Ledecka. Najbolj sta se ji približali Scheyerjeva in Sabrina Maier. Med najhitrejšimi so bile vse smučarke z visokimi številkami. Od favoritinj je bila najboljša Gutova, ki je zasedla sedmo mesto. Štuhčeva je smučala zadržano in postavila 30. čas. Ferkova je bil 28., Brodnikova pa 48.