Litvinenka so pokopali na pokopališču v Londonu. Foto: EPA
Litvinenka so pokopali na pokopališču v Londonu. Foto: EPA

Sodnik Robert Owen, ki je sporočil novico, je ob tem izrazil sočutje Litvinenkovi vdovi Marini.

Owen, ki vodi sodno preiskavo okoliščin Litvinenkove smrti, je maja izločil dokaze o domnevni vlogi Kremlja v zastrupitvi Litvinenka. To je zahtevala britanska vlada, ki trdi, da bi razkritje nekaterih dokumentov ogrozilo nacionalno varnost.

Owen je takrat opozoril, da bi razsojanje o vlogi Rusije brez ustrezne materialne podlage lahko vodilo v "potencialno zavajajočo in nepravično" razsodbo. Kot eno od možnosti je izpostavil opustitev sodne in uvedbo javne preiskave, v okviru katere bi bilo mogoče določene dokaze obravnavati tajno.

V zvezi s tem je Owen tako junija pisal britanskemu pravosodnemu ministru, a je bila njegova zahteva zavrnjena.

Zastopnik družine Litvinenko Ben Emmerson meni, da je vlada z odločitvijo "izkazala popoln prezir za stališče gospe Litvinenko in njenega sina". Owen pa je poudaril, da to pomeni dodatno zavlačevanje v sodni preiskavi, zaradi česar je Litvinenkovi vdovi izrazil sočutje.

Litvinenko, nekdanji agent ruskega KGB-ja, pozneje pa kritik Kremlja z azilom na Otoku, je umrl novembra 2006 v bolnišnici v Londonu zaradi zastrupitve z redkim radioaktivnim izotopom polonijem 210. Na smrtni postelji je dejal, da za njegovo zastrupitvijo stoji sam ruski predsednik Vladimir Putin.

Britanska policija je za umor Litvinenka osumila nekdanjega agenta ruske obveščevalne službe FSB Andreja Lugovoja, vendar ga Moskva ne želi izročiti.

Litvinenkova vdova Marina je prepričana, da London ovira preiskavo smrti njenega moža zaradi dobrih odnosov z Moskvo.