Foto: Reuters
Foto: Reuters

Odločili smo se, da Argentino, Egipt, Etiopijo, Iran, Savdsko Arabijo in Združene arabske emirate povabimo, da postanejo polnopravne članice skupine BRICS, je na vrhu povedal južnoafriški predsednik Cyril Ramaphosa in pojasnil, da bo njihovo članstvo začelo veljati 1. januarja 2024.

Voditelji skupine BRICS so se že v sredo dogovorili o njeni širitvi. Med vrhom so se sicer članice razhajale glede števila novih članic in časovnega okvira njihovega sprejetja, vendar se je skupina zdaj dogovorila o "vodilnih načelih, standardih, merilih in postopkih procesa širitve BRICS-a", je dodal Ramaphosa.

"Ta širitev je zgodovinska. Predstavlja tudi novo izhodišče za sodelovanje med državami skupine BRICS. Mehanizem sodelovanja bo dobil nov zagon in še bolj okrepil prizadevanja za svetovni mir in razvoj," je po navedbah AFP-ja v odzivu dejal kitajski predsednik Ši Džinping.

Etiopski premier Abiy Ahmed je širitev pozdravil kot "velik trenutek" za svojo državo, ki je s približno 126 milijoni prebivalcev druga najštevilčnejša v Afriki.

"Etiopija je pripravljena sodelovati z vsemi za vključujočo in uspešno svetovno ureditev," je zapisal na družbenem omrežju X, nekdanjem Twitterju. Napovedano širitev so pozdravili tudi v Iranu in jo opisali kot "zgodovinski razvoj dogodkov in strateški uspeh".

"Naša raznolikost krepi boj za nov mednarodni red," pa je dejal brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva, ki je med drugim velik zagovornik razvojne banke BRICS kot protiuteži Mednarodnemu denarnemu skladu in Svetovni banki s sedežem v Washingtonu.

Lula je dodal, da bo skupina s sprejetjem šestih novih članic predstavljala skoraj polovico svetovnega prebivalstva. Voditelji držav BRICS pa so izrazili skupno prepričanje, da v svetovnem sistemu prevladujejo zahodne države in institucije, ki ne služijo interesom držav v razvoju.

Članice BRICS-a že zdaj obsegajo 42 odstotkov svetovnega prebivalstva

Skupino BRICS sestavljajo Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južna Afrika, države, ki si želijo okrepiti svoj geopolitični in gospodarski položaj v svetu. Članice skupine že zdaj obsegajo 42 odstotkov svetovnega prebivalstva, 30 odstotkov ozemlja in 24 odstotkov bruto domačega proizvoda. Ti deleži se bodo s prihodnjim letom še povečali.

Zanimanje za pridružitev skupini je sicer po navedbah južnoafriške zunanje ministrice Naledi Pandor izrazilo okoli 40 držav, od tega resneje 23.

Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem danes po videopovezavi spet nagovoril voditelje, zbrane v Johannesburgu. V svojem kratkem govoru se je zahvalil Ramaphosi za organizacijo vrha in sklenitev dogovora o širitvi skupine.