Prizor, ki ga v spominu hrani tako rekoč vsak Slovenec, starejši od 20 let. Foto: YouTube
Prizor, ki ga v spominu hrani tako rekoč vsak Slovenec, starejši od 20 let. Foto: YouTube

Slovenska vlada je konec leta 2010 sprejela program aktivnosti za počastitev 20. obletnice samostojne Slovenije. Del tega programa je tudi prenova in objava televizijskega oglasa iz 80. let 20. stoletja, ki je imel pomembno vlogo pri krepitvi domovinske zavesti Slovencev v obdobju pred osamosvojitvijo. Oglaševalska kampanja ob izteku osemdesetih let prejšnjega stoletja je bila zasnovana zato, da bi se najširši krog Slovencev poistivetil s slovenskim turističnimi zmožnostmi in proizvodi. Video, simbol in slogan pa so postali sestavni del slovenskega kolektivnega zgodovinskega spomina.

Stroški celotnega projekta (osvežitev oglasa, vzpostavitev strani na Facebooku in posebne podstrani na spletnem mestu ter na novo posneta radijska verzija pesmi iz oglasa) so bili ocenjeni na okrog 50.000 evrov. Urad Vlade RS za komuniciranje se je za realizacijo projekta povezal z agencijo Studio Marketing JWT Ljubljana, ki je pred več kot dvajsetimi leti izdelala ta kultni oglas in izpeljala celotno oglaševalsko akcijo. V projekt se je vključila tudi Slovenska turistična organizacija.

Pod taktirko nekdanjih (in zdajšnjih) snovalcev akcije je prenovljeno skladbo zapel in izvedel t. i. "band aid", ki združuje novodobne slovenske glasbene izvajalce. V tej posebni izvedbi nastopajo Nuša Derenda, Matevž ŠaleharHamo, Jadranka Juras, Omar Naber, Samuel Lucas, Boštjan Andrejc - Buši, Alenka Godec, Nuška Drašček in Katrinas. Prenovljena skladba zdaj obstaja tudi v triminutni različici.

Urad Vlade RS za komuniciranje se je skupaj z agencijo Studio marketing JWT odločil za osvežitev videa (z novo, sodobnejšo glasbo z novo pevsko zasedbo), ki se konča z grafičnim in simbolnim prehodom v novo znamko Slovenije, I feel Slovenia (Slovenijo čutim). Z objavo prenovljenega videa želijo po dvajsetih letih obstoja in razvoja samostojne Slovenije vplivati na vzpostavitev simbolne povezanosti in prehoda od prve slovenske nacionalne znamke do zdajšnje.