V Ljubljani se je zbralo okoli 2000 maturantov. Foto: BoBo
V Ljubljani se je zbralo okoli 2000 maturantov. Foto: BoBo

Na ulicah več slovenskih mest in ponekod po Evropi se jih je opoldne ob spremljavi Straussove melodije zavrtelo med 18.000 in 19.000. Pri nas jih je največ zaplesalo v Ljubljani, in sicer po ocenah organizatorjev 2500.

"Na parado smo se prišli še zadnjič zabavat s sošolci, danes smo dali knjige na stran," je novinarki Televizije Slovenija Heleni Ponudič povedala ena izmed udeleženk v Ljubljani.

Plesna zveza Slovenije je kot koordinator projekta European Quadrille Dance Festival koordinirala ulično četvorko v Sloveniji in še petih drugih evropskih državah. Pod okriljem Plesne zveze Slovenije so mladi zaplesali v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Murski Soboti, Novem mestu, Velenju, Ajdovščini, Lendavi, Ljutomeru, Postojni, Brežicah, Krškem, Črnomlju, Tolminu, Slovenskih Konjicah, Sežani, Šentjerneju, Mirni, Litiji in na Ptuju, ter v 25 krajih v Srbiji, na Slovaškem, Madžarskem, Severni Makedoniji in Črni gori.

Kot je pojasnil glavni koordinator projekta za Slovenijo in tujino Rudi Kocbek, je v omenjenih tujih državah zaplesalo okoli 12.000 maturantov, v Sloveniji pa okoli 6000. Največ jih je bilo v Ljubljani, okoli 1000 plesalcev je plesalo v Mariboru in okoli 800 v Novem mestu.

V Ljubljani je plesna prireditev potekala pod imenom Parada ljubljanskih maturantov 2023. Na Kongresnem trgu jo je organizirala Dijaška skupnost Ljubljana, ki deluje v okviru Študentske organizacije Univerze (ŠOU) v Ljubljani, pri financiranju in organizaciji jih je podprla tudi Mestna občina Ljubljana.

Maturanti vnovič zaplesali četvorko in se poslovili od srednješolskih klopi

Ples pozitivno vpliva na duševno zdravje mladih

Kot je pojasnil Tjaž Črnčec iz Dijaške skupnosti Ljubljana, se je na ljubljanski prireditvi zbralo okoli 3000 udeležencev, približno 2500 jih je tudi zaplesalo. Poudaril je, da ne gre le za navaden plesni dogodek. Zaradi nedavnih primerov medvrstniškega nasilja je poudaril, da ples po raziskavah pozitivno vpliva na duševno zdravje mladih. Po njegovih besedah želijo tako s plesom prispevati k pozitivnemu vzdušju in druženju. Kot je dejal, so veseli velikega odziva mladih. Ti si želijo biti vključeni in so veseli večjih dogodkov, v tem primeru pa gre za njihov tradicionalen dogodek, ko enkrat na leto zavzamejo središče Ljubljane, je pojasnil.

Maturante, ki so na Kongresnem trgu opoldne zaplesali četvorko, sledil pa je tudi venček drugih plesov, je pozdravil tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Zaželel jim je dobrodošlico v prestolnici in veliko uspeha na maturi.

Že trije Guinnessovi rekordi

Plesna zveza Slovenije je sicer tudi imetnik zadnjih treh Guinnessovih rekordov v sinhronem plesanju v letih 2009, 2010 in 2011. Rekord iz leta 2011 s 33.202 udeležencema še vedno velja za največje število simultano plešočih v četvorki.

V Kranju pa so pripravili tradicionalni maturantski sprevod po mestu. Kot so pojasnili v sporočilu za javnost Gimnazije Kranj, tako nadaljujejo tradicijo ceremonialov nemških univerz in gimnazij iz 17. stoletja. Na Gimnaziji Kranj se je maturantski sprevod pojavil pred 2. svetovno vojno, dokončno uveljavil pa po njej. Dogodek poleg sprevoda po mestu vključuje več različnih simbolnih dogodkov, med njimi sta denimo tudi predaja ključa tretješolcem in slovo od šole, v okviru prireditve pa so maturanti tudi zaplesali četvorko.

Maturanti odplesali četvroko
V Mariboru zaplesalo tisoč maturantov