Za špansko božično loterijo je značilno, da se ljudje pri nakupu srečk povezujejo, pogosto jih sodeluje več tisoč, zato ni nič nenavadnega, da se glavni dobitek porazdeli med prebivalce enega kraja. Foto: EPA/Reuters
Za špansko božično loterijo je značilno, da se ljudje pri nakupu srečk povezujejo, pogosto jih sodeluje več tisoč, zato ni nič nenavadnega, da se glavni dobitek porazdeli med prebivalce enega kraja. Foto: EPA/Reuters
Med največkrat vplačanimi kombinacijami letos sta bili 28213, kar označuje datum, ko je s položaja papeža odstopil Benedikt XVI., in 24713, ki ustreza datumu, ko je v hudi železniški nesreči blizu mesta Santiago de Compostela umrlo 79 ljudi. Foto: EPA
Številke loterije so tudi letos žrebali v madridski šoli Saint Ildefonso, nekdanji sirotišnici, žrebanje pa so prenašali tudi po televiziji. Foto: EPA

Španska loterija je na tradicionalni božični loteriji Sorteo de Navidad, ki vsako leto poteka točno 22. decembra, namreč osrečila na tisoče ljudi, ki so svojo denarnico v prazničnih dneh bolj ali manj bogato napolnili.

Božična loterija deluje po zapletenem sistemu, v katerem vsaka od več tisoč srečk s petimi številkami od 00000 do 84999 zadene vsaj nekaj.

Glavno nagrado El Gordo, kar v prevodu pomeni debeluh, si je razdelilo 1.600 srečnežev, ki so imeli na svojih srečkah zapisano zmagovalno število 62246. Vsak izmed njih je v žep pospravil 400.000 evrov, na tisoče drugih Špancev pa se je razveselilo še preostalih, nekoliko nižjih dobitkov, saj se je v skladu za dobitke nabralo več kot 2,24 milijarde evrov!

Slavje med "delavci"
Več kot polovica srečk z zmagovalno kombinacijo, vsaka stane 20 evrov, je bila prodana v madridskem delavskem predmestju Leganes, kjer živi okoli 200.000 ljudi. Po žrebanju so tamkajšnje ulice preplavili navdušeni prebivalci, ki so slavili dobitek.

Drugi kraj, kjer se je množica veselila dobre novice o dobitku, je Modragon na severu države, kjer je zmagovalno kombinacijo vplačalo 450 srečnežev.

"Bil sem v postelji in srce mi je začelo hitro utripati, ko sem izvedel, da je glavna nagrada padla v Leganesu," je dejal 53-letni Martinez, ko je prišel pred loterijsko okence, da bi preveril, ali je sam med srečneži. "Preveril sem na več mestih, potem pa se odločil, da pridem tudi sem, da se prepričam, da sem res med zmagovalci. Še vedno ne morem verjeti," je dejal Španec, ki je pred osmimi meseci ostal pred službe.

Pred leti, ko je bilo špansko gospodarstvo v boljšem stanju, so zmagovalci božične loterije ob osvojitvi dobitka govorili o nakupu novega avtomobila ali luksuznih počitnicah, zdaj pa jih je na vprašanje, kaj bodo naredili z denarjem, večina odgovorila, da ga bo namenila za poplačilo hipotek in za pomoč svojim bližnjim.

Najbogatejša loterija na svetu
Loterijo, ki je postala tradicionalni del španskega božiča, je uvedel španski kralj Karel III. leta 1763, ko je na ta način hotel napolniti državno blagajno. Loterija namreč ne prinese veliko denarja le zmagovalcem, ampak tudi državni blagajni.

Loterijo redno prirejajo že vse od leta 1812, zato velja za najstarejšo in tudi največjo loterijo na svetu - sicer ne zaradi višine glavnega dobitka, ampak zaradi neverjetno bogatega nagradnega sklada.

Kriza, ki je v zadnjih letih močno prizadela špansko gospodarstvo - kar četrtina prebivalcev je brez službe - je prinesla tudi spremembe pri izplačilu loterijskih nagrad. Vlada je sprejela nov zakon, po katerem morajo vsi dobitniki, ki na igrah na srečo osvojijo dobitek, višji od 2.500 evrov, plačati 20-odstotni davek.