"Mami in mladiču bomo dali veliko časa in prostora, da se spoznata." Foto: Reuters

V londonskem živalskem vrtu se je samički Mjukuu, ki je v preteklosti že postala mama, in samcu Kiburi skotila kritično ogrožena zahodna nižinska gorila. "Mami in mladiču bomo dali veliko časa in prostora, da se spoznata in da se preostali člani tropa navadijo na novega člana," je pojasnila Kathryn Sanders, ki v živalskem vrtu vodi oddelek za primate.

Po njenih besedah so se mladička druge gorile v tropu razveselile – kar ne morejo nehati strmeti vanj – enako velja za zaposlene v živalskem vrtu. "Če bi rekli, da smo navdušeni nad novim članom, bi bilo to zelo podcenjujoče – vsi hodimo naokoli z nasmehom do ušes," je še povedala Sanders.

Ime in spol male gorile za zdaj še nista znana.

Njihovo natančno število v divjini ni znano

Zahodne nižinske gorile imajo sicer rjavosiv kožuh in rdečerjave prsi ter so nekoliko manjše od drugih podvrst goril. Imajo tudi širše lobanje, izrazitejše obrvi in manjša ušesa. Večinoma živijo v družinskih tropih, ki jih vodi samec.

Njihovo natančno število v divjini ni znano, saj živijo v najgostejših in najbolj odmaknjenih predelih afriških deževnih gozdov. Po podatkih Svetovne organizacije za varstvo narave (WWF) se je število v divjini živečih primerkov v zadnjih 25 letih zmanjšalo za več kot 60 odstotkov, zlasti zaradi krivolova in bolezni.

Tudi če bi odpravili vse grožnje tej podvrsti, bi njihova populacija po mnenju strokovnjakov potrebovala približno 75 let, da bi si opomogla.