Lynch v svojih delih, pa naj si bodo filmska, glasbena ali pa slikarska, mojstrsko svoje občinstvo popelje v neki neznani svet obskurnega in tesnobnega. Foto: EPA/Reuters
Lynch v svojih delih, pa naj si bodo filmska, glasbena ali pa slikarska, mojstrsko svoje občinstvo popelje v neki neznani svet obskurnega in tesnobnega. Foto: EPA/Reuters
David Lynch multitalent - na sliki na odprtju svoje slikarske razstave. Foto: EPA

Življenje je zelo, zelo zapleteno, zato bi morali biti tudi filmi taki.

Nagrada za življenjsko delo. Foto: EPA/Reuters

Lynch se je rodil v majhnem naselju Missoula v zvezni državi Montana, katere vzdušje je večkrat prenesel tudi v svoje filme.

Preden se je v zgodnjih 70. letih zapisal filmu, je študiral likovno umetnost. Ustvaril je več del in se predstavil na več samostojnih razstavah.

Kultni sloves mu je leta 1977 prinesel film Eraserhead, komercialni in kritiški uspeh pa je nadaljeval s filmom Človek slon (1980), ki je bil nominiran za osem oskarjev.

Njegova priredba znanstvenofantastičnega romana Peščeni planet pisatelja Franka Herberta je bila polomija, ponovni uspeh pa je dosegel s filmom Modri žamet, mešanico psihološke groze in filma noir, in TV-serijo Twin Peaks. Tretja sezona serije bo predvidoma na ogled leta 2017. Pred tem so zaokrožile govorice, da Lynch, ki naj bi skupaj z Markom Frostom že napisal scenarij za vrsto epizod nadaljevanke, ne bo sodeloval pri režiji nadaljevanja serije zaradi prenizkega proračuna.

Med bolj znane Lyncheve filme sodijo še Divji v srcu, Izgubljena cesta in Mulholland Drive.

Med Lynchovimi filmi velja omeniti tudi dokumentarec film Meditacija, ustvarjalnost, mir, v katerem je predstavil tehniko transcendentalne meditacije. Lynch je tudi sicer znan promotor transcendentalne meditacije, ki jo je leta 1960 razvil indijski guru Mahariši Maheš Jogi. Tovrstna meditacija naj bi pomagala pri odpravljanju ponavljajočih se projekcij prizorov in neprijetnih spominov, lajšala naj bi nespečnost in zmanjševala potrebo po zlorabi drog in alkohola.

Je tudi glasbenik
Lynchu dejavno zanimanje za glasbo nikakor ni tuje - večinoma je vezano na njegove filme. Pod pesem se je podpisal že leta 1977 pri Eraserheadu, skupaj s svojim rezidenčnim skladateljem Angelom Badalamentijem je produciral in napisal besedila za prva dva albuma Julee Cruise. Lynch je tudi zložil dele filmske glasbe za Divje v srcu, Twin Peaks: Ogenj hodi z menoj, Mulholland Drive in Inland Empire. Leta 2011 je izdal glasbeni prvenec Crazy Clown Time.

Knjiga o Davidu Lynchu
Režiser bo v sodelovanju z novinarko Kristine McKenna izdal biografsko delo, v katerem bo spregovoril o svojem zvezdniškem življenju in delu. "Obstaja veliko 'sranja' o meni v knjigah in na spletu," je dejal Lynch v jesenski izjavi za irsko založbo Canongate, ki je pridobila pravice za izdajo Lynchevega življenja in dela v Veliki Britaniji.

Knjiga bo temeljila na intervjujih z 90 režiserjevimi prijatelji, družinskimi člani in sodelavci, McKennova pa bo iz njih stkala zgodbo o njegovi karieri in Lyncheve spomine na ta srečanja.

Življenje je zelo, zelo zapleteno, zato bi morali biti tudi filmi taki.